Zamknij

Sardynia: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

Nina Czochara
23.01.2019 13:39

Sardynia, wynurzająca się z wód Morza Śródziemnego, jest pełna niespodzianek i urzekającego piękna. Zachwycają nie tylko plaże Szmaragdowego Wybrzeża, ale również niezwykle bogata historia zapisana w miasteczkach i zabytkach. Urokliwe Cagliari, tętniąca życiem Olbia, Alghero nazywane „małą Barceloną” czy Orgosolo słynące z murali – te miejsca powinny być obowiązkowymi punktami na mapie atrakcji Sardynii. 

Cagliari na Sardynii
fot. Shutterstock

Sardynia, włoska wyspa zagubiona na morzu pomiędzy Afryką i Europą, jest coraz popularniejszym celem turystów. Przyciąga zarówno wielbicieli wypoczynku na fantastycznych plażach Szmaragdowego Wybrzeża, jak i miłośników zwiedzania – historia tutejszych zabytków i formacji sięga czasem nawet 130 mln lat. Jakie atrakcje kryje Sardynia i co warto zobaczyć na wyspie? Podpowiadamy.

1. Olbia: brama do Sardynii

Olbia, położona w pobliżu luksusowego wybrzeża Costa Smeralda, nazywana jest „turystyczną bramą” do włoskiej Sardynii. Tu tutaj znajdziemy międzynarodowy port dla promów pasażerskich, lotnisko oraz sieć kompleksów hotelowych. Życie toczy się tutaj głównie wokół placyków i knajpek, gdzie gromadzą się turyści. Olbia słynie też z tego, że zapewnia aż 300 słonecznych dni w roku.

Olbia
fot. Shutterstock

W pobliżu znajdziemy też kilka fantastycznych plaż, z których najpopularniejsze to Rena Bianca, Porto Istana czy Isola Rossa. Wśród turystycznych atrakcji warto wymienić Park Narodowy Arcipelago della Maddalena (w prowincji Olbia-Tempio) z niemal 7000 gatunkami roślin.

Zobacz także

2. Cagliari: urzekająca stolica wyspy

Cagliari to stolica Sardynii rozciągająca się na południowym wybrzeżu, nad zatoką o tej samej nazwie. Miasto najlepiej zwiedzić rankiem, kiedy dopiero budzi się do życia – wówczas wąskie uliczki, malownicze zaułki oraz mury obronne prezentują się jeszcze piękniej. Wśród najcenniejszych zabytków warto wymienić rzymski amfiteatr z II wieku pamiętający jeszcze czasy gladiatorów. Godne uwagi są też zabytkowe budowle, np. XII-wieczna katedra Santa Maria czy kościół San Saturnino.

Cagliari - Sardynia
fot. Shutterstock

Warto odwiedzić również bastion (Bastione San Remy), skąd rozciąga się panorama miasta. W pobliżu znajdziemy plażę Poetto ciągnącą się na długości ok. 13 km – idealne miejsce na wypoczynek po dłuższym zwiedzaniu.

3. Alghero: „mała Barcelona”

To niezwykłe architektonicznie miasteczko położone na północnym wybrzeżu Sardynii otoczone jest z trzech stron wodami Morza Śródziemnego. Miejsce to nazywane jest czasem Barcelonettą, czyli „małą Barceloną”. Dlaczego? Bo w wyglądzie i kulturze Alghero wyraźnie widać wpływy hiszpańskie (miasto było we władaniu Hiszpan przez niemal 400 lat).

Alghero
fot. Shutterstock

Ślady wpływów hiszpańskich widać w zachowanym do dziś dialekcie (odmianie katalońskiego), architekturze domów, pałaców czy budynków sakralnych, których w miasteczku jest naprawdę dużo. Warto przespacerować się starówką Alghero, by przyjrzeć się z bliska bogactwu zachowanych tutaj obiektów. Wśród zabytkowych budowli można wymienić kościół św. Michała, katedrę św. Marii czy kościół św. Franciszka uznawany za najważniejszą budowlę katalońską w całej Sardynii.

Zobacz także

4. Sassari: „Cztery pory roku” Sardynii

To druga co do wielkości miejscowość na Sardynii, usytuowana pomiędzy gajami oliwnymi oraz żyznymi dolinami. Wizytówką tego miejsca jest XVII-wieczna Fontana di Rosello, ozdobiona figurami przedstawiającymi cztery pory roku. W dawnych czasach było to miejsce spotkań burżuazji oraz punkt czerpania wody.

Cagliari na Sardynii
fot. Shutterstock

Najbardziej okazałym zabytkiem miasta Sassari jest jednak katedra św. Mikołaja. Ten imponujący, wielokrotnie przebudowywany budynek, powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Największe wrażenie robi barokowa fasada świątyni.

5. Półwysep Sinis: wydmy i flamingi

Idealnym punktem dla poszukujących spokoju i dzikiej przyrody jest półwysep Sinis (Penisola del Sinis) położony w środkowo-zachodniej części wybrzeża Sardynii. Miejsce to, za sprawą występujących tu niesamowitych gatunków ryb i ptaków, długich kwarcowych plaż i wysokich wydm, zostało uznane za rezerwat przyrody.

Półwysep Sinis sławę zyskał również dzięki przylatującym tu flamingom, które szczególnie upodobały sobie ten zakątek. Na miejscu można zobaczyć ruiny dawnej osady wybudowanej najprawdopodobniej w VIII wieku p.n.e.

Zobacz także

6. Grota Neptuna: jaskinie u stóp klifu

Na Sardynii znajdziemy ponad 3300 jaskiń. Jedną z wyjątkowych jest położona w pobliżu Alghero Grota Neptuna. Według badaczy jej wiek szacuje się na ponad 130 milionów lat. To niezwykle malowniczy zespół jaskiń krasowych u stóp wysokiego klifu.

Zadziwia nie tylko swoją długością (ok. 4 km, z czego dla turystów udostępniono blisko nieco ponad 500 metrów), ale również fantazyjnymi formacjami skalnymi oraz wodą mieniącą się różnymi barwami. Do samej Groty Neptuna dostać można się za pomocą schodów, naprawdę widowiskowych, bo liczących 656 stopni.

7. Orgosolo: wioska murali

Niegdyś znane jako „wioska barbarzyńców”, obecnie Orgosolo słynie przede wszystkim z kolorowych murali na ścianach. W całym mieście jest ich prawie kilkaset. Do tworzenia tych niezwykłych malowideł namówił swoich studentów nauczyciel sztuki, Francesco del Casino.

Orgosolo - Sardynia
fot. Flickr

Powstałe na ulicach murale poruszają wiele kwestii – jedne pełnią funkcje satyryczne, a inne wyrażają niesprawiedliwość społeczną. Na ścianach można zobaczyć karykatury znanych polityków czy nawiązania do bandyckiej przeszłości miasta. Orgosolo, położone w górskim regionie Barbagia, powinno być obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Sardynii.

Zobacz także

8. La Maddalena: włoski archipelag piękna

La Maddalena to archipelag około 60 wysepek ukrytych w przesmyku pomiędzy Sardynią i Korsyką i objętych ochroną od 1994 roku. Niegdyś La Maddalena stanowiła bazę wojskową armii amerykańskiej, dziś w powszechnej świadomości jest skarbnicą dzikich, piaszczystych plaż, bajecznie turkusowego morza oraz białych głazów majestatycznie górujących nad wybrzeżem.

La Maddalena
fot. Shutterstock

Wyspy archipelagu – z wyjątkiem gęsto zasiedlonej La Maddalena – są całkowicie bezludne lub z rozproszonymi niewielkimi osadami. To jednak pozwoliło zachować piękno i dziewiczość tutejszych krajobrazów. Warto wybrać się na zorganizowany rejs łodzią i odwiedzić kilka urzekających plaż i zatoczek nietkniętych ręką człowieka.

Zobacz także

Przeczytaj także:

Malta: co warto zobaczyć? Oto 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

• Palermo. Odkrywamy słoneczną stolicę Sycylii 

• Najpiękniejsze miasteczko we Włoszech? Gradara tegorocznym zwycięzcą

• Wenecja: miasto, w którym warto się zgubić