Zamknij

Władze Sardynii apelują do turystów o niewywożenie piasku, kamyków i muszelek z plaż

21.07.2021 14:37
Sardynia. Władze wyspy apelują do turystów o niewywożenie piasku, kamyków i muszelek z plaż
fot. SHUTTERSTOCK

Co roku służby celne na lotniskach i w portach na Sardynii rekwirują turystom kilogramy piasku, kamyki i muszelki, które ci próbują wywieźć w walizkach. W związku z tym po raz kolejny władze wyspy i obrońcy środowiska apelują o niezabieranie skarbów natury z plaż.

Apel do włoskich i zagranicznych turystów o niewywożenie piasku, kamyków i muszelek z plaż Sardynii powtarzany jest co roku. Masowy wywóz tych "pamiątek" z wakacji stał się taką plagą, że uważany jest za grabież i surowo karany.

Sardynia. Władze wyspy apelują do turystów o niewywożenie skarbów natury z plaż

Rokrocznie w okresie wakacyjnym służby celne na lotniskach i w portach rekwirują turystom setki kilogramów śnieżnobiałego piasku i innych skarbów natury z plaż. Najczęściej podróżni próbują je wywieźć z wyspy w workach lub w plastikowych butelkach. Skalę tego zjawiska najlepiej obrazują gabloty w terminalach, gdzie można zobaczyć odebrane urlopowiczom "łupy". Wracają one potem z powrotem na sardyńskie plaże.

Tegoroczną kampanię informacyjno-ostrzegająca prowadzi lokalna agencja celna we współpracy z władzami regionu. Jej hasło brzmi: "Zabierz Sardynię w sercu". Akcja ma na celu zachęcić turystów do zabrania z wyspy pięknych wspomnień, a nie do okradania jej z tego, co jest tam najpiękniejsze.

"Niewiele osób wie, że takie niewłaściwe postępowanie jest nie tylko zubożaniem krajobrazu i oszpecaniem środowiska, ale stanowi też wykroczenie karane grzywną w wysokości od 500 do 3000 euro" - podkreśliła agencja celna, inaugurując kampanię.

Przy tej okazji przypomniano również, że tylko na dwóch lotniskach, w Olbii i Alghero w zeszłym roku celnicy skonfiskowali 80 kilogramów piasku, kamyków i muszelek z plaż, ukrytych w bagażu.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)