Zamknij

Sardynia: włoska wyspa szczęśliwości

Nina Czochara
25.05.2018 12:43

Prawie 1900 km niesamowitego wybrzeża, morze w odcieniu szmaragdu, tajemnicze nuraghi oraz urokliwe osady ukryte pośród gór Gennargentu. Sardynia, odwiedzana przez światowej sławy gwiazdy, jest włoską perełką. Niektórzy twierdzą, że także receptą na szczęście i... długowieczność.

Sardynia
fot. Shutterstock

Sardynia (wł. Sardegna) leży na Morzu Śródziemnym pomiędzy dwoma kontynentami – Europą i Afryką. Choć nie jest tak popularna jak pobliska Sycylia, jej uroki docenia coraz większa rzesza turystów i gwiazd. Jej piękno docenili m.in. Leonardo DiCaprio, Mariah Carey, Cristiano Ronaldo czy Meryl Steeep, którzy mają tu swoje rezydencje.

Co kryje w sobie ta włoska wyspa? Wszystko, co najlepsze. Fantastyczne plaże, szmaragdowe morze, imponujące krajobrazy i sposób życia mieszkańców, który gwarantuje długie życie. Odrywamy najpiękniejsze miejsca na Sardynii i podajemy przydatne wskazówki podczas podróżowania po wyspie.  

Costa Smeralda i Costa Rei: bajkowe wybrzeża Sardynii

Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże, które zawdzięcza swoją nazwę intensywnej barwie wody, jest tak naprawdę wizytówką wyspy. Rozciąga się na długości około 20 kilometrów. Rozległy odcinek wybrzeża (we wschodniej części wyspy) pełen jest niezwykle gustownej architektury. Wznoszące się tutaj budynki doskonale łączą się z naturalnym pięknem tego miejsca – imponującymi formacjami skalnymi, malowniczymi zatoczkami czy wzgórzami pływającymi na Morzu Śródziemnym.  

Najważniejszym miastem tego regionu jest Porto Cervo – miasteczko utrzymane w klimacie osady z malowniczym portem. Większość przybywających tutaj osób spędza dzień na jachcie lub motorówce. Jednak to, co najbardziej przyciąga do Szmaragdowego Wybrzeża, to plaże. Jedne z najpiękniejszych to Romazzino, Capriccioli, Liscia Ruja, Il Pevero czy Punta Volte.

Porto Cervo
fot. Shutterstock

                                                

Na południowo-wschodnim wybrzeżu, w rejonie miasta Muravera, rozciąga się Costa Rei określane „Królewskim Wybrzeżem”. W tej części Sardynii znajdziemy głównie długie i szerokie plaże z jasnym piaskiem oraz szmaragdową wodą. Domki i apartamenty wypoczynkowe wzniesiono na okalających wybrzeże wzgórzach, które toną w kwiatach i zieleni. Uroku "Królewskiemu Wybrzeżu" dodają wznoszące się w oddali góry Sarrabus.

Zobacz także

Cagliari: niezwykła stolica Sardynii

Cagliari to stolica Sardynii, a jednocześnie jej największy ośrodek gospodarczy i kulturalny. Miasteczko rozciąga się na południowym wybrzeżu, nad zatoką o tej samej nazwie. Najlepiej zwiedzić je rankiem, kiedy dopiero budzi się do życia - wówczas wąskie uliczki, malownicze zaułki oraz mury obronne prezentują się jeszcze piękniej. Najpopularniejsza, znana również z pocztówek, jest najstarsza część Cagliari, tzw. Castello. Warto zatrzymać się tu na dłużej, żeby poczuć specyficzny klimat tego miejsca.

Cagliari
fot. Shutterstock

Obowiązkowo trzeba zobaczyć ruiny rzymskiego amfiteatru z II wieku, pamiętające jeszcze czasy walk gladiatorów. Godne uwagi są też zabytkowe budowle, np. XII-wieczna katedra Santa Maria czy kościół San Saturnino. Warto odwiedzić również bastion (Bastione San Remy), skąd rozciąga się panorama miasta. W pobliżu znajdziemy plażę Poetto ciągnącą się na długości ok. 13 km – idealne miejsce na wypoczynek po dłuższym zwiedzaniu.

Zobacz także

Nuragi – tajemnicza przeszłość Sardynii

To jedna z największych i wciąż niewyjaśnionych zagadek wyspy. W całej Sardynii znajdziemy ich około 7000. Nurgi, mające kształt ściętego stożka, powstały z bloków skalnych układanych na planie okręgu. Niektóre z nich osiągają wysokość prawie 20 metrów. Jeden z największych i najlepiej zachowanych nuragów znajduje się w Su Nuraxi (w pobliżu miejscowości Barumini). Ten tajemniczy kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Su Nuraxi
fot. Shutterstock

Budowla obejmuje pięć wieży, mur obronny oraz podziemne korytarze łączące się ze sobą w całość, dzięki której można przejść z zewnętrznych fortyfikacji do antycznej wioski. Przeznaczenie nuragów do dziś pozostaje zagadką. Zdaniem części badaczy stanowiły one element fortyfikacji obronnych.

Zobacz także

Chcesz żyć dłużej? Wybierz się na Sardynię

Sardynia nazywana jest wyspą szczęśliwości i długowieczności. Dlaczego? Okazuje się, że na 100 tys. mieszkańców około 22 ma ponad 100 lat. Sami naukowcy zastanawiają się nad doskonałą kondycją psychiczną i fizyczną tamtejszych stulatków. Wśród wielu miejscowych powszechne jest przekonanie, że to sam Stwórca w niezwykły sposób zadbał o tę część świata na Morzu Śródziemnym, darując ludziom tam żyjącym szczęście i pogodę ducha. 

Bez wątpienia pozytywnie na zdrowie i samopoczucie Sardyńczyków wpływa śródziemnomorski klimat gwarantujący niemal 300 słonecznych dni w roku. Jak twierdzą sami mieszkańcy, duże znaczenie dla ich zdrowia ma właściwa hierarchia w życiu, a dokładniej postawienie rodziny i przyjaciół na pierwszym miejscu. Znaczącą rolę odgrywają też codzienne spacery, dużo uśmiechu i… kieliszek czerwonego wina każdego dnia.

Zobacz także

Pogoda na Sardynii. Kiedy najlepiej lecieć?

Wyspę charakteryzuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski – zimy są łagodne i deszczowe (temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni Celsjusza), a lata gorące i suche. Kiedy najlepiej zaplanować wakacje na Sardynii? Aby ominąć tłumy turystów i największe upały, najkorzystniejszy będzie termin od maja-czerwca lub od września-października.  Jeśli jednak nie przeszkadzają nam bardzo wysokie temperatury, to lipiec i sierpień – z temperaturami od 30-40 °C – z pewnością przypadnie nam do gustu.

Jeśli chcemy uniknąć tłumu, to warto wygospodarować czas na wakacje już w maju (ok. 23°C) lub na początku czerwca (ok. 27°C).  Równie dobrym momentem na podróż na Sardynię jest także początek polskiej jesieni. To wspaniały sposób na to, jak nieco przedłużyć sobie lato. Pogoda na wyspie wtedy również dopisuje, a ruch turystyczny jest nieco mniejszy. Średnie temperatury powietrza wynoszą pod koniec września ok. 25°C, a w październiku ok. 23°C.

Zobacz także

Zobacz także

Sardynia: informacje praktyczne

Stolica: Cagliari
Powierzchnia: 24 800 km²
Ludność: 1,6 mln mieszkańców
Waluta: euro (EUR)
Dojazd: Samolotem. Bilet lotniczy z Warszawy na lotnisko w Olbii kosztuje od 800 złotych w obie strony. Czasem można złapać też tańszą okazję. Warto zastanowić się też nad zorganizowaną wycieczką z biurem podróży. Tydzień wakacji na wyspie w hotelu 4-gwiazdkowym (ze śniadaniem) kosztuje od 2000 zł/osoby (w czerwcu, z przelotem). 

Zobacz także

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

 Palermo. Odkrywamy słoneczną stolicę Sycylii 

• Najpiękniejsze miasteczko we Włoszech? Gradara tegorocznym zwycięzcą

• Wenecja: miasto, w którym warto się zgubić

___

RadioZET.pl/NC