Zamknij

Satelita nagrał oko huraganu z piorunami wokół niego. Szokujące wideo podbija sieć

29.09.2022 09:32

Do sieci trafiło nagranie huraganu Ian wykonane przez satelitę NASA. W materiale widać oko cyklonu, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Zobaczcie, jak to niebezpieczne zjawisko prezentuje się z kosmosu.

Huragan
fot. Shutterstock

Huragan Ian uderzył właśnie w wybrzeże Florydy. Niebezpieczne zjawisko wcześniej przeszło m.in. przez terytorium Kuby, gdzie wyrządziło wiele zniszczeń. Obecnie znajduje się nad terytorium USA - towarzyszą mu kilkumetrowe fale, porywy wiatru sięgające 150 km/h, a mieszkańcy zmagają się z powodziami i brakiem prądu. Nawet 2 mln osób nie ma dostępu do elektryczności.

Cyklon tropikalny rozwinął się kilka dni temu nad Oceanem Atlantyckim. Zaklasyfikowany został jako huragan 4. kategorii w skali Saffira-Simpsona i w swojej fazie szczytowej osiągał ok. 250 km/h. W momencie uderzenia we Florydę jego prędkość spadła, ale i tak wyrządza on wiele szkód. Zjawisko nagrał satelita NASA. Udało mu się uchwycić też towarzyszące mu wyładowania atmosferyczne.

Satelita nagrał oko cyklonu z piorunami wokół niego. Szokujące wideo podbija sieć

Huragan Ian dotarł do wybrzeży Florydy i sieje spustoszenie na lądzie. Groźne zjawisko rozwinęło się nad Oceanem Atlantyckim już jakiś czas temu i osiągnęło 4. kategorię w skali Saffira-Simpsona. Na szczęście, zanim dotarło do terytorium USA, jego prędkość zmalała. Nie oznacza to jednak, że nie stanowi ono zagrożenia. Zdjęcia satelitarne wykonane w ostatnich dniach przez GOES-East pokazują, z czym zmagają się obecnie Amerykanie.

Do sieci trafiło nagranie ukazujące oko cyklonu, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Warto dodać, że huraganom często towarzyszą burze z piorunami. Materiały dostarczone zostały przez satelitę należącego do NASA. GOES-East znajduje się ok. 35 tys. km nad ziemią. Porusza się z prędkością odpowiadającą obrotowi Ziemi, co pozwala mu pozostać w stałej pozycji.

Zdjęcia wykonane przez satelitę udostępnione zostały przez NOAA - amerykańską instytucję rządową zajmującą się prognozowaniem pogody. Widać na nich centrum huraganu wraz z pojawiającymi się wokół regularnie jasnymi wyładowaniami.

Oko huraganu dotarło nad Florydę ok. godz. 15 czasu lokalnego. Miało to miejsce w pobliżu wyspy Cayo Costa. Zjawisku towarzyszą sztorm, powodzie, a także burze. Cyklon tropikalny Ian jest jednym z najsilniejszych, z jakim przyszło się zmagać mieszkańcom USA w ciągu ostatnich lat. Poprzedni tak silny - Charley - pojawił się tutaj w 2004 roku. Przypominamy, że Ian osiągnął 4. kategorię z prędkością ok. 249 km/h. 5. kategoria dotyczy z kolei tych, które sięgają ponad 256 km/h.

Źródło: CBS News/Twitter

loader