Zamknij

Serwis kąpieliskowy znów aktywny. Gdzie można się bezpiecznie kąpać w Polsce?

01.06.2021 15:32

Planując urlop nad wodą, warto sprawdzić stan kąpielisk w wybranym regionie Polski. Pomocny może okazać się „Serwis kąpieliskowy” z interaktywną mapą i aktualnymi informacjami na temat stanu wody, a także okolicznej infrastruktury. 

Międzyzdroje - plaża
fot. Shutterstock

Z powodu pandemii koronawirusa wielu Polaków planuje spędzić wakacje w kraju. Największą popularnością cieszą się miejscówki nad Bałtykiem oraz nad polskimi jeziorami.

W planowaniu urlopu pomocny może okazać się „Serwis kąpieliskowy” 2021, który zawiera m.in. interaktywną mapę z wieloma przydatnymi informacjami dla turystów.

Mapa kąpielisk w Polsce 2021

Serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego działa pod adresem sk.gis.gov.pl i uwzględnia wszystkie wyznaczone uchwałami rad gmin zbiorniki wodne uznane za kąpieliska. Zawiera aktualne komunikaty, podstawy prawne, a także raporty z poprzednich sezonów, które podsumowują działalność kąpielisk.

Oficjalny sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września - w tych ramach czasowych sezony kąpielowe dla poszczególnych miejsc rozpoczynają się i kończą. 

Jakie informacje znajdują się na interaktywnej mapie kąpielisk? Po wybraniu określonego miejsca/kąpieliska na mapie, wyświetli się raport zawierający dane dotyczące jakości wody, infrastruktury kąpieliska (m.in. czy jest strzeżone, przystosowane do osób niepełnosprawnych itp.), warunków panujących na kąpielisku oraz klasyfikacji i profilu kąpieliska.

Serwis kąpieliskowy 2021 - mapa
fot. sk.gis.gov.pl

Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Badania obejmują też m.in. kontrolę obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne guma i inne. W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych parametrów wydawany jest zakaz kąpieli. 

Serwis kąpieliskowy 2021: które miejsca są bezpieczne?

Umieszczone na mapie kąpieliska są oznaczane konkretnymi kolorami. Zielone punkty to miejsca, w których woda nadaje się do kąpieli. Ocen stanu wody dokonano tam pod koniec maja tego roku. 

Szare punkty to kąpieliska, które nie zostały jeszcze udostępnione odwiedzającym – można jednak znaleźć informacje na temat daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego w tym miejscu (szczegółowy raport pojawi się oczywiście tuż po jego otwarciu). Jeśli na mapie pojawi się kolor czerwony, będzie to wyraźny sygnał, że w tym miejscu woda nie nadaje się do kąpieli.

Chociaż sezon ruszył 1 czerwca, większość kąpielisk jest jeszcze zamkniętych. Mapa będzie jednak na bieżąco aktualizowana wraz z otwarciem kolejnych miejsc. 

loader

Źródło: sk.gis.gov.pl, PAP