Zamknij

Seszele znoszą restrykcje dla turystów. Władze zapewniają, że jest bezpiecznie

29.03.2021 10:38
Seszele
fot. Shutterstock

Seszele podjęły decyzję o zniesieniu ograniczeń dla turystów. Władze rajskiego archipelagu zapewniają, że ich kraj jest bezpiecznym miejscem na wakacje. W otwarciu turystyki pomógł sprawnie działający program szczepień. Seszele mogą stać się pierwszym krajem, który zaszczepi wszystkich mieszkańców. 

Seszele to popularne, wyspiarskie państwo otoczone wodami Oceanu Indyjskiego i słynące z rajskich plaż oraz krajobrazów. Jeszcze przed pandemią notowano tam stale rosnącą liczbę turystów, a 2020 rok miał być kolejnym owocnym czasem.

Niestety pandemia dotknęła ten rajski zakątek bardzo boleśnie. Choć władzom udawało się skutecznie odpierać koronawirusa – zanotowano tam 3798 przypadków i 16 zgonów (dane z marca) – liczba turystów zmalała o 70 procent, a przychody z sektora turystycznego w 2020 roku spadła o około 368 mln dolarów.

Władze Seszeli postanowiły zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić podróżnym szybki powrót i bezpieczne warunki do spędzania wakacji. 

Seszele znoszą ograniczenia dla turystów

Do tej pory (od 14 stycznia) na Seszele mogły wjechać wyłącznie osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz podróżujący z krajów z tzw. zielonej listy (czyli niskiego ryzyka). Od 25 marca weszły w życie nowe przepisy dla podróżujących.

Seszele zniosły ograniczenia dla wszystkich odwiedzających, z wyjątkiem tych, którzy podróżują z Republiki Południowej Afryki. Chociaż przybywający są zobowiązani do przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem, nie podlegają już żadnym wymogom kwarantanny ani ograniczeniom przemieszczania się podczas wizyty.

Na poluzowanie obostrzeń pozwolił bardzo sprawnie działający program szczepień. Według Global Coronavirus Vaccine Tracker New York Timesa, Seszele są tuż za Izraelem w wyścigu o zostanie pierwszym krajem, który zaszczepił całą swoją populację.

 – Ponad 90 proc. naszej populacji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a ponad 45 proc. otrzymało już drugą dawkę. Mamy nadzieję, że osiągniemy nasz cel w ciągu najbliższych kilku tygodni – podają władze.

Zobacz także

Oczywiście ciągle zmieniające się ograniczenia w Europie prawdopodobnie znacznie spowolnią ten oczekiwany wzrost liczby przybywających turystów. Jednak, jak wskazują władze, światełko w tunelu nie gaśnie, a liczba otrzymywanych rezerwacji jest zachęcająca. Rząd zapewnia jednocześnie, że wdrożył wszelkie możliwe środki zapewniające podróżnym bezpieczeństwo. 

Sylvestre Radegonde, minister spraw zagranicznych i turystyki Seszeli przyznał jednak w rozmowie z CNN, że wirus jest nieprzewidywalny, a sytuacja na świecie niezwykle dynamiczna, zatem dozę optymizmu nieco studzi racjonalna ocena sytuacji.

Źródło: PAP, CNN