Zamknij

Sezon narciarski we Francji. Opublikowano szczegółowe restrykcje

25.11.2021 14:20
Sezon narciarski we Francji. Opublikowano szczegółowe restrykcje
fot. SHUTTERSTOCK

Już drugi rok z rzędu sezon narciarski przebiegać będzie pod znakiem restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Rząd Francji właśnie ogłosił szczegółowe zasady, które będą obowiązywać na stokach. Sprawdź, jakie wprowadzono obostrzenia.

Francja to kolejny europejski kraj, który postanowił wprowadzić surowe restrykcje dla narciarzy. Wcześniej na taki krok zdecydowała się m.in. Austria. Tamtejszy rząd w kurortach narciarskich wdrożył zasadę 3G, zgodnie z którą z wyciągów mogą korzystać wyłącznie osoby posiadające certyfikat covidowy. Dodatkowo w kolejkach linowych trzeba nosić maskę ochronną typu FFP2. 

Teraz natomiast władze Francji ogłosiły szczegółowe restrykcje, które będą obowiązywać na stokach w zbliżającym się sezonie narciarskim. Wśród nich m.in. konieczność noszenia maseczek, zachowanie dystansu społecznego, a także - w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej - możliwość wdrożenia paszportu zdrowia.

Sezon narciarski we Francji 2021. Jakie restrykcje będą obowiązywać na stokach?

Według nowych wytycznych, w kolejce do wyciągu oraz podczas korzystania z niego obowiązuje zakrywanie nosa i ust. Wyjątek stanowią jednoosobowe wyciągi orczykowe oraz taśmowe. W kolejkach do wjazdu trzeba też utrzymywać dystans społeczny. Maseczkę muszą nosić wszystkie osoby powyżej 11. roku życia. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat jest to jedynie zalecane. 

Zobacz także: Narty w Europie. Jakie obostrzenia na stokach i gdzie będzie wymagany paszport covidowy?

W wytycznych pojawiły się także szczegółowe informacje, co do rodzaju maseczek, które trzeba nosić - chodzi o maski chirurgiczne lub materiałowe kategorii 1 (AFNOR SPEC S76-001). Dopuszczalne są również kominy, ale tylko takie, które mają funkcję filtrowania powietrza i odpowiednie certyfikaty. Co istotne, lokalne władze mogą zmienić zasady zakrywania nosa i ust.

Operatorzy francuskich wyciągów narciarskich zobowiązani są do zapewnienia dostępu do płynów dezynfekujących. 

Wprowadzone wytyczne przewidują także możliwość zastosowania paszportu covidowego w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Ma on zostać wdrożony dla wszystkich od 12. roku życia, jeśli wskaźnik zachorowalności we Francji przekroczy 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Tamtejszy rząd zapowiedział jednocześnie, że jeżeli do tego dojdzie, nowe zasady zostaną ogłoszone z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby każdy miał czas na zorganizowanie się.

Zobacz także:  Dania i Norwegia wprowadzają obostrzenia. Nowe zasady dotyczą także turystów

RadioZET.pl/rp.pl/narty.pl