Oceń
Side jest miasteczkiem położonym w regionie Riwiery Tureckiej, między miejscowościami Antalya a Alanya. W sezonie to bardzo zatłoczony kurort, który wypełniają wypoczywający turyści z różnych części Europy. Poza głównym sezonem jest tu zdecydowanie spokojniej, mniej upalnie i taniej. Ale Side to nie tylko popularna miejscowość turystyczna na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To również wspaniale zachowane miasto antyczne – położone na jego terenie ruiny z czasów hellenistycznych i rzymskich stanowią ogromną atrakcję dla przyjezdnych. Co warto zobaczyć w Side i kiedy warto jechać?
Side: 5 miejsc, które warto zobaczyć
To miejsce pewnością przypadnie do gustu wielbicielom historii starożytnej. W miasteczku zachowało się wiele pozostałości z czasów, gdy Side rozkwitało jako centrum handlu.
1. Teatr Side
Antyczny teatr to najwspanialsza z zachowanych budowli tego starożytnego miasta. Obiekt powstał w połowie II wieku n.e., w miejscu wcześniejszego teatru hellenistycznego. Na widowni mogło siedzieć nawet 20 tys. widzów. Do dziś z majestatycznego teatru zachowały się ruiny.
Zewnętrzna fasada była niegdyś dwukondygnacyjna, ale do naszych czasów przetrwała jedynie jej dolna część, ozdobiona arkadami. Teatr w Side jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 17:00, w sezonie letnim nawet do 19.00. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się rano.
2. Agora w Side
Agora w Side, czyli przestronny plac na planie prostokąta, powstała ok. II wieku p.n.e. W czasach antycznych miejsce to było ośrodkiem handlowym i kulturalnym miasta. W centrum agory archeolodzy odkryli pozostałości budowli na planie koła – ruiny świątyni Tyche. W 2012 rozpoczęto proces jej odbudowy i obecnie stanowi ozdobę Side.
3. Ruiny świątyni Apollina
To jedna z najlepiej zachowanych świątyń w Side. Obiekt poświęcony był Apollinowi – greckiemu bogowi piękna, światła, patronowi sztuki i przewodnikowi muz. Świątynia wybudowana w II wieku reprezentowała porządek koryncki. Na dłuższych bokach budynku znajdowało się oryginalnie po 11 kolumn, a na bokach krótszych – po 6 kolumn.
Pięć stojących obecnie kolumn zostało wzniesionych w ramach prac rekonstrukcyjnych przeprowadzonych w latach 80. XX wieku. Obok stała identyczna, ale nieco mniejsza świątynia poświęcona Artemidzie, o której przypominają jedynie fundamenty.
4. Pozostałości bazyliki w Side
Za świątynią Apollina zachowały się pozostałości bazyliki z V wieku n.e. Kościół został wzniesiony na fundamentach dawnych świątyń, a następnie opuszczony z nieznanych powodów. Do dziś z bazyliki nie zachowało się zbyt wiele – jedynie kilka fragmentów ścian i pozostałości małej kaplicy z trzema rzędami siedzeń.
5. Muzeum Side
Tutejsze muzeum powstało w miejscu dawnych łaźni rzymskich. Miejsce to gromadzi przede wszystkim eksponaty znalezione w Side, w tym kilka posągów i wiele architektonicznych części antycznych budowli oraz interesujące sarkofagi. Muzeum w Side otwarte jest codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach od 9:00 do 17.00 – w sezonie letnim dwie godziny dłużej.
Kiedy warto jechać do Side?
Najkorzystniejszym okresem na podróżowanie do Side są miesiące od maja do końca października – wtedy można spodziewać się przyjemnych (często też wysokich) temperatur i niewielkiej ilości opadów.
Najbardziej gorąco jest w środku lata – lipiec-sierpień, kiedy temperatury sięgają nawet ponad 35 st. Celsjusza. Nie jest to zdecydowanie dobry czas na zwiedzanie – upały potrafią być bardzo uciążliwe. Co więcej, w tym właśnie okresie można spodziewać się największej liczby turystów i zdecydowanie wyższych cen hoteli.
Lepszym okresem jest maj oraz październik – temperatury sięgają ok. 25 st. Celsjusza, więc to dobry czas zarówno na plażowanie, jak i zwiedzanie. W tym okresie ceny wakacji są zdecydowanie niższe niż w szczycie sezonu.
Średnie temperatury powietrza w Side:
- Maj – 25°C
- Czerwiec – 29°C
- Lipiec – 31°C
- Sierpień – 36°C
- Wrzesień – 34°C
- Październik – 24°C
Przeczytaj także:
Turcja Egejska: co warto zwiedzić i gdzie spędzić wakacje? Podpowiadamy
Bodrum. Odkrywamy najpiękniejszy kurort Turcji Egejskiej
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł