Zamknij

Side w Turcji: tam, gdzie wypoczywała Kleopatra

Nina Czochara
10.06.2019 15:45

To niewielkie, 20-tysięczne miasteczko w sezonie przemienia się w prawdziwe centrum turystyczne. Side, położone na dużym cyplu wcinającym się w Morze Śródziemne, przyciąga swymi atrakcjami tysiące turystów. Wielokilometrowa plaża, szeroka baza hotelowa oraz tętniąca życiem główna ulica tworzą niezwykły, wakacyjny klimat tego miejsca. To tutaj, zgodnie z podaniami, wypoczywała sama Kleopatra.

Side
fot. Shutterstock

Side jest miasteczkiem położonym w regionie Riwiery Tureckiej, między miejscowościami Antalya a Alanya. W sezonie to bardzo zatłoczony kurort, który wypełniają wypoczywający turyści z różnych części Europy. Poza głównym sezonem jest tu zdecydowanie spokojniej, mniej upalnie i taniej. Ale Side to nie tylko popularna miejscowość turystyczna na wybrzeżu Morza Śródziemnego. To również wspaniale zachowane miasto antyczne – położone na jego terenie ruiny z czasów hellenistycznych i rzymskich stanowią ogromną atrakcję dla przyjezdnych. Co warto zobaczyć w Side i kiedy warto jechać?

Zobacz także

Side: 5 miejsc, które warto zobaczyć

To miejsce pewnością przypadnie do gustu wielbicielom historii starożytnej. W miasteczku zachowało się wiele pozostałości z czasów, gdy Side rozkwitało jako centrum handlu.

1.  Teatr Side

Antyczny teatr to najwspanialsza z zachowanych budowli tego starożytnego miasta. Obiekt powstał w połowie II wieku n.e., w miejscu wcześniejszego teatru hellenistycznego. Na widowni mogło siedzieć nawet 20 tys. widzów. Do dziś z majestatycznego teatru zachowały się ruiny.

Teatr Side
fot. Shutterstock

Zewnętrzna fasada była niegdyś dwukondygnacyjna, ale do naszych czasów przetrwała jedynie jej dolna część, ozdobiona arkadami. Teatr w Side jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 8:00 do 17:00, w sezonie letnim nawet do 19.00. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się rano.

2. Agora w Side

Agora w Side, czyli przestronny plac na planie prostokąta, powstała ok. II wieku p.n.e. W czasach antycznych miejsce to było ośrodkiem handlowym i kulturalnym miasta. W centrum agory archeolodzy odkryli pozostałości budowli na planie koła – ruiny  świątyni Tyche. W 2012 rozpoczęto proces jej odbudowy i obecnie stanowi ozdobę Side.

3. Ruiny świątyni Apollina

To jedna z najlepiej zachowanych świątyń w Side. Obiekt poświęcony był Apollinowi – greckiemu bogowi piękna, światła, patronowi sztuki i przewodnikowi muz. Świątynia wybudowana w II wieku reprezentowała porządek koryncki.  Na dłuższych bokach budynku znajdowało się oryginalnie po 11 kolumn, a na bokach krótszych – po 6 kolumn.

Side - swiatynia Apollina
fot. Pixabay

Pięć stojących obecnie kolumn zostało wzniesionych w ramach prac rekonstrukcyjnych przeprowadzonych w latach 80. XX wieku. Obok stała identyczna, ale nieco mniejsza świątynia poświęcona Artemidzie, o której przypominają jedynie fundamenty.

4. Pozostałości bazyliki w Side

Za świątynią Apollina zachowały się pozostałości bazyliki z V wieku n.e. Kościół został wzniesiony na fundamentach dawnych świątyń, a następnie opuszczony z nieznanych powodów. Do dziś z bazyliki nie zachowało się zbyt wiele – jedynie kilka fragmentów ścian i pozostałości małej kaplicy z trzema rzędami siedzeń.

5. Muzeum Side

Tutejsze muzeum powstało w miejscu dawnych łaźni rzymskich. Miejsce to gromadzi przede wszystkim eksponaty znalezione w Side, w tym kilka posągów i wiele architektonicznych części antycznych budowli oraz interesujące sarkofagi. Muzeum w Side otwarte jest codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach od 9:00 do 17.00 – w sezonie letnim dwie godziny dłużej.

Zobacz także

Kiedy warto jechać do Side?

Najkorzystniejszym okresem na podróżowanie do Side są miesiące od maja do końca października – wtedy można spodziewać się przyjemnych (często też wysokich) temperatur i niewielkiej ilości opadów.

Najbardziej gorąco jest w środku lata – lipiec-sierpień, kiedy temperatury sięgają nawet ponad 35 st. Celsjusza. Nie jest to zdecydowanie dobry czas na zwiedzanie – upały potrafią być bardzo uciążliwe. Co więcej, w tym właśnie okresie można spodziewać się największej liczby turystów i zdecydowanie wyższych cen hoteli.

Lepszym okresem jest maj oraz październik – temperatury sięgają ok. 25 st. Celsjusza, więc to dobry czas zarówno na plażowanie, jak i zwiedzanie. W tym okresie ceny wakacji są zdecydowanie niższe niż w szczycie sezonu. 

Średnie temperatury powietrza w Side:

  • Maj – 25°C
  • Czerwiec – 29°C
  • Lipiec – 31°C
  • Sierpień – 36°C
  • Wrzesień – 34°C
  • Październik – 24°C 

Zobacz także

Przeczytaj także:

Turcja Egejska: co warto zwiedzić i gdzie spędzić wakacje? Podpowiadamy

Bodrum. Odkrywamy najpiękniejszy kurort Turcji Egejskiej

___

RadioZET.pl/NC