Zamknij

Silne trzęsienie ziemi w Grecji. Wstrząsy odczuwalne w niemal całym kraju

03.03.2021 11:53

W Grecji doszło do silnego trzęsienia ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się około 25 kilometrów na północny zachód od miasta Larisa, ok. 350 km na północ od Aten. Wstrząsy były odczuwalne nie tylko w Grecji, ale również na innych obszarach Półwyspu Bałkańskiego.

Trzęsienie ziemi
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Z informacji przekazanych przez Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologii (EMSC) wynika, że trzęsienie ziemi nawiedziło centralną Grecję w środę o godzinie 12.16 czasu lokalnego. Później nastąpiły trzy wstrząsy wtórne. Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km. Jak podają lokalne media, mieszkańcy wybiegali na ulice. 

Trzęsienie ziemi w Grecji

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,3, a według greckiego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach - 6,0. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne ocenia, że wstrząs miał magnitudę 6,2.

Efthymios Lekkas, profesor geologii na Uniwersytecie Narodowym w Atenach powiedział, że trzęsienie "było odczuwalne połowie kraju". Z kolei "Bloomberg" podał, że wstrząsy dało się odczuć nie tylko w samym kraju, ale i na innych obszarach Półwyspu Bałkańskiego. W tym kontekście wymieniane są m.in. Macedonia Północna, Czarnogóra, Albania, czy Kosowo.

W sieci pojawiły się pierwsze nagrania greckiego trzęsienia ziemi. Widać na nich, jak w mieszkaniach kołyszą się lampy.

Jak na razie brak jest sprawdzonych doniesień o ofiarach i poważnych zniszczeniach. Według agencji Reutera straż pożarna miała jedynie sprawdzać doniesienia o zawalonym domu w Mesochori w okolicy Elassony. Strażacy upewniali się m.in. czy ktoś nie został przysypany gruzami.

Źródło: Reuters, Bloomberg