Zamknij

Singapur: 8 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście

Nina Czochara
30.11.2018 11:22
Singapur
fot. Shutterstock

Singapur jest wyjątkowym połączeniem tradycji i nowoczesności. To tutaj znajduje się słynna Marina Bay z ciągiem futurystycznych budowli, podniebny basen na dachu Marina Bay Sands i jeden z największych na świecie „diabelskich młynów”.  Ale to tylko jedna strona Singapuru. Na miejscu czekają też gwarne i kolorowe dzielnice China Town i Little India, buddyjskie świątynie oraz tzw. Hawker Centre wypełnione stoiskami z lokalną kuchnią.

Singapur to państwo-miasto położone na kilkudziesięciu wyspach południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Z jednej strony to miejsce pełne palm, drzew i kwitnących krzewów (skąd określenie „miasto w ogrodzie”), z drugiej najbardziej zurbanizowane miasto świata pełne najnowocześniejszych wieżowców. Wybierasz się do Singapuru i zastanawiasz się, co warto zobaczyć i z jakich atrakcji skorzystać? Oto 8 rzeczy, których nie można pominąć na turystycznej mapie miasta.

1. Odpocznij w bajkowych Gardens by the Bay

W samym centrum Singapuru stworzono niezwykły, supernowoczesny kompleks dwóch ogrodów „Gardens by the Bay”. Otwarty 20 godzin na dobę jest niesamowitą atrakcją dla wszystkich tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku panującego w mieście. Ogrody w dużej mierze ukryte są pod wielkimi szklanymi kopułami – Flower Dome i Cloud Forest. W każdej z nich stworzono określone warunki klimatyczne i pokazano typowe dla nich rośliny. 

Gardens by the Bay
fot. Shutterstock

We Flowe Dome można zobaczyć roślinnością śródziemnomorską, rośliny z Australii, Ameryki Południowej czy południowej Afryki. Cloud Forest zachwyca z kolei tropikalnym, górskim klimatem, gigantycznym wodospadem i licznymi zawieszonymi w powietrzu kładkami, którymi można spacerować i podziwiać piękno ogrodu. Gardens by the Bay to urzekające połączenie piękna przyrody z nowoczesnymi rozwiązaniami. 

Zobacz także

2. Zrelaksuj się w „podniebnym” basenie

Imponujący, „bezkresny basen” znajduje się na dachu jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Singapuru – Marina Bay Sands. Na obiekt składają się trzy szklane wieżowce zwieńczone konstrukcją w kształcie łodzi – tzw. Sky Park. To właśnie w tej części, na 57. piętrze budynku, znajduje się platforma z ogromnym, podniebnym basenem. To najdłuższy na świecie basen „na wysokości” – ma 150 metrów długości i znajduje się 245 metrów nad ziemią. Z pewnością nie jest to atrakcja dla osób z lękiem wysokości! (Uwaga: dostęp do basenu mają wyłącznie goście hotelu Marina Bay). 

Marina Bay Sands
fot. Shutterstock

Ci, którzy nie nocują w Marina Bay, też mają szansę podziwiania Singapuru z wysokości. Na 57. piętrze hotelu znajduje się restauracja, bar i rozległy taras, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Warto wybrać się tam wieczorem, na chwilę przed zachodem słońca - widoki są niesamowite. W nocnej odsłonie miasto prezentuje się jeszcze bardziej magicznie - szczególnie oświetlone ogrody Gardens by the Bay. Wjazd na górę kosztuje 23 dolary singapurskie, czyli ok. 65 zł. Warto!

Zobacz także

3. Przejedź się „diabelskim młynem” Singapuru

Singapore Flyer jest tym, czym dla Brytyjczyków London’s Eye. Obecnie to jedna z największych atrakcji miasta. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że stanowi drugi najwyższy diabelski młyn na świecie. Przejażdżka wysokim na 165 metrów kołem z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. 

Singapore Flyer
fot. Pixabay

Z atrakcji warto skorzystać zarówno w dzień, jak i wieczorem – widoki są równie zachwycające. Obowiązkowo trzeba zrobić pamiątkowe zdjęcia z góry!

Zobacz także

4. Poznaj namiastkę Indii w dzielnicy „Little India”

To jedna z najbardziej kolorowych dzielnic Singapuru. Jak sama nazwa wskazuje, to swoisty wycinek Indii z wyczuwalną hinduską atmosferą. Spacerując uliczkami „Little India”, czuć zapach egzotycznych przypraw i indyjskich potraw. Nie brakuje również bazarów wypełnionych kolorowymi tkaninami i pamiątkami oraz niewielkich sklepików, w których tłoczą się kobiety w różnobarwnych sari. 

Little India - Sri Veeramakaliamman
fot. Shutterstock

W „indyjskiej” części Singapuru znajdują się również świątynie. Warto zobaczyć meczet Masjid Abdul Gafoor, będący ciekawą mieszanką stylów mauretańskich, europejskich i hinduskich. Uwagę zwraca też jedna z najbardziej kolorowych świątyń – Sri Veeramakaliamman – ozdobiona z zewnątrz tysiącem różnych buddyjskich figurek oraz Sakya Muni Buddha Gaya, wewnątrz której znajduje się 15-metrowy posąg.

5. Zagub się w uliczkach China Town

Gwarna, kolorowa, pełna intensywnych zapachów – tak prezentuje się chińska dzielnica w Singapurze. Wkraczając w uliczki China Town, widać stragany z kolorowymi lampionami, wzorzystymi tkaninami i ogromną liczbą gadżetów oraz pamiątek. Nie brakuje też słynnych „garkuchni”, przy których unoszą się intensywne zapachy. W czasie zwiedzania Chinatown nie można pominąć świątyni Sri Layan Sithi Vinayaga czy też nowo wybudowanej, szokującej złotem świątyni Relikwii Zęba Buddy (Buddha Tooth Relic Temple), w której znajduje się ząb Buddy.

W początkowym okresie rozwoju Singapuru to właśnie w Chinatown znajdowało się centrum, gdzie biło serce miasta. Dzisiaj niewiele pozostało z dawnej chińskiej dzielnicy. W ostatnich latach miasto zainwestowało bowiem sporo środków w renowację zabytków architektury i porządkowanie dzielnicy, w której niegdyś tak tłumnie osiedlali się Chińczycy.

6. Skorzystaj z atrakcji wyspy Sentosa

Położona w południowej części Singapuru Sentosa Island jest popularnym miejscem wypoczynku i rozrywki. Na wyspę (połączoną ze stałym lądem mostem) można dostać się pociągiem, autobusem lub kolejką linową (z gwarantowanymi przepięknymi widokami). Na miejscu czeka sporo atrakcji, w tym m.in. akwarium Underwater World, wieża obserwacyjna Tiger Sky Tower, park linowy MegaZip Adventure oraz niezwykły park rozrywki Universal Studio.

Sentosa Island
fot. Shutterstock

Wiele osób przyjeżdża tutaj również po to, aby odpocząć na plaży. Na wyspie można znaleźć ich trzy – Silso Beach, Palawan Beach i ocienioną palmami - Tanjong Beach. Wypoczywającym wcale nie przeszkadza fakt, że to sztuczne plaże, powstałe z piasku przywiezionego z Malezji.

Zobacz także

7. Zobacz największy na świecie Ogród Orchidei

Narodowy Ogród Orchidei, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to miejsce wyjątkowe. Na obszarze 3 ha zgromadzono ponad 3000 gatunków orchidei, które szokują i zachwycają bogactwem kształtów, wielkością i zapachem. Pośród drzew i krzewów słychać śpiew setek egzotycznych ptaków.

Narodowy Ogród Orchidei
fot. Shutterstock

Narodowy Ogród Orchidei, największy tego typu obiekt na świecie, jest częścią gigantycznego Singapurskiego Ogrodu Botanicznego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

8. Spróbuj azjatyckiej kuchni w Food Centre

Będąc w Singapurze, trzeba koniecznie zjeść posiłek w lokalnym stylu, w tzw. hawker centre. To kompleks, w którym pod jednym dachem skupiają się niewielkie, ale za to niebywale tanie lokale z różnorodną kuchnią. Jednym z najsłynniejszych singapurskich hawker centres jest Maxwell Food Centre (przy 1 Kadayanallur Street).

Choć na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zachęcająco (to po prostu rodzaj ogromnej hali bez ścian), w środku zaskakuje panującym tu niemal przez cały czas gwarem, mieszanką różnorodnych zapachów i ponad setką maleńkich stanowisk oferujących wyśmienity przegląd azjatyckiej kuchni. Ci, którzy będą mieli problem z wyborem przysmaków dla siebie, powinni kierować się jedną zasadą: najlepszych kucharzy można rozpoznać po długości kolejki!

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC