Oceń
Sinice to temat, który powraca w każde wakacje. Jak ostrzegają naukowcy, w tym roku ich zakwit może być wyjątkowo dotkliwy. Sprzyja temu panujące upały, a także stale wzrastająca temperatura wód w jeziorach i Bałtyku. Aby nie popsuć sobie urlopu, warto na bieżąco monitorować informacje przekazywane przez GIS na temat polskich kąpielisk.
Sinice 2022. Lista zamkniętych kąpielisk w Polsce
Wody w kąpieliskach na terenie Polski są regularnie badane i monitorowane przez sanepid. Aktualne raporty na temat kąpielisk publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Z mapy udostępnionej przez GIS wynika, że obecnie w Polsce zamknięte są trzy kąpieliska. Są to:
- Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim,
- Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim,
- Pilica Polska YMCA w Kurnędzu.
Jak dotąd Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał komunikatów o zamknięciu żadnego z nadmorskich kąpielisk. IMGW zwrócił jednak uwagę, że temperatura wody w Bałtyku stale rośnie, a to nie tylko zachęca do kąpieli, ale również stwarza idealne warunki do rozwoju sinic.
Jednocześnie IMGW udostępniło mapę, na której widać wyraźnie, że sinice już pojawiły się w Zatoce Gdańskiej, a dokładnie w Zalewie Wiślanym. Na razie ich ilość nie zagraża jednak zdrowiu urlopowiczów, dlatego wszystkie nadbałtyckie kąpieliska na razie pozostają otwarte.
Sinice: dlaczego są niebezpieczne?
Sinice wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w miejscach, gdzie są obecne. Kontakt z zanieczyszczoną wodą może prowadzić do podrażnienia skóry czy zaczerwienienia spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego - w tym biegunka czy wymioty.
Wśród innych objawów występujących w kontakcie z sinicami można wymienić rumień skórny, bóle mięśniowe, zawroty głowy i gorączkę. Niebezpieczny jest także kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska.
Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Źródło: GIS, TVN Meteo
Oceń artykuł