Zamknij

GIS zamknął pierwsze kąpieliska w Polsce. W wodach wykryto sinice

28.06.2022 11:54

W kilku kąpieliskach w Polsce pojawiły się sinice, przez co wprowadzono zakaz wchodzenia do wody. Eksperci przestrzegają, że kąpiel w takich miejscach może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował aktualną mapę zamkniętych kąpielisk.

Zamknięte kąpieliska
fot. Karolina Misztal/Reporter/East News

Sinice to temat, który powraca w każde wakacje. Jak ostrzegają naukowcy, w tym roku ich zakwit może być wyjątkowo dotkliwy. Sprzyja temu panujące upały, a także stale wzrastająca temperatura wód w jeziorach i Bałtyku. Aby nie popsuć sobie urlopu, warto na bieżąco monitorować informacje przekazywane przez GIS na temat polskich kąpielisk. 

Sinice 2022. Lista zamkniętych kąpielisk w Polsce

Wody w kąpieliskach na terenie Polski są regularnie badane i monitorowane przez sanepid. Aktualne raporty na temat kąpielisk publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Z mapy udostępnionej przez GIS wynika, że obecnie w Polsce zamknięte są trzy kąpieliska. Są to:

  • Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim,
  • Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim,
  • Pilica Polska YMCA w Kurnędzu.

Jak dotąd Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał komunikatów o zamknięciu żadnego z nadmorskich kąpielisk. IMGW zwrócił jednak uwagę, że temperatura wody w Bałtyku stale rośnie, a to nie tylko zachęca do kąpieli, ale również stwarza idealne warunki do rozwoju sinic.

Jednocześnie IMGW udostępniło mapę, na której widać wyraźnie, że sinice już pojawiły się w Zatoce Gdańskiej, a dokładnie w Zalewie Wiślanym. Na razie ich ilość nie zagraża jednak zdrowiu urlopowiczów, dlatego wszystkie nadbałtyckie kąpieliska na razie pozostają otwarte.

Sinice: dlaczego są niebezpieczne?

Sinice wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w miejscach, gdzie są obecne. Kontakt z zanieczyszczoną wodą może prowadzić do podrażnienia skóry czy zaczerwienienia spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego - w tym biegunka czy wymioty.

Wśród innych objawów występujących w kontakcie z sinicami można wymienić rumień skórny, bóle mięśniowe, zawroty głowy i gorączkę. Niebezpieczny jest także kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska. 

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Źródło: GIS, TVN Meteo

loader