Zamknij

Sinice w Bałtyku. Zakaz kąpieli w kilkunastu kąpieliskach w Polsce

30.06.2021 13:10
Plaża w Gdyni
fot. Przemek Świderski/Reporter/East News

W wodach Bałtyku pojawiły się sinice. GIS poinformował o zamknięciu kolejnych nadmorskich kąpielisk. W środę 30 czerwca wprowadzono zakaz wchodzenia do wody w 11 miejscach. Które kąpieliska nad Bałtykiem są zamknięte?

Sinice w Bałtyku to temat, który powraca niemal w każde wakacje. Jak ostrzegają naukowcy, w tym roku ich zakwit może być wyjątkowo dotkliwy. Sprzyja temu wysoka temperatura powietrza i wody, a przy tym brak wiatru i fal. Właśnie taka pogoda utrzymuje się od dłuższego czasu w Trójmieście. 

Sinice w Bałtyku. Zamknięto nadmorskie kąpieliska

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu nadmorskich kąpielisk z powodu zakwitu sinic. Łącznie zamkniętych jest 11 kąpielisk w Zatoce Gdańskiej.

Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje w: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22 i Sopot-Łazienki Południowe I.

Pozostałe kąpieliska w obrębie Zatoki Gdańskiej są wolne od sinic. Na szczęście, część z zamkniętych jeszcze wczoraj kąpielisk w Krynicy Morskiej czy Stegnie zostały już otwarte.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody.

Stan kąpielisk w Polsce można sprawdzić w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pod adresem sk.gis.gov.pl. Na stronie znajduje się interaktywna mapa z aktualnymi informacjami na temat stanu wody, a także okolicznej infrastruktury. 

Na mapie zielonym kolorem oznaczono kąpieliska, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli. Kolor czerwony to miejsce, w którym woda nie nadaje się do kąpieli. Szare punkty to kąpieliska, które nie zostały jeszcze udostępnione odwiedzającym.

Sinice: dlaczego są niebezpieczne?

Sinice wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w miejscach, gdzie są obecne. Kontakt z zanieczyszczoną wodą może prowadzić do podrażnienia skóry czy zaczerwienienia spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić nieprzyjemne objawy zatrucia pokarmowego - w tym biegunka czy wymioty.

Wśród innych objawów występujących w kontakcie z sinicami można wymienić rumień skórny, bóle mięśniowe, zawroty głowy i gorączkę. Niebezpieczny jest także kontakt z powietrzem, które unosi się w obrębie kąpieliska. 

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Źródło: GIS