Zamknij

Sintra na jeden dzień. 7 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
29.07.2019 17:06

Sintra należy do grona najpiękniejszych miasteczek w Portugalii. Zachwyca już samą lokalizacją – u stóp góry o tej samej nazwie – skąd roztaczają się niesamowite krajobrazy. Do tego urokliwe historyczne centrum, tajemnicze ogrody, zamki i pałace z najbardziej „pocztówkowym” Pałacem Pena. Co jeszcze warto zobaczyć w Sintrze? Podpowiadamy. 

Sintra w Portugalii
fot. Shutterstock

Większość turystów zwiedza Sintrę w jeden dzień, przyjeżdżając tutaj z pobliskiej Lizbony. Miasto to powinno być obowiązkowym puntem w czasie zwiedzania stolicy Portugalii. Jakie atrakcje oferuje Sintra? Oto 7 miejsc, które warto zobaczyć. 

1. Pałac Pena: wizytówka Sintry

To miejsce uznawane jest za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Wpływ na niezwykłość tego miejsca mają jego niesamowite, żywe kolory, a także położenie. Pałac Pena został bowiem wzniesiony nad miastem Sintra, na jednym ze szczytów. Obiekt otoczony jest rozległym, niemal 200-hektarowym parkiem – to idealne miejsce do pieszych wędrówek.

Pałac Pena - Sintra
fot. Pixabay

Pałac stanowi jeden z głównych obiektów epoki romantyzmu XIX wieku na świecie. Został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt można zwiedzać przez cały rok. Widoki z niemal każdego punktu pałacu, jak i otaczających go murów, są niesamowite. 

Zobacz także

2. Zamek Maurów: średniowieczna twierdza

Ten średniowieczny zamek góruje nad historycznym centrum Sintry. Twierdza powstała około IX wieku na szczycie wzgórza, w paśmie górskim Serra de Sintra. Z upływem czasu oraz wskutek trzęsień ziemi zamek mocno podupadł – do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny. 

Zamek Maurów
fot. Shutterstock

Dużym atutem tego miejsca są fantastyczne widoki na okolice roztaczające się z zamkowych murów. Od 1995 zamek Maurów jest częścią Krajobrazu Kulturowego Sintry, wpisanego na listę UNESCO.

3. Cabo da Roca: na krańcu Europy

To miejsce spodoba się miłośnikom dziewiczych miejsc i niezwykłych krajobrazów. Cabo da Roca jest najdalej wysuniętym punktem kontynentalnej Europy, położonym na terenie Parku Narodowego Sintra-Cascais. Klify w najwyższych miejscach wznoszą się na wysokość około 144 metrów nad poziomem wody. Na szczycie przylądku znajduje się latarnia morska z XIX wieku.

Cabo da Roca
fot. Shutterstock

Każdego dnia miejsce to odwiedza tysiące turystów, fotografując się na tle malowniczych zboczy i wzburzonego oceanu. Do Cabo da Roca można dojechać z Sintry samochodem (przy latarni znajduje się parking) lub autobusem (odjeżdża z miasta co godzinę).

Zobacz także

4. Quinta da Regaleira: imponująca rezydencja

Quinta da Regaleira składa się tak naprawdę z dwóch części – z pałacu oraz otaczających go ogrodów. Cały kompleks powstał dopiero na początku XX wieku i był własnością magnata António Augusto Carvalho Monteiro. Sam właściciel nosił przydomek „Milioner”, przez co miejscowi jego posiadłość nazywali Pałacem Milionera.

Quinta da Regaleira - Sintra
fot. Pixabay

Zwiedzając wnętrza rezydencji, nie zobaczymy przepychu znanego z królewskich posiadłości. Większe wrażenie na odwiedzających robią ogrody. Spacerując po zielonym terenie otaczającym pałac, uwagę zwracają m.in. studnie, punkty widokowe, fontanny czy kaplicę.

Zobacz także

5. Pałac Narodowy Sintry: bajkowy klimat

Podobno właśnie w tym miejscu Hans Christian Andersen pisał swoje baśnie. Pałac Sintry znajduje się w samym historycznym centrum miasta i jest dawną letnią rezydencją królów Portugalii. Pałac istniał w tym miejscu najprawdopodobniej ok. X wieku, jednak z pierwotnej konstrukcji niewiele się zachowało. Obecny kształt kompleksu to rezultat XV-wiecznej przebudowy.

Pałac Narodowy Sintry
fot. Pixabay

Zwiedzając wnętrza pałacowe, można zobaczyć bogato zdobione pokoje, kuchnię czy kolorową kaplicę. Na początku XX wieku kompleks został uznany za zabytek narodowy i stał się częścią krajobrazu kulturowego Sintry.

6. Pałac Monserrate: ekscentryczny zabytek

Pałac Monserrate to XIX-wieczny zabytek będący dobrym przykładem architektury epoki romantyzmu. Oprócz pałacu częścią kompleksu jest również park pełen egzotycznych drzew i kwiatów oraz różnych elementów, tj. groty, wodospady czy nawet ruiny antycznej kaplicy.

Zaletą pałacu jest jego umiejscowienie na masywie Sintry, który od 1995 r. widnieje na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO za sprawą walorów kulturalnych jego pejzażu. W 2018 roku brytyjski dziennik „The Guardian” wpisał Pałac Monserrate na listę najbardziej ekscentrycznych miejsc Europy.

Zobacz także

7. Praia da Ursa, czyli Plaża Niedźwiedzia

Ta urokliwa plaża, ze złotym piaskiem i niesamowitymi formacjami skalnymi, znajduje się na terenie Parku Naturalnego Sintra-Cascais, w pobliżu słynnego przylądka Cabo da Roca. Praia da Ursa nie jest duża – ma zaledwie 60 metrów długości, a w najszerszym miejscu około 40 metrów.

Praia da Ursa - Sintra
fot. Shutterstock

Największą zaletą tego miejsca są widoki – plażę otaczają wysokie klify, stromo opadające skały oraz bajeczne formacje skalne. Jedna z nich przypomina niedźwiedzia, skąd wzięła się potoczna nazwa tego piaszczystego zakątka – Niedźwiedzia Plaża.

Zobacz także

Inne atrakcje i ciekawe miejsca w Sintrze

  • Klasztor Franciszkanów Kapucynów (Convento dos Capuchos) – to tajemniczy klasztor ukryty w lesie. Na miejscu można pospacerować po ogrodzie i dowiedzieć się, jak wygląda życie pustelnicze mnichów. Klasztor znajduje się ok. 13 km od centrum Sintry.
  • Chalete e Jardim Condessa d’Edla – ten zabytkowy, XIX-wieczny domek znajduje się na terenie Parku Pena. Powstał z inicjatywy króla D. Fernanda II oraz jego żony, hrabiny Edli. Wystrój obiektu inspirowany był domami alpejskimi. 
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej – dla dobre miejsce dla tych, którzy chcieliby nieco poobcować ze sztuką nowoczesną. W muzeum wystawione są dzieła artystów XX wieku, m.in. Hockneya czy Lichtensteina.

Dojazd z Lizbony do Sintry

Z Lizbony do Sintry najlepiej dojechać na dwa sposoby:

  • Pociągiem ze stacji Lisboa Rossio w centrum. Pociągi jeżdżą co 20-30 minut (bilet kosztuje ok. 2 euro). Pociąg ze stacji w Lizbonie jedzie około pół godziny. Trzeba wysiąść na ostatniej stacji, „Sintra”.
  • Samochodem. To bardzo wygodna opcja, bo z Lizbony prowadzi autostrada do Sintry. To jednocześnie bardzo dobry sposób, aby zobaczyć wszystkie zabytki w mieście. W weekendy przy głównych bramach do zabytków mogą być ogromne problemy z parkowaniem. 

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC