Zamknij

Skalne Miasto w Czechach: bilety, trasa, dojazd. Zwiedzanie krajobrazowej perły kraju

11.08.2021
Aktualizacja: 11.08.2021 14:18

Skalne Miasto w Czechach jest popularnym celem wycieczek. Na niesamowity krajobraz tego miejsca składają się unikatowe formacje i rzeźby skalne podzielone licznymi kanionami i szczelinami. W labiryncie wąwozów i kamiennych tworów można poczuć się jak na planie filmowym. Co warto wiedzieć o Skalnym Mieście w Czechach, jak tam dojechać i ile kosztują bilety? Podpowiadamy.  

Skalne Miasto w Czechach
fot. Shutterstock

Skalne Miasto w Czechach (Adršpašskoteplické skály) to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury i będący fragmentem Gór Stołowych w Czechach. Jednolita płyta piaskowca pod wpływem działania wiatru, wody i mrozu została podzielona (licznymi kanionami, dolinami i szczelinami) na szereg fragmentów. Między labiryntami form skalnych przebiegają szlaki turystyczne, które przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających. Skalne Miasto posłużyło filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa.

Masyw Adršpašskoteplické skály tworzą tak naprawdę dwa kompleksy skalne – Adršpašske skály (Adrszpaskie Skały) oraz Teplicke skály (Teplickie Skały) – połączone trasą turystyczną. Cały teren jest uznany za narodowy rezerwat przyrody – największy w Czechach. Choć większość turystów odwiedza tylko Adršpašske skály, warto skusić się również na nieco bardziej dzikie Teplickie Skalne Miasto. Jak zwiedzać Skalne Miasto w Czechach i jak dojechać do tego miejsca? Podpowiadamy.

Adrszpaskie Skały: zielonym szlakiem Skalnego Miasta

Adrszpaskie Skały rozciągają się w północno-zachodniej części masywu. Wejście do tej części Skalnego Miasta znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach. Turystyce w tych rejonach paradoksalnie przysłużył się wielki pożar w 1824 r., który oczyścił labirynty z porastających je drzew. Oprócz różnorodnych formacji skalnych znajdują się tutaj dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje, tworząc dwa wodospady.

Skalne miasto w Czechach - wodospad
fot. Shutterstock

Przez Adršpašske skály przebiega 3-5-kilometrowy, zielony szlak – przejście całej trasy zajmuje około 3-4 godzin. Szlak biegnący między labiryntami form skalnych i wąwozami przeznaczony jest dla początkujących piechurów – składa się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform.

Adrszpaskie Skały
fot. Shutterstock

Wiele formacji skalnych, które mija się podczas wędrówki, ma własną nazwę jak: Głowa Cukru, Kochankowie czy Orle Gniazdo. Popularnym punktem jest również słynna Gotycka brama, którą często uznaje się za symboliczne przejście między światami realnym i baśniowym. Warto odwiedzić tzw. Wielką Panoramę, czyli najsłynniejszy punkt widokowy na Skalne Miasto.

Teplickie Skały: na południu Skalnego Miasta

To mniej popularna część czeskiego rezerwatu położona w południowej części masywu. Wejście znajduje się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. W odróżnieniu od Adršpašskich skal Teplické są ukształtowanie głównie w formie wysokich, uskokowych formacji skalnych i stanowią teren bardziej dziki. Właśnie ze względu na występowanie znacznej liczby pionowych i wysokich ścian, stanowią bardziej interesujący teren dla wspinaczy. Trasa turystyczna prowadząca przez Teplickie Skały ma 6 km długości i oznaczona jest niebieskim szlakiem.

Skalne miasto Czechy z lotu ptaka
fot. Shutterstock

W tej części rezerwatu swój początek ma też żółty szlak, który łączy Teplickie Skały z częścią Adrszpaskie Skały – ta trasa umożliwia zwiedzenie obydwu skalnych miast bez konieczności dwukrotnego kupowania biletów.

Popularnymi puntami przystanku podczas wędrówki jest m.in. zamek Strzemię (do którego prowadzi 300 metalowych schodów), Skalna Brama z tablicą upamiętniającą pobyt Johanna Wolfganga Goethego w 1790 roku oraz rozdroże przy „Skalnej Narzeczonej”. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał, m.in. Niedźwiedzia Polarnego, Psa i Sfinksa. Widoki są naprawdę niesamowite.

Teplickie Skały - Skalne Miasto
fot.

Jak dojechać do Skalnego Miasta w Czechach?

Samochodem do Skalnego Miasta. Najwygodniej z Polski można dotrzeć oczywiście „na czterech kółkach”. Z Zielonej Góry czy Wrocławia do Teplic lub Adršpach samochodem najkrócej dojedziemy przez Wałbrzych (przejście graniczne Golińsk-Starostin). Podróż z Wrocławia trwa ok. 3,5 godziny. Przy obu wejściach – zarówno na teren Adršpašske skály, jak i Teplicke skály – znajdują się parkingi. Koszt dla samochodów osobowych wynosi kolejno – 70 koron (ok. 12 zł) oraz 50 koron (ok. 8 zł).

Pociągiem do Skalnego Miasta. Od 28 kwietnia 2018 r. Koleje Dolnośląskie uruchomiły weekendowe połączenie do Skalnego Miasta: Wrocław Główny–Adršpach. Czas podróży pociągiem wynosi 3 godziny (wyjazd z Wrocławia o 5:46, powrót z Adrspach o 18:50). Połączenie nie jest jednak dostępne w okresie zimowym.

Skalne Miasto w Czechach: cennik 2021 i godziny otwarcia

Wstęp na teren rezerwatu Skalnego Miasta jest płatny. Bilety możemy nabyć przez internet lub w dwóch punktach przy wejściach do Adršpašske skály oraz Teplicke skály. Ceny różnią się w zależności od sezonu (letniego i zimowego) oraz sposobu zakupu (bilety kupowane na miejscu są niemal dwa razy droższe). 

W sezonie głównym (1.4– 31.10) bilety kupowane przez internet kosztują – dla dorosłych 110 koron (ok. 20 zł), dla studentów, dzieci i osób niepełnosprawnych – 60 koron (ok. 12 zł), a bilet rodzinny (dwójka dorosłych i dwójka dzieci) – 290 koron (ok. 54 zł). Dzieci do 6 lat mają bezpłatny wstęp. W przypadku kupowania biletów na miejscu warto pamiętać, że nie można płacić złotówkami, przyjmowane są wyłącznie czeskie korony. 

Skalne Miasto w Czechach ma różne godziny otwarcia w zależności od pory roku - w sezonie letnim czynne jest od 8 do 18.00, jesienią i wiosną – od 9 do 17.00, a w miesiącach zimowych – od 9.30 do 15.30.

Skalne Miasto w Czechach: kiedy warto jechać?

Skalne Miasto można odwiedzać tak naprawdę przez cały rok. Najlepszą porą na wycieczkę do tego miejsca jest okres od wiosny do jesieni. Aby uniknąć tłumów, najlepiej zaplanować wyjazd poza weekendem, szczególnie poza długimi weekendami. Na zwiedzanie warto wybrać się też wcześnie rano, najlepiej niedługo po otwarciu kas biletowych - wówczas będziemy mieli okazję spacerować pośród przepięknego skalnego labiryntu bez tłumu turystów.