Zamknij

Ślęża na weekend. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać w województwie dolnośląskim?

27.07.2021
Aktualizacja: 27.07.2021 14:23

Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Poznaj praktyczny przewodnik po Ślęży:  dojazd, parking atrakcje i informacje turystyczne

Ślęża na weekend. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać w województwie dolnośląskim?
fot. Shutterstock

Ślęża, zwana dawniej Sobótką, to góra składająca się głównie z granitów i gabra. To również miejsce, gdzie odkryto pozostałości naszych przodków. Mimo niewielkiej wysokości, góra ma imponujący wygląd i malownicze widoki, ze względu na swoją wysokość względną, ponad 500 metrów.

Ślęża – historia

Masyw był w niegdyś miejscem pogańskiego kultu religijnego zamieszkujących nieopodal plemion, góra była uznawana za „siedzibę bogów”. Jej początki sięgają epoki brązu, pierwsze ślady datuję się na 1300 lat p.n.e. Na szczycie znaleziono rzeźby, które idealnie wpisały się w pogańską tradycję i obrzędy religijne odprawiane w miejscu kultu.

Ślęża - szlak

Mająca 718 metrów wysokości góra Ślęża zajęła miejsce w Koronie Gór Polski. Masyw nie należy do wysokich szczytów, a jego szlaki są proste i nikt nie powinien mieć trudności z ich pokonaniem. Duża część szlaków pamięta jeszcze pogańskie czasy, w wielu miejscach wchodzisz jedynie po kamiennych schodach. Na całą wycieczkę należy zarezerwować ok. 4 godzin. Polecamy w pierwszą stronę wybrać żółty szlak, aby droga powrotna nie była tą samą, co droga na szczyt. Podróż zaczyna się pod Domem Turysty Pod Wieżycą przez Wieże Bismarcka. Na zejście wybierzcie szlak czerwony.

Ślęża – atrakcje turystyczne

Zamek Górka w Sobótce

Zamek, który niegdyś był klasztorem Augustynów u stóp góry mocy, który dziś pełni funkcje hotelu pochodzi ze starej gotyckiej budowli zakonu, część zespołu pałacowo – klasztornego zostało odbudowane po wojnach husyckich, a część została przebudowana na nowoczesną siedzibę rodowa. We wschodniej części obiektu znajduję się dawnowieczny kościół, natomiast w części środkowej stoi wieża zbudowana w latach 1524-1553. Hotel posiada stylowe i bogate wnętrza, które idealnie zachowują wcześniejszy wygląd zamku. Cały zamek jest otoczony założonym w XIX parkiem.

Ślęża Wieża Widokowa

Jedna z 3 znajdujących się na terenie masywu Ślęży i jedyna dostępna bezpłatnie. Posiadająca 12 metrów wysokości wieża widokowa składa się z trzech kondygnacji i przez swój masywny, żelbetonowy wygląd nieco gryzie się z malowniczymi widokami gór. Ślęża Wieża Widokowa pochodzi z początków zeszłego stulecia i służyła do pomiarów triangulacyjnych.

Kościół na Ślęży

Słynny kościół w stylu barokowym, który powstał za czasów panowania Bolesława III w XII wieku przyciąga tłumy turystów, mimo iż aktualnie odstrasza wyglądem. Zwiedzanie jest możliwe jedynie w weekendy w godzinach 11-17.

Kultowe Rzeźby Ślęży

Wszystkie napotkane rzeźby w trakcie zwiedzania pochodzą z okresu między VII a IV wieku p.n.e. Zostały wykonane przez miejscową ludność na cześć poszczególnych bóstw. Każda z nich jest oznaczona ukośnym krzyżem, którego znaczenie nie jest jasne do dnia dzisiejszego. W momencie chrystianizacji, w okresie średniowiecza w celu odkupienia grzechów ludzie obrzucali rzeźby kamieniami, przez co niektóre posiadają wiele ubytków.

Czytaj także: Biskupin na weekend. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać na Pałukach?

Do najciekawszych należą:

  • Niedźwiedź, nazywany wśród lokalnych mieszkańców misiem ślężańskim, znajdujący się na szczycie Ślęży,
  • Panna z rybą, nazywana również postacią z rybą, pozbawiona głowy i nóg, w tej samej klatce jest również niedźwiedź bez łap. Obie rzeźby znajdują się w połowie drogi na szczyt masywu.
  • Mnich, znajdujący się przy ulicy Armii Krajowej,

Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej

Sanktuarium było pierwotnie miejscem kultu w stylu gotyckim, jednak po wojnach czeskich uległo całkowitemu zniszczeniu. W latach 1498 – 1546 na jego szczątkach wybudowano pasujący do wizerunku św. Anny gotycki kościół. W jego wnętrzu można podziwiać rzeźby pochodzące z XVI wieku i ołtarz główny z obrazem św. Anny, pochodzący z 1725 roku.

Ślęża – dojazd

Masyw Ślęża należy do Przedgórza Sudeckiego, który leży w okolicach Wrocławia, (ok. 30 km) z którego najszybciej dostaniesz się na miejsce. Kierując się drogą numer 8 do Jordanowa Śląskiego, dalszy kierunek drogi zależy od rodzaju szlaku, który wybierzesz w drodze na szczyt. Możesz również wybrać autobus – linia 502 dojeżdża do samej Sobótki.

Ślęża – parking

Jeśli podróżujecie samochodem, możecie swobodnie zostawić go na parkingu znajdującym się przy ul. Armii Krajowej w Sobótce, jest to największy z parkingów dostępnych Pod Wieżycą, bowiem pod samo schronisko obowiązuje zakaz wjazdu, jeśli nie jesteście jego gośćmi. Drugim miejscem, gdzie możesz zaparkować jest parking leśny Na Przełęczy Tąpadła.