Zamknij

Słoneczne halo w Karkonoszach. Turystom udało się zobaczyć niezwykłe zjawisko

13.12.2021 09:12
Zjawisko halo
fot. Shutterstock

Na facebookowej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiły się fotografie, które udało się w weekend wykonać turystom chodzącym po Karkonoszach. Przedstawiają one rzadkie zjawisko optyczne o nazwie halo. Zobaczcie, jak niesamowicie wygląda i jak powstaje.

Wędrowanie po górach daje nie tylko możliwość podziwiania majestatycznych wierzchołków i unikatowej przyrody. Możemy tu także doświadczyć rzadkich zjawisk optycznych, które zapierają dech w piersiach. Niektórym na górskich szlakach udaje się wypatrzyć widmo Brockenu, a inni mają dużo szczęścia i mogą na własne oczy zobaczyć halo.

Kilka dni temu ten drugi fenomen widoczny był m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej. Z kolei w ten weekend turyści uchwycili halo na zdjęciach zrobionych w Karkonoszach. Trzeba przyznać, że wygląda niesamowicie, prawda?

Słoneczne halo w Karkonoszach. Turystom udało się zobaczyć niezwykłe zjawisko

Na facebookowej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiły się fotografie rzadkiego zjawiska optycznego, jakim jest halo. Turyści, którzy w weekend spacerowali po Karkonoszach, mieli ogromne szczęście zobaczyć ten fenomen na własne oczy.

Jedną z wędrujących była pani Anna, która natknęła się na halo w okolicach Hali Szrenickiej - jest to położona na wysokości od 1150 do 1300 m n.p.m. wysokogórska łąka torfowa w Karkonoszach. Swoje materiały podesłała przedstawicielom KPN, a ci podzielili się nimi z internautami, którzy kochają góry.

Anna Walusiak uchwyciła dziś takie słoneczne halo w okolicach Hali Szrenickej - czytamy we wpisie zamieszczonym na facebookowej stronie.

Zdjęcia wywołały furorę wśród obserwatorów konta KPN w mediach społecznościowych. Doczekały się one kilkudziesięciu komentarzy i wielu udostępnień.

Piękne ujęcia. Przyroda i jej zjawiska ciągle nas zaskakują.

 

Magia.

 

Przepięknie - czytamy pod postem.

Halo to zjawisko optyczne obserwowane wokół tarczy Słońca lub Księżyca. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy charakterystyczny pierścień widoczny wokół gwiazdy centralnej Układnu Słonecznego lub wokół luny. Zjawisko wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.

I choć halo jest fenomenem i zdarzeniem rzadkim, czasami udaje się je napotkać w górach przy odpowiedniej pogodzie. Właśnie takie warunki panowały w ostatnich dniach w Karkonoszach.

Źródło: Facebook/Karkonoski Park Narodowy