Zamknij

Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Przewodnik po słynnych kurortach w Bułgarii

Nina Czochara
06.03.2018 15:21
Bułgaria. Słoneczny Brzeg
fot. Fotolia

Bułgaria to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród polskich turystów. Nic w tym dziwnego. Kraj ten ma naprawdę wiele do zaoferowania. Długie plaże, bogaty folklor, wspaniałe krajobrazy, unikatowe zabytki oraz… najniższe w Europie ceny. Pozostaje tylko pytanie, który region wybrać — Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski? Ruszamy w podróż po kultowych kurortach w Bułgarii.

Położona nad Morzem Czarnym Bułgaria kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, piaszczystymi plażami i ciepłym morzem. Są także rewelacyjne aquaparki, rozbudowana baza hotelowa oraz liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Najchętniej wybieranymi na wakacje regionami są Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski ciągnące się wzdłuż wschodniego wybrzeża Bułgarii, potocznie zwanego „Riwierą Bułgarską”. Poznajmy razem kultowe kurorty tego kraju.

Zobacz także

Słoneczny Brzeg, czyli Las Vegas Europy

To najpopularniejszy bułgarski kurort położony w obwodzie Burgas, nad urokliwą zatoką. Słoneczny Brzeg zapewnia mnóstwo wakacyjnych atrakcji — tętniące życiem dyskoteki, kluby, bary z muzyką na żywo oraz ponad sto restauracji i tawern z lokalnymi specjałami. Oprócz tego na przybywających czeka niezwykle bogaty wybór hoteli z popularną ofertą All inclusive, place zabaw, baseny z kolorowymi zjeżdżalniami oraz ogromne parki wodne (najchętniej odwiedzany w tym regionie jest Aqua Paradise Nessebar).

Słoneczny Brzeg
fot. Fotolia

Jest też coś dla poszukujących słońca i wypoczynku. Słoneczny Brzeg słynie z długiej, szerokiej, piaszczystej plaży z wydmami, która rozciąga się na długości 8 kilometrów. To wymarzone miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Z myślą o miłośnikach aktywnej formy spędzania czasu przygotowano ciekawą ofertę sportową — żeglarstwo, windsurfing, narty wodne czy paralotniarstwo. Na miejscu warto przygotować się na naprawdę duże tłumy i zatłoczone plaże — szczególnie w szczycie sezonu.

Bułgaria - Nessebar
fot. Fotolia

Wakacje w Słonecznym Brzegu warto połączyć z wizytą w pobliskim mieście Nessebar. W tej urokliwej miejscowości można znaleźć wiele kamienno-drewnianych domków oraz pozostałości świątyń pochodzących z początków chrześcijaństwa. Oprócz zabytków architektury warto zwrócić uwagę na klimatyczne, urokliwe knajpki z lokalną kuchnią. Zabytkowa część Nessebaru od 1983 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Bułgarii.

Zobacz także

Złote Piaski — gdzie "piasek zamieniono w złoto"

Złote Piaski to nieco spokojniejszy, mniej zatłoczony i bardziej zielony region. W pobliżu kurortu znajduje się park narodowy o tej samej nazwie. Co przyciąga do tego miejsca? Największymi atrakcjami są: długa, 4-kilometrowa plaża, ciepłe morze, lecznicze źródła mineralne oraz niepowtarzalny klimat wakacyjny. Według legendy to właśnie tutaj piraci zakopali ogromną ilość złota, które z czasem zostało zamienione w złocisty piasek.

Bułgaria - Złote Piaski
fot. Fotolia

Region Złotych Piasków jest dobrym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i imprezowiczów. Na tę pierwszą grupę czeka nie tylko bogata oferta hotelowa, ale także nowoczesny park wodny Aquapolis (największy i najnowocześniejszy w Bułgarii) z licznymi basenami, zjeżdżalniami wodnymi, placami zabaw oraz jacuzzi. Po terenie kurortu kursują atrakcyjne dla turystów minikolejki napędzane energią słoneczną.

Na lubiących życie nocne czeka bogata infrastruktura rozrywkowo-rekreacyjna. W Złotych Piaskach odbywają się także liczne imprezy kulturalne — festiwale muzyki jazzowej, rockowej oraz festiwal przebierańców. Dla wszystkich wielbicieli aktywnego wypoczynku przygotowano specjalną ofertą sportów wodnych (do wyboru — surfing, żeglarstwo, narty wodne, rowery wodne).

Bułgaria - Złote Piaski
fot. Fotolia

Miłośnicy zwiedzania znajdą w pobliżu (w odległości ok. 7 km) Monaster Aładża. To wykuty w wapiennej skale klasztor pochodzący jeszcze z czasów średniowiecza. Właśnie tutaj od XIII do XVIII wieku mieszkali mnisi oraz pustelnicy.

Zobacz także

Informacje praktyczne o Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach

Dojazd
Samolotem — to najszybsza i najwygodniejsza opcja. Latem połączenie z Burgas oferują linie Ryanair — w połowie czerwca bilet w dwie strony kosztuje ok. 430 zł (lot bez przesiadek). Połączenie z Warną jest nieco droższe — nieco ponad 1000 zł w obie strony.

Komunikacja
Autobusy — to bardzo dobre rozwiązanie w Bułgarii, jeśli nie mamy wypożyczonego auta. Z głównego dworca w Sofii dostaniemy się do większości kurortów nadmorskich. Jednorazowy bilet kosztuje 0,70 lewa, czyli ok. 15 zł.

Samochodem — wypożyczenie na miejscu samochodu kosztuje ok. 25 euro/dzień. Wjazd autem na teren Złotych Piasków jest płatny.

Przykładowe ceny w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu
W Bułgarii obowiązującą walutą jest lew bułgarski (BGL); 1 lew = ok. 2,20 zł. Można również płacić w euro.

Za obfity obiad w restauracji, np. sałatkę szopską, popularną zupę czorba, mielone kotleciki i oliwki zapłacimy średnio 25 zł. Warto spróbować też jednego z bułgarskich win — ok. 15 zł za butelkę.

Pogoda w Bułgarii
Na urlop w Bułgarii bez wątpienia najlepiej jest się wybrać w sezonie wakacyjnym. Najgorętszymi miesiącami w kraju są lipiec i sierpień. Średnia temperatura powietrza wynosi wówczas ok. 27°C, choć odczuwalnie jest ona nieco niższa.

W przypadku morza, w miesiącach wakacyjnych (czerwiec, lipiec, sierpień) temperatura sięga ok. 23°C. Wtedy też plaże w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu zapełniają się najbardziej. Trzeba przygotować się na prawdziwe tłumy.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: national-geographic.pl, Przewodnik.Bułgaria (Pascal)

___

RadioZET.pl/NC