Zamknij

Słowacja przedłuża lockdown. Dla zaszczepionych przewidziane są jednak ulgi

08.12.2021 11:32
Słowacja przedłuża lockdown. Dla zaszczepionych przewidziane są jednak ulgi
fot. SHUTTERSTOCK

We wtorek rząd Słowacji ogłosił przedłużenie wprowadzonego pod koniec listopada lockdownu. W kraju nadal obowiązywać będzie stan wyjątkowy i związany z nim zakaz wychodzenia z domu. Zaszczepieni obywatele będą mogli jednak liczyć na dodatkowe udogodnienia.

25 listopada na Słowacji zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Tamtejszy rząd zadecydował również o wprowadzeniu ogólnokrajowego lockdownu. Ograniczenia dotknęły zarówno osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi, jak i tych, którzy nie przyjęli preparatu.

Do 10 grudnia władze zobowiązały się do oceny obecnych restrykcji. Tak też się stało. We wtorek odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Eduard Heger oświadczył, że sytuacja epidemiczna wymaga dalszych ograniczeń.

Słowacja przedłuża lockdown i wprowadza ulgi dla zaszczepionych

Na Słowacji nadal będzie obowiązywać stan wyjątkowy i związany z nim zakaz wychodzenia z domu. W mocy pozostają wyjątki dotyczące m.in. wyjścia do szkoły lub do pracy, po niezbędne zakupy, wizyty u lekarza, spaceru czy wyprowadzania zwierząt domowych.

Rząd wprowadzi jednak pewne ulgi dla zaszczepionych przeciw COVID-19. Dla osób, które przyjęły preparat oraz ozdrowieńców otwarte będą wszystkie sklepy. Osoby niezaszczepione natomiast będą mogły nadal kupować jedynie niezbędne produkty.

Zobacz także:  Włochy zaostrzają restrykcje dla niezaszczepionych. Nowa przepustka covidowa i liczne kontrole

Na tym jednak nie koniec. 17 grudnia dla osób zaszczepionych otwarte zostaną zakłady usługowe (m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne) oraz siłownie. Ponadto tydzień później, od 25 grudnia, zaszczepieni, ozdrowieńcy i posiadacze negatywnego wyniki testu na obecność koronawirusa będą mogli korzystać z hoteli. Restauracje, poza wydawaniem potraw na wynos, pozostaną zamknięte.

Zmiany dotkną również transport publiczny. Od najbliższego piątku (10 grudnia) wszyscy podróżujący komunikacją miejską i transportem dalekobieżnym zobowiązani będą do okazania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki, przejściu choroby lub uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Ponadto od poniedziałku 13 grudnia wprowadzona zostanie nauka zdalna w wyższych klasach szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. 18 grudnia rozpoczną się przyspieszone ferie świąteczne.

Zobacz także:  Wielka Brytania zaostrza restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla wszystkich turystów

Słowacja. Rząd zachęca seniorów do szczepień przeciw COVID-19

Osiągnięto kompromis dotyczący zachęcania osób powyżej 60. roku życia do szczepień. Zamiast postulowanych przez ministra finansów Igora Matovicza 500 euro w bonach na różne usługi, mają otrzymywać 300 euro w gotówce.

Zapowiedziane restrykcje będą wstępnie obowiązywać do 9 stycznia, ale niewykluczone, że zostaną przedłużone.

Zobacz także:  USA zmieniają zasady wjazdu. Wszystko przez nowy wariant koronawirusa

RadioZET.pl/PAP(Piotr Górecki)