Zamknij

Słowacja zaostrza restrykcje. Wprowadza obostrzenia dla niezaszczepionych przeciw COVID-19

19.11.2021 11:11
Słowacja zaostrza restrykcje. Wprowadza obostrzenia dla niezaszczepionych
fot. SHUTTERSTOCK

Od kilku tygodni na Słowacji odnotowywany jest wzrost zakażeń koronawirusem. W związku z tym rząd zadecydował o wprowadzeniu kolejnych restrykcji. Nowe obostrzenia wejdą w życie w najbliższy poniedziałek i będą dotyczyć głównie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Obecnie Słowacja zmaga się z gwałtownym wzrostem zakażeń COVID-19 i hospitalizacji, które znacznie obciążają system opieki zdrowotnej. Liczba pacjentów przebywających w szpitalach zbliża się do 3000, a 80 proc. z nich nie jest zaszczepionych. Premier Eduard Heger podkreśla, że sytuacja w placówkach medycznych jest tak krytyczna, że lekarze muszą decydować, komu udzielić pomocy. Szpitale ograniczyły również planowe zabiegi.

W związku z tym w czwartek (18 listopada) rząd Słowacji zdecydował o zaostrzeniu restrykcji, głównie dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Jednocześnie premier zaapelował do osób, które jeszcze nie przyjęły preparatu, o zaszczepienie się. Warto tutaj wspomnieć, że Słowacja ma jeden z najniższych wskaźników szczepień w całej Unii Europejskiej - wynosi 46,5 proc.

Słowacja zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych przeciw COVID-19

Nowe restrykcje wejdą w życie w poniedziałek 22 listopada i będą obowiązywać przez trzy tygodnie. Zgodnie z nimi, pracodawcy będą musieli sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Tym samym oznacza to, że pracę będą mogły podjąć wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub ci, którzy przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zobacz także:  Europa z nową falą obostrzeń. Kolejne kraje zaostrzają restrykcje i wprowadzają certyfikaty covidowe

Osoby, które nie spełnią tych warunków, będą mogły zostać wysłane przez pracodawcę na urlop lub zorganizowana im zostanie praca zdalna. Formalnie zasada ta dotyczy wyłącznie powiatów o wysokim poziomie zagrożenia epidemicznego. Obecnie jednak na Słowacji nie ma obszarów, które byłyby uznawane za bezpieczne, więc restrykcje będą obowiązywać w całym kraju.

Obostrzenia dotknęły również imprez masowych. W tego typu wydarzeniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. W powiatach, w których sytuacja epidemiczna jest bardzo zła, ograniczono liczbą uczestników do 50 osób.

Osoby, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19, będą mogły robić zakupy wyłącznie w sklepach z niezbędnym asortymentem, tj. w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach. Aby dostać się do centrów handlowych, potrzebny będzie certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebytą chorobę. Taki sam wymóg nałożony jest na publiczność oglądającą imprezy sportowe oraz osoby, które chcą skorzystać z basenu.

W powiatach o najgorszej sytuacji epidemicznej, a aktualnie jest ich 54 spośród 79, pozostaną zamknięte hotele oraz lokale gastronomiczne. Dozwolona będzie jedynie sprzedaż dań na wynos.

Warto także wspomnieć, że początkowo rząd Słowacji planował jeszcze bardziej zaostrzyć restrykcje - także dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jedna z partii tworzących gabinet Eduarda Hegera, liberalna Wolność i Solidarność (SaS), nie chciała jednak przystać na proponowane przez ekspertów obostrzenia. Politycy swoją decyzję argumentowali tym, że rząd, godząc się na takie rozwiązanie, zaprzeczy swojemu hasłu, które mówi, że szczepionki oznaczają wolność.

Zobacz także:  Paszporty covidowe zostaną przedłużone. Ważna zmiana dla podróżujących

RadioZET.pl/PAP(Piotr Górecki)/newsweek.pl