Zamknij

Słowacja zaostrza restrykcje w Tatrach. Turyści muszą przygotować się na zmiany

17.09.2021 10:11

Z powodu zwiększonej liczby nowych zakażeń władze Słowacji podjęły decyzję o objęciu części kraju, w tym Tatr Słowackich, czerwoną oraz pomarańczową strefą. W związku z tymi zmianami zaostrzono restrykcje pandemiczne w popularnych turystycznie regionach. Jakie przepisy obowiązują obecnie w restauracjach, schroniskach i na wyciągach?

Tatry Słowackie
fot. Marekkacir/easyfotostock/East News

Na Słowacji rośnie liczba dziennych zachorowań na Covid-19. W minionym tygodniu odnotowano tam 519 przypadków koronawirusa, co było najwyższym dziennym przyrostem od maja bieżącego roku. Właśnie dlatego władze tego kraju objęły dwa okręgi, na terenie których znajdują się Tatry, nowymi strefami.

Okręg Liptowskiego Mikulasza oraz Tatry Zachodnie znajdują się obecnie w strefie pomarańczowej, a okręg Popradu oraz Tatry Wysokie w strefie czerwonej. Takie zmiany oznaczają nowe obostrzenia, które dotkną również turystów. 

Słowacja. Nowe zasady w schroniskach i na wyciągach

Zmiany weszły w życie już od poniedziałku, 13 września. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w strefie pomarańczowej z noclegu w schronisku oraz posiłku w restauracji mogą skorzystać wyłącznie osoby, które przedstawią tzw. paszport covidowy. Dla osób niezaszczepionych dostępne są jedynie stoliki na zewnątrz, w ogródkach restauracyjnych. Na takie ograniczenia muszą się przygotować turyści odwiedzający okręg Liptowskiego Mikulasza oraz Tatry Zachodnie (wcześniej była to strefa zielona, bez obostrzeń). 

Jeszcze większe restrykcje czekają w strefie czerwonej, którą został objęty w tym tygodniu okręg Popradu oraz Tatry Wysokie. Osoby niezaszczepione nie tylko nie mogą korzystać z noclegów w schronisku, ale też nie mają możliwości zjeść posiłku w ogródkach restauracyjnych – dostępna jest wyłącznie opcja na wynos. Co więcej, dla turystów bez paszportu covidowego nie są dostępne kolejki linowe z zamkniętymi kabinami – pozostają im wyłącznie wyciągi krzesełkowe na powietrzu.

Przypomnijmy, że na Słowacji w pomieszczeniach zamkniętych nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nowe przepisy na razie mają obowiązywać do 19 września 2021 r., jednak mogą zostać przedłużone w zależności od sytuacji epidemicznej. 

Słowacja: jakie zasady wjazdu?

Przed podróżą do Słowacji konieczne jest wypełnienie formularza online (https://korona.gov.sk/en/ehranic). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12 lat oraz podróżujący przez Słowację tranzytem.

Przekroczenie granicy Słowacji bez obowiązku odbycia kwarantannie mają tylko osoby w pełni zaszczepione (musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub które przechorowały Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

Osoby niezaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub w specjalnie wyznaczonych hotelach przez okres 14 dni. Izolację można zakończyć w momencie uzyskania negatywnego wyniku testu PCR, przy czym badanie to można wykonać najwcześniej w piątym dniu kwarantanny. Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wyjeżdżają, jej nie podlegają.

loader

Źródło: Portal Tatrzański, Wp.pl, gov.pl