Zamknij

Kontrole na granicy z Polską. Zaostrzone restrykcje po wprowadzeniu stanu wyjątkowego

26.11.2021 10:27
Słowacja, lockdown
fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Na Słowacji, po wprowadzeniu stanu wyjątkowego i częściowego lockdownu, lokalna policja zapowiedziała kontrole na przejściach granicznych, w tym między innymi z Polską. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy podróżni wypełnili formularz przyjazdowy, są zaszczepieni lub są przygotowani na co najmniej 5-dniową kwarantannę.

Rząd Słowacji wprowadził od 25 listopada  stan wyjątkowy, w ramach którego obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu. Jednocześnie ogłoszono dwutygodniowy lockdown, który obejmuje również osoby zaszczepione. 

Obowiązujące od czwartku reguły nie wpłynęły na dotychczasowe obowiązki podróżnych, ale policja Republiki Słowackiej zapowiedziała, że na przejściach granicznych, także tych najniższej kategorii, ścieżkach turystycznych, trasach rowerowych oraz drogach wodnych będą przeprowadzane wyrywkowe kontrole.

Słowacja. Kontrole na przejściach granicznych 

O czym muszą pamiętać podróżujący na Słowację? Każda osoba wybierająca się do tego kraju musi wypełnić specjalny formularz przyjazdowy, okazać do kontroli zaświadczenie o zakończonych szczepieniach lub dowód przechorowania COVID-19.

Dodatkowe regulacje dotyczą osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen. Muszą one przedstawić cel podróży, który uzasadnia poruszanie się w warunkach obowiązującego lockdownu.

Służby sanitarne sprecyzowały też niektóre niejasne dotąd reguły stanu wyjątkowego. Kontrole bezpieczeństwa epidemicznego, a więc sprawdzanie certyfikatów covidowych w zakładach pracy, rozpoczną się w poniedziałek. Możliwe będą testy antygenowe.

Szkoły pozostaną co do zasady otwarte, ale w budynkach uczniowie będą musieli nosić maseczki FFP2. Ten sam obowiązek dotyczy wszystkich podróżujących komunikacją miejską, w tym taksówkami. Maseczki FFP2 należy nosić również na zewnątrz, jeżeli niemożliwe jest utrzymanie dystansu co najmniej 2 metrów od innych osób.

Przypomnijmy, że wprowadzony na Słowacji zakaz wychodzenia z domu nie dotyczy zrobienia niezbędnych zakupów w najbliższym sklepie. Zamknięte zostają jednak centra handlowe, a restauracje będą mogły wydawać posiłki na wynos. Wyjątek od zakazu wychodzenia z domu dotyczy także zaszczepienia się, poddania testowi na obecność koronawirusa oraz odprowadzenia lub odwiezienia dzieci do szkół i przedszkoli. Możliwe będą spacery w parkach lub lasach w najbliższej okolicy. Stan wyjątkowy nie wprowadza też zakazu podróży za granicę. 

Decyzja o lockdownie i stanie wyjątkowym na Słowacji została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń koronawirusem i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. Tylko w czwartek zanotowano ponad 13 tys. nowych zakażeń, najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. 

Źródło: PAP (Piotr Górecki), TVN24, gov.pl