Zamknij

Słowacja mocno zaostrza restrykcje. "Czarne strefy" we wszystkich powiatach przy granicy z Polską

09.11.2021 11:12
Słowacja, nowe restrykcje
fot. Shutterstock

Na Słowacji kolejny tydzień gwałtownie rośnie liczba nowych zachorowań na Covid-19. Z tego powodu niemal połowa kraju znajduje się w czarnej strefie, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje pandemiczne. Dotyczy to również wszystkich powiatów położonych przy granicy z Polską. 

Rząd Słowacji rozszerzył obostrzenia, które jeszcze dwa tygodnie temu obejmowały 10 z 79 powiatów. Teraz surowymi restrykcjami objęta jest niemal połowa kraju. Od 8 listopada do czarnej strefy trafiło 36 słowackich powiatów, w tym wszystkie położone wzdłuż polskiej granicy. 

Minister zdrowia Słowacji, Vladimír Lengvarský, wezwał mieszkańców do szczepienia się przeciwko koronawirusowi. "Tylko szczepienia mogą nas wyprowadzić z pandemii" – powiedział. Dodał, że jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych ograniczeń i bardziej rygorystycznych kontroli.

Słowacja. "Czarne strefy" w połowie kraju

Od poniedziałku (8 listopada) 36 z 79 powiatów na Słowacji trafiło do strefy o najwyższym ryzyku epidemicznym. "Czarny kolor", który wskazuje na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, jest równoznaczny z wprowadzeniem najbardziej surowych obostrzeń oraz ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Restrykcje dotyczą m.in. funkcjonowania restauracji, hoteli, kin oraz niektórych usług.

W powiatach znajdujących się w czarnej strefie lokale gastronomiczne mogą działać wyłącznie na wynos. Zawieszono tam również działalność hoteli, siłowni, parków wodnych i basenów. Liczebność zgromadzeń publicznych zmniejszono do 100 osób w pełni zaszczepionych lub po przechorowaniu Covid-19. 

Noszenie masek w czarnej strefie jest obowiązkowe zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Osoby niezaszczepione mogą korzystać tylko ze sklepów spożywczych, aptek i lekarza, ale z dużymi ograniczeniami. Wszystko inne jest dla nich zamknięte.

Koronawirus na Słowacji. Gwałtowny wzrost zakażeń

Słowacja w minionym tygodniu (w środę) zanotowała rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo zdrowia poinformowało o ponad 6,7 tys. pozytywnych wyników testów na obecność Covid-19. To najwyższy dobowy wzrost od początku pandemii w marcu 2020 roku. Wzrastają także liczby zmarłych. Już trzeci dzień z rzędu notuje się ponad 30 zgonów z powodu koronawirusa. 

Obecnie ok. 80 proc. z ponad 2 100 chorych na Covid-19 na Słowacji, którzy wymagają hospitalizacji, to osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione.  W całym kraju tylko 45,56 proc. mieszkańców przyjęło pełną dawkę szczepień. 

Źródło: rp.pl, Gazeta Wyborcza