Zamknij

Słowacja zmienia zdanie. Nie będzie kwarantanny dla niezaszczepionych turystów

15.07.2021 08:37
AA/ABACA/Abaca/East News
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Słowacja zmienia zdanie w sprawie zaostrzonych zasad wjazdu. Słowacki Sąd Konstytucyjny (US) zawiesił w środę przepis o obowiązku kwarantanny przy wjeździe na teren kraju dla wszystkich osób, które nie są zaszczepione. Do czasu oficjalnej publikacji tej decyzji nadal wiążące są obowiązujące od 9 lipca przepisy o kwarantannie. 

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, a osoby niezaszczepione, z pewnymi wyjątkami, mają obowiązek odbyć co najmniej pięciodniową kwarantannę.

Przeciwko tym przepisom na granicach z Czechami i Węgrami dochodziło do protestów, a stowarzyszenia hotelarzy zwracały uwagę, że turyści z Polski, Czech i Węgier masowo odwołują rezerwacje wakacyjnych pobytów. Okazuje się, że już niedługo przepisy dla podróżujących będą złagodzone. 

Słowacja zawiesza obowiązkową kwarantannę

Po publikacji decyzji US mają obowiązywać przepisy, które będą uzależniać ewentualną kwarantannę od kraju, z którego przyjeżdża się na Słowację. Wcześniej obowiązywały trzy kategorie krajów, wynikające z poziomu zagrożenia epidemicznego. Polska, podobnie jak większość państw UE, oznaczona była kolorem zielonym i do przekroczenia granicy ze Słowacją wystarczał negatywny test na obecność koronawirusa, certyfikat o szczepieniach lub o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Osoby, które nie spełniały tych wymagań, musiały poddać się kwarantannie, ale można było ją zakończyć natychmiast po przyjeździe, wykonując test na obecność koronawirusa. Decyzja US ma zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni. 

Słowacja. Problemy z przejściami granicznymi z Polską

Spore zamieszanie wywołały też wprowadzone  na początku minionego tygodnia ograniczenia dla podróżujących. Chodzi o zamknięcie przez władze Słowacji mniejszych przejść granicznych z Polską. Nowe obostrzenia doprowadziły do licznych protestów mieszkańców przygranicznych miejscowości. 

Po protestach słowacki rząd postanowił od 9 lipca ponownie otworzyć wszystkie przejścia graniczne.

Przypomnijmy, że każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrowania się na stronie internetowej www.korona.gov.sk/ehranica. Rejestrować nie muszą się dzieci do 12 roku życia oraz podróżni przejeżdżający przez Słowację, którzy w ciągu ośmiu godzin wyjadą z kraju.

Źródło: PAP, gov.pl