Zamknij

Słowenia: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji

Nina Czochara
09.01.2020 16:19
Słowenia - jezioro Bled
fot. Shutterstock

Słowenia, chociaż jest niewielkim państwem, może pochwalić się niezwykłym bogactwem i różnorodnością. Wciśnięta między Alpy i morze zasłynęła jako kraj fascynującej przyrody i urokliwych miasteczek. Jezioro Bled z cudowną wysepką, zielona Lublana, wciśnięty w skały Zamek Predjama i ośnieżone szczyty górskie. Słowenia to jeden z piękniejszych krajów w Europie. 

Położona w Europie Środkowej Słowenia ma dostęp zarówno do najwyższych gór Europy – Alp, jak i do Morza Adriatyckiego. Choć to jeden z mniejszych krajów na kontynencie, swoim pięknem i atrakcjami mógłby obdarzyć niejedno duże państwo. Planujesz wycieczkę do Słowenii i zastanawiasz się, co warto zobaczyć? Oto 8 największych atrakcji Słowenii.

Lublana: w stolicy Słowenii

Lublana jest tak naprawdę kulturalnym i gospodarczym sercem Słowenii. Zachwyca zabytkami, zielonymi przestrzeniami i sielską atmosferą niewielkiego miasta (w 2016 roku nadano jej tytuł Zielonej Stolicy Europy).

Lublana - Słowenia
fot. Shutterstock

Wśród wielu atrakcji Lublany warto szczególnie odwiedzić malownicze Stare Miasto, które może się pochwalić architekturą z niemal każdej epoki. Nad miastem góruje położony na stromym wzgórzu średniowieczny zamek. Warto wybrać się też na spacer po urokliwych parkach i skwerach (obowiązkowym punktem powinien być park Tivoli). Lublana jest niewielka powierzchniowo, co ułatwia zwiedzanie.   

Jezioro Bled w Słowenii

To jedno z najpiękniejszych i najbardziej pocztówkowych miejsc w Słowenii. Turkusowo-zielone jezioro Bled, barokowy kościół pośrodku wyspy, wznosząca się w tle skała z zamkiem na szczycie  i widok na ośnieżone szczyty Alp robią ogromne wrażenie.

Jezioro Bled - Słowenia
fot. Pixabay

Chcąc obejrzeć jezioro z każdej strony i oszczędzić siły na inne atrakcje, można wybrać się na przejażdżkę kolejką wokół jeziora (ok. 4 euro).  

Zobacz także

Maribor: najstarsza winorośl na świecie

Maribor może pochwalić się klimatyczną starówką z kamieniczkami oraz piwniczkami, w których przechowywane jest wino. No właśnie, Maribor jest prawdziwym królestwem dla miłośników tego trunku. To tutaj znajduje się najstarsza winorośl na świecie (liczy podobno 400 lat) i to tu w listopadzie odbywa się huczny festiwal wina.

Maribor winnice
fot. Shutterstock

Zimą Maribor przyciąga… największym ośrodkiem narciarskim w Słowenii. W tym słoweńskim mieście znajdziemy atrakcje na każdą porę roku.

Miasto Piran w Słowenii

Miasto Piran, położone na skalistym cyplu o tej samej nazwie, to jeden z najpiękniejszych punktów na słoweńskim wybrzeżu. Zabytkowa część tego miasta to labirynt zaułków, ciasnych uliczek i malowniczych placyków. Nad urokliwym rynkiem góruje okazały kościół św. Jerzego.

Piran w Słowenii
fot. Shutterstock

Warto obejść miasto dookoła, idąc nabrzeżem wypełnionym restauracjami, knajpkami i kawiarniami, aż na cypel, na którym wznosi się stara latarnia.

Zobacz także

Alpy Julijskie

To tak naprawdę raj dla aktywnych podróżników. Alpy Julijskie to najwyższe i najbardziej rozległe pasmo górskie Słowenii. Najwyższym szczytem jest Triglav wznoszący się na wysokość 2864 m n.p.m. W Alpach Julijskich każdy znajdzie coś dla siebie – wspinaczka, trekking, rowery górskie czy po prostu spacer malowniczymi dolinami w otoczeniu górskich szczytów. Widoki są naprawdę niesamowite.

Dobrym punktem wypadowym w góry jest jezioro Bohinj. Przed rozpoczęciem wyprawy w Alpy warto przespacerować się też wokół jeziora – trzeba jednak pamiętać, że to ok. 10 km marszu.

Zamek Predjama

To jeden z najbardziej fascynujących zabytków w kraju. Został nawet wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy zamek powstały w jaskini. Predjamski Grad, ukryty pod 123-metrową skałą, powinien być obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Słowenii.

Zamek Predjama - Słowenia
fot. Shutterstock

Obecna budowla pochodzi z XVI wieku, ale zamek istniał w tym miejscu prawdopodobnie około wieku XII. Dzięki swemu położeniu i dostępie tylko z jednej strony, Predjamski Grad pozostał niezdobyty przez 700 lat. W obiekcie znajduje się ekspozycja prezentująca historię obiektu, zwiedzający mogą też zajrzeć do pokoju rycerza czy gotyckiej jadalni.

Zobacz także

Izola w Słowenii

To urokliwe miasteczko z największym na słoweńskim wybrzeżu portem jachtowym. Miejsce nie jest tak zabytkowe, jak pobliski Piran, ale ma niezwykły klimat – jest spokojniejsze, mniej komercyjne i wyróżnia się licznymi parkami od strony morza.

Izola - Słowenia
fot. Shutterstock

Izola ze wszystkich miast Słoweńskiej Riwiery jest najbardziej naturalna – dzięki temu w miasteczku wciąż czuć atmosferę dawnej wioski rybackiej.

Jaskinie Szkocjańskie

Škocjanske jame, jak brzmi oryginalna nazwa tego miejsca, to tak naprawdę podziemny fenomen Słowenii i jeden z najbardziej spektakularnych systemów jaskiń na świecie. Bogactwo szaty naciekowej, ok. 6 km korytarzy, liczne wodospady i podziemny kanion czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym.

Dla zwiedzających udostępniono dwie trasy – dłuższą, 3-kilometrową (prowadzącą przez podziemny kanion) oraz krótszą, 2-kilometrową wzdłuż podziemnej rzeki Reka. Na zwiedzanie jaskiń trzeba poświęcić ok. 2 godzin. Jaskinie Szkocjańskie w 1986 roku zostały wpisane na listę UNESCO.

ZOBACZ TAKŻE:

___

RadioZET.pl/NC