Zamknij

Słowenia zaostrza restrykcje wjazdowe. Nowe zasady zaczną obowiązywać 15 lipca

14.07.2021 15:32

W czwartek 15 lipca zmienią się zasady wjazdu do Republiki Słowenii. Nowe restrykcje będą dotyczyć wszystkich przyjezdnych, także osób podróżujących tranzytem oraz w międzynarodowym transporcie pasażerskim i towarowym.

Słowenia zaostrza restrykcje wjazdowe. Od kiedy nowe zasady?
fot. Albin Marciniak/EastNews

Najważniejsze zmiany, które zaczną obowiązywać od 15 lipca, to zniesienie listy krajów bezpiecznych i niebezpiecznych oraz wymóg spełnienia tzw. kryterium PCT przez wszystkich podróżnych przekraczających słoweńską granicę. Z nowymi zasadami powinni zatem zapoznać się wszyscy turyści, którzy planują w wakacje podróż samochodem do Chorwacji przez Słowenię.

Słowenia zmienia zasady wjazdu do kraju

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem opublikowanym przez władze Słowenii, od najbliższego czwartku warunkiem wjazdu do tego kraju jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Warunek ten dotyczy wszystkich turystów, także osób podróżujących tranzytem oraz w międzynarodowym transporcie pasażerskim i towarowym.

Osoby, które nie posiadają certyfikatu COVID, żeby wjechać na Słowenię, będą musiały spełnić pewne warunki. Na granicy muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie, że są ozdrowieńcami albo przyjęli szczepionkę.

Jeśli chodzi o test w kierunku koronawirusa to może on być wykonany metodą PCR (nie później niż na 72 godziny przed przekroczeniem granicy). Władze Słowenii dopuszczają także szybki test antygenowy, jednak nie starszy niż 48 godzin. 

Podróżni mogą okazać także zaświadczenie, że są ozdrowieńcami. W takim wypadku muszą przedstawić pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego w czasie od 10 dni do 180 dni przed planowanym wjazdem lub zaświadczenie lekarskie, gdzie od daty pozytywnego wyniku minęło więcej niż 10 dni i mniej niż 180 dni poprzedzających wyjazd.

Z obowiązku spełnienia wspomnianego kryterium PCT zwolnione są dzieci do momentu ukończenia 15 lat, które przekraczają granicę z rodzicami lub opiekunami spełniającymi powyższe wymagania.

Podróżni, którzy nie spełnią warunków, zostaną automatycznie skierowani na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Test na terenie Słowenii można jednak wykonać nie wcześniej niż w piątym dniu izolacji.

loader

RadioZET.pl/gov.pl/natemat.pl