Zamknij

Słupki rtęci pokazały -61 stopni. Od 10 lat w grudniu na Syberii nie było tak zimno

09.12.2021 09:40
Syberia
fot. Shutterstock

Mieszkańcy wielu miejscowości na Syberii zmagają się ostatnio z bardzo niską temperaturą. W jednej z wsi zanotowano wartości sięgające nawet -61 stopni Celsjusza. Sprawdźcie, gdzie dokładnie panują tak surowe warunki pogodowe.

W najzimniejszym mieście na świecie, w syberyjskim Jakucku, pod koniec 2020 roku zarejestrowano temperatury oscylujące wokół -50 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę pomiary zrobione na Syberii w ostatnich dniach, tamta liczba nie powinna robić na nas tak dużego wrażenia.

Otóż 8 grudnia 2021 roku w jednej z miejscowości leżących w tym regionie słupki rtęci pokazały... -61 stopni Celsjusza. A specjaliści nie mają wątpliwości, że to dopiero początek i w kolejnych dniach temperatura może być jeszcze niższa.

Słupki rtęci pokazały -61 stopni. Od 10 lat w grudniu na Syberii nie było tak zimno

Syberia to malownicza kraina geograficzna w północnej Azji, która wchodzi w skład Rosji. Mieszka tutaj nieco ponad 30 milionów ludzi, choć zajmuje ona powierzchnię 13 100 000 km². Klimat na Syberii jest wybitnie i skrajnie kontynentalny. Temperatury średnie latem wahają się od 22°C (na południowym zachodzie) do 2-5°C (na krańcach północnych). Z kolei w styczniu notowane są średnie w wysokości minus 16°C (na południowym zachodzie) do nawet minus 50°C (na północnym wschodzie).

W ostatnich dniach pogoda płata figle mieszkańcom północno-wschodnich części Syberii. Przyszła tutaj zima z rekordowo niskimi temperaturami. W miejscowości Delyankir, którą zamieszkują jedynie 3 osoby, zarejestrowano nawet -61 stopni Celsjusza. Na facebookowej stronie "Kataklizmy w Polsce i na świecie" możemy przeczytać, że "po raz pierwszy w tym sezonie i pierwszy raz od 10 lat na Syberii przekroczona została granica -60 st. Celsjusza w grudniu".

Niewiele lepiej przedstawia się sytuacja w znajdującej się niedaleko jakuckiej wsi Ojmiakion. W miejscu zamieszkiwanym przez ponad 500 osób słupki rtęci ostatniej doby pokazywały -58,9 stopni Celsjusza.

W najbliższych dniach przewidywane są jeszcze bardziej surowe warunki w tych miejscach. Chcielibyście żyć w takim klimacie?

Źródło: Facebook/Kataklizmy w Polsce i na świecie