Zamknij

Słynny symbol Kasprowego Wierchu został zniszczony. Doszło do tego podczas szykowania stoków do użytku

26.01.2022 11:03
Dzwon na Kasprowym Wierchu
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Jeden z symboli Kasprowego Wierchu został w ostatnim czasie poważnie uszkodzony. Do sieci trafiło zdjęcie słynnego dzwonu, który ucierpiał prawdopodobnie podczas naśnieżania stoków popularnej góry.

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Ma wysokość 1987 m n.p.m. i można się na niego dostać nie tylko drogą pieszą, ale także za pomocą kolejki linowej. Góra cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ostatnio Kasprowy Wierch chciał odwiedzić taki tłum, że niektórzy, aby się dostać do wagoników, czekali nawet przez 3 godziny.

Niestety na wierzchołku wydarzyło się w ostatnim czasie dużo złego. Jeden z jego symboli - słynny dzwon - został uszkodzony prawdopodobnie podczas naśnieżania stoków i przygotowywania ich dla narciarzy. Do sieci trafiło zdjęcie.

Słynny symbol Kasprowego Wierchu został zniszczony. Doszło do tego podczas szykowania stoków do użytku

Na szczycie Kasprowego Wierchu stoi charakterystyczny dzwon, który stał się atrakcją turystyczną i punktem chętnie odwiedzanym przez wędrowców. Niestety ostatnio zabytek ten został zniszczony. Do sieci trafiło zdjęcie, na którym widzimy metalową konstrukcję dzwonu mocno przechyloną.

Nasz Święty Dzwon został uszkodzony. Ratrak? Lina? Co się stało, pytam? - napisał pod postem autor zdjęcia.

Jak podaje portal WP Turystyka, konstrukcja została naruszona w niedzielę 23 stycznia. Prawdopodobnie doszło do niej podczas przygotowywania stoków dla narciarzy i wędrujących.

Pracujące tutaj ratraki, czyli pojazdy, które przygotowują trasy narciarskie do użytku, muszą być przymocowane do Kasprowego Wierchu za pomocą stalowych lin. Wszystko dlatego, że nachylenie tutejszego zbocza jest bardzo strome, a jakoś muszą się utrzymać. I prawdopodobnie właśnie jedna z takich lin zahaczyła o rusztowanie, na którym wisi dzwon.

Znajdujące się na Kasprowym Wierchu wyciągi narciarskie należą - tak jak i kolej linowa - do Polskich Kolei Linowych, które zadeklarowały, że podejmą się naprawy słynnego dzwonu. Na razie zabytek został ogrodzony taśmami, a na jego naprawę trzeba będzie poczekać do wiosny, kiedy śnieg na szczycie się stopi.

Źródło: WP Turystyka