Zamknij

O włos od tragedii. W czasie lądowania śmigło przecięło kadłub i wpadło do samolotu

05.01.2022 09:24
SA Airlink
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na lotnisku w RPA. W czasie lądowania samolotu linii Airlink w prawe śmigło maszyny uderzył ptak. W wyniku tego zderzenia jedna z łopat oddzieliła się, przecięła kadłub i wpadła do środka na jeden z foteli. Na szczęście nikt nie siedział na miejscu pasażera.

Zderzenia samolotów z ptakami nie należą do rzadkości. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) podała w minionych latach, że w okresie 2011-2014 odnotowano aż 65 139 zderzeń z ptakami. Do tego typu incydentów najczęściej dochodzi podczas startu maszyn oraz podejść do lądowania. Chociaż zwykle tego typu incydenty nie są bardzo niebezpieczne, czasami mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Tak też było w przypadku samolotu Airlink Jetstream JS-41, który doznał niebezpiecznych szkód w efekcie zderzenia z ptakiem.

RPA. Śmigło przecięło kadłub samolotu

Samolot południowoafrykańskiej linii Airlink wykonywał lot czarterowy z Johannesburga do Venetia Mine (RPA). Kiedy maszyna podchodziła już do lądowania, ptak uderzył w jej prawe śmigło, w efekcie czego jedna z uszkodzonych łopat z dużą siłą wpadła do kabiny. Samolot kontynuował lądowanie, aż do bezpiecznego zatrzymania się na pasie.

W sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące, jak dużych uszkodzeń doznała maszyna w wyniku tego zderzenia. Widać nie tylko przeciętą ścianę kadłuba, ale też ogromne zniszczenia wewnątrz samolotu. 

Linia lotnicza potwierdziła to zdarzenie w oficjalnym komunikacie.

– Wczoraj samolot Airlink Jetstream JS-41 wykonujący lot czarterowy uderzył w dużego ptaka podczas lądowania na lotnisku Venetia. Żaden z pasażerów ani załogi nie odniósł obrażeń, choć samolot doznał znacznych uszkodzeń – poinformowano. 

Airlink to południowoafrykańska prywatna linia lotnicza. Głównym lotniskiem jest port lotniczy Johannesburg. Był to pierwszy przewoźnik w Republice Południowej Afryki, który rozpoczął bezpośrednie loty między mniejszymi miastami w RPA.

Źródło: Simple Flying, Onet