Zamknij

Fikcyjne kwatery nad morzem. Policja apeluje o ostrożność przy wynajmie mieszkań

09.07.2021 13:20

W ostatnich dniach policjanci z Sopotu otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw przy wynajmie mieszkań. W związku z tym funkcjonariusze apelują do turystów o ostrożność i dokładne weryfikowanie właścicieli obiektów przed przelaniem zaliczki na ich konto.

Sopot. Fikcyjne kwatery nad morzem. Policja apeluje o ostrożność przy wynajmie mieszkań
fot. SHUTTERSTOCK

Upalne letnie dni niewątpliwie skłaniają do wyjazdów. Jednym z chętniej wybieranych kierunków jest polskie morze. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani relaksu, którzy, jedyne, o czym marzą to błogi wypoczynek na plaży, jak i osoby, które wolą urlop spędzić nieco aktywniej, na przykład spacerując po wydmach i zwiedzając nadmorskie miasteczka. Turyści, którzy wybierają się do Sopotu lub okolicznych miejscowości, przy rezerwacji noclegu powinni jednak zachować czujność. Niestety w internecie nie brakuje ofert fikcyjnych kwater.

Sopot. Fikcyjne kwatery nad morzem

W ostatnim czasie policjanci z Sopotu otrzymali kilka zgłoszeń o oszustwach przy wynajmie mieszkań i apartamentów. Za każdym razem pokrzywdzeni przekazywali "właścicielom obiektów" zaliczkę, jednak do wynajmu nigdy nie dochodziło, a kontakt po otrzymaniu przez nich pieniędzy natychmiast się urywał.

Taka historia przydarzyła się m.in. mieszkance powiatu kętrzyńskiego. Kobieta informację o wynajmie mieszkania znalazła na jednym z internetowych portali. Ogłoszenie nie wzbudziło u niej żadnych podejrzeń, dlatego zdecydowała się zarezerwować apartament na kilka dni i wpłaciła zaliczkę w wysokości ponad 400 zł. Na początku lipca pokrzywdzona razem z innymi osobami przyjechała do Sopotu. Na miejscu zorientowała się, że nie ma ani takiego adresu, a budynek, w którym miała zamieszkać, nie istnieje.

Podobna sytuacja spotkała 36-letniego mieszkańca województwa śląskiego. Mężczyzna zarezerwował nocleg w sopockim apartamencie, wpłacając na konto "właścicielki" ponad 1300 zł. Na miejscu okazało się, że nie może dostać się do mieszkania. Poszkodowany przekazał funkcjonariuszom policji, że kontakt z "wynajmującą" natychmiast się urwał.

Obecnie obie sprawy są wyjaśnianie. 

Policja apeluje o ostrożność przy wynajmie mieszkań nad morzem

Sopocka policja przypomina turystom, żeby przed przelaniem pieniędzy na konto lub przekazaniu ich do ręki właściciela obiektu, dokładnie zweryfikować wynajmującego. 

"Pamiętajmy, że jeżeli nocleg kosztuje wyjątkowo mało, mieszkanie jest blisko morza i w pełni wyposażone, to trzeba takie ogłoszenie dokładnie zweryfikować. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru w Urzędzie Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy taki pensjonat lub kwatera rzeczywiście istnieje" - informuje policja.

Dodatkowo zdradza kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, żeby na pewno nie zostać oszukanym.

  • Cena za wynajem - zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu powinna dać do myślenia; 
  • atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje - zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie, jeśli nie istnieje lub pokazuje się na przykład w centrum parku miejskiego, mamy do czynienia z oszustwem;
  • poprośmy o dodatkowe zdjęcia i zadajmy pytania dotyczące rezerwacji, pokoju, połączenia Wi-Fi, lokalizacji i obszaru; 
  • nie rezerwujmy w witrynach, które nie mają ikony kłódki (https) na pasku adresu;
  • czytajmy komentarze - przed wybraniem kwatery warto też sprawdzić internetowe komentarze;
  • zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli zostaniemy poproszeni o dokonanie płatności przelewem bankowym lub gotówką - zawsze płaćmy kartą, aby zakup był chroniony lub skorzystajmy z bezpiecznej strony płatniczej, takiej jak PayPal.

Po wpłaceniu zaliczki dobrze jest zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili i wiadomości tekstowych.

loader

RadioZET.pl/sopot.policja.gov.pl