Zamknij

Spektakularna zorza polarna. Zielone widowisko nad Finlandią

Nina Czochara
30.09.2019 14:26
Zielona zorza polarna
fot. Twitter/Visit Lapland

Spektakularna zorza polarna pojawiła się w nocy z 27 na 28 września nad Finlandią. Świadkowie tego niesamowitego, podniebnego zjawiska opublikowali w sieci liczne zdjęcia oraz nagrania. Oprócz mieszkańców Finlandii, zorzę mogli podziwiać także mieszkańców północnych krańców Wysp Brytyjskich.

Ogromna, mieniąca się różnymi kolorami zorza polarna pojawiła się na fińskim niebie, nad Laponią. To widowiskowe zjawisko uwiecznili na zdjęciach i nagraniach entuzjaści obserwacji nocnego nieba. 

Zielona zorza polarna w Finlandii 

"Zorza polarna tańczy na nocnym niebie" - tak opisywali to zjawisko jego świadkowie. Jeden z redaktorów magazynu "All the Lapland", a jednocześnie autor jednego z nagrań przyznał, że to najlepsza zorza polarna, jaką miał okazję zobaczyć od 2017 roku. 

"To było jedyne w swoim rodzaju podniebne zjawisko. Ogromna zorza opanowała niebo różnymi kolorami" - taką zapowiedź do nagrania umieścili na swoim profilu na Twitterze "Łowcy zorzy" - Aurora Hunting. 

Zobacz także

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) i tzw. burzami magnetycznymi — jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel - na niebiesko lub fioletowo. Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. 

 

___

RadioZET.pl/euronews.com/NC