Zamknij

Spektakularne ujęcie podczas burzy. Błyskawice rozświetliły niebo nad miastem

18.05.2022 10:48
Błyskawice nad Węgrami
fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga

Mieszkańcy miasta Nagykanizsa na Węgrzech byli świadkami niezwykłego widowiska. W czasie burzy, która przetoczyła się przez węgierską miejscowość, pojawiły się wielkie błyskawice rozświetlające nocne niebo. Zjawisko to zostało uchwycone na zdjęciach przez fotografa. 

Gwałtowna burza nawiedziła miasto Nagykanizsa w nocy z poniedziałku na wtorek (16-17 maja). Wyładowaniom towarzyszyły opady deszczu, a w niektórych miejscach nawet gradu. Oprócz tego pojawiły się błyskawice. Chociaż takie zjawisko nie jest niczym zaskakującym, to jednak to uwiecznione na fotografiach z Węgier robi duże wrażenie. 

Węgry. Błyskawice pojawiły się nad miastem

Rozświetlone przez błyskawice niebo nad węgierskim miastem Nagykanizsa udało się uchwycić fotografowi z agencji prasowej MTI (Magyar Távirati Iroda). Mężczyzna specjalnie wyruszył z aparatem podczas burzy, chcąc uchwycić ten niezwykły widok. Trzeba przyznać, że efekt jego "polowania na błyskawice" jest naprawdę imponujący. 

Błyskawice na niebie nad Węgrami
fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga
Błyskawice na niebie nad Węgrami
fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga
Błyskawice na niebie nad Węgrami
fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga

Jak zachować się w czasie burzy?

Błyskawica to zjawisko świetlne towarzyszące burzom, czyli nagłemu wyładowaniu elektryczności atmosferycznej. Przejawia się krótkim i silnym błyskiem - potężna iskra może mieć długość nawet kilku kilometrów. Wyładowanie elektryczne może występować z chmury lub wewnątrz chmury, a znacznie rzadziej z wysokich budynków i ze szczytów gór.

O czym warto pamiętać i jak się zachować w czasie pojawienia się burzy i błyskawic? Zaleca się, by w czasie burzy nie kąpać się, nie chodzić na spacery, nie stawać pod samotnie rosnącymi drzewami, ani w pobliżu wysokich metalowych masztów, w które często uderza piorun. Osoba przebywająca na otwartej przestrzeni powinna znaleźć pomieszczenie, budynek i ukryć się w nim.

Bezpieczeństwo najprościej zachować, o ile to możliwe, pozostając w domu. Warto zabezpieczyć jednak wszystkie drzwi i okna oraz odłączyć od prądu sprzęt domowy.

Źródło: TVN Meteo, delzalapress.hu