Zamknij

Spektakularne ujęcia z erupcji Etny. Strumienie gorącej lawy wypływały z krateru

17.02.2021 07:36
Wybuch Etny
fot. Shutterstock

Etna znów się przebudziła. Spektakularna erupcja wulkanu na Sycylii rozpoczęła się we wtorek po południu. W rejonie Katanii unosiły się kłęby gęstego dymu, a z krateru wypływały strumienie gorącej lawy. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania ukazujące moment wybuchu. 

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii,  jest drugim – po hawajskim Kilauea – najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. We wtorek po południu (16 lutego) doszło do kolejnej erupcji. Jak podkreślają eksperci, była to jedna z najbardziej widowiskowych aktywności wulkanu w ostatnim czasie. 

Etna: widowiskowy wybuch wulkanu

Z obserwacji prowadzonych przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii wynika, że aktywność Etny stale narasta. W Katanii zebrał się sztab kryzysowy, by ocenić sytuację. Tamtejsze lotnisko zostało zamknięte.

Już wcześniej włoscy wulkanolodzy alarmowali, że należy się spodziewać coraz częstszych trzęsień ziemi oraz coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów lawy.

To kolejna erupcja Etny w ostatnim czasie. Na początku lutego zaobserwowano wzmożoną aktywność tego wulkanu, a w grudniu minionego roku doszło wybuchu po około dwuletnim okresie względnego uśpienia. Wtedy też, zanim wulkan wyrzucił w niebo lawę i chmurę popiołu, doszło do alarmującego trzęsieniem ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera.

Zobacz także

Etna: jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie

Etna wznosi się na wysokość 3 300 metrów n.p.m. na Sycylii. Jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie. Szacuje się, że produkuje każdego roku lawę w ilości wystarczającej na wypełnienie 108-piętrowego wieżowca.

Z wyliczeń niektórych naukowców wynika, iż Etna będzie coraz bardziej niespokojna. Pod kraterem zgromadziła się ogromna ilość magmy, która – pod wpływem wzrostu ciśnienia – powoduje pęcznienie wulkanu. Właśnie z tego powodu naukowcy ostrzegają, że może dochodzić do coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów. 

Ostatnia groźna erupcja Etny miała miejsce w 2017 roku – wówczas rannych zostało kilkanaście osób. 

Źródło: PAP, Radio ZET