Zamknij

Split: w stolicy Dalmacji. Odkrywamy najlepsze atrakcje i plaże

24.06.2020 16:15

Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, położonym w środkowej Dalmacji. Znajdziemy tu wspaniałe zabytki, z Pałacem Dioklecjana na czele, kilka plaż, urokliwą promenadę wypełnioną kafejkami, a w pobliskich górach trasy do pieszych wędrówek. Warto uwzględnić to miasto na turystycznej mapie Splitu.

Split Chorwacja
fot. Shutterstock

Split to swoista stolica Dalmacji, ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i komunikacyjny – stąd właśnie rozbiegają się trasy żeglugowe do wszystkich najważniejszych wysp archipelagu. Miasto położone na niewielkim półwyspie jest popularnym celem turystów. Większość najciekawszych miejsc znajduje się w obrębie dawnego pałacu Dioklecjana. A ten prezentuje się naprawdę imponująco. Co jeszcze warto zobaczyć w Splicie? Podpowiadamy. 

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac stworzony między III a IV wiekiem przez Dioklecjana jest jednym z najciekawszych dzieł architektury późnego antyku. Zamysłem rzymskiego cesarza było wybudowanie letniej rezydencji, w której oprócz komnat mieszkalnych znalazłyby się pomieszczenia i dziedzińce mogące pomieścić duże oddziały wojska. Pałac wzniesiono z kamienia pochodzącego z chorwackiej wyspy Brač, jak również z włoskich i greckich marmurów. Dla ozdoby sprowadzono nawet z Egiptu sfinksy wyrzeźbione w XV w. p.n.e.

Pałac Dioklecjana
fot. Fotolia

Z zabudowań pałacu do czasów współczesnych przetrwały m.in. północna brama pałacowa (Złota Brama), westybul (swoisty przedpokój), perystyl, mauzoleum przebudowane na katedrę oraz świątynia Jowisza (obecne baptysterium). Starówka Splitu zamyka się mniej więcej w prostokątnym kompleksie rezydencji. W roku 1979 pałac wraz z centrum miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zobacz także

Perystyl

To dawne serce pałacu Dioklecjana i dziedziniec w kształcie kwadratu otoczony kolumnadą. Perystyl rozciąga się w centralnej części ­rezydencji i stanowi jej najlepiej zachowany fragment. Wzdłuż dłuższego boku dziedzińca znajduje się rząd sześciu granitowych kolumn korynckich połączonych łukami.

Perystyl
fot. Shutterstock

Obecnie pałacowy dziedziniec jest miejscem odbywania się wieczornych koncertów. Z perystylu schody wiodą do dawnych dolnych komnat.

Katedra św. Duje w Splicie

Katedra św. Duje, ze smukłą, 61-metrową dzwonnicą królującą w panoramie miasta jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem starówki. Duże wrażenie robią wnętrza budowli z piękne rzeźbioną, romańską amboną oraz drewnianymi wrotami pochodzącymi z 1214 roku. Współczesna katedra to dawne mauzoleum Dioklecjana przebudowane w VII wieku i wchodzące w skład kompleksu Pałacu Dioklecjana.

Riva - promenada Splitu
fot. Pixabay

Zobacz także: Rovinj w Chorwacji: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i plaże

Riva, czyli promenada w Splicie

Przed rezydencją Dioklecjana ciągnie się długa, niezwykle popularna promenada. Riva jest ulubionym miejscem spacerowiczów w Splicie. To tutaj można znaleźć liczne kafejki i lodziarnie i to tutaj toczy się tak naprawdę życie towarzyskie miasta.

Długa aleja rozciąga się wzdłuż części portu, co pozwala na obserwowanie morza, przypływających statków oraz prywatnych jachtów. Wysokie palmy, zadbane trawniki oraz różne odmiany kwiatów dodają uroku całemu krajobrazowi.

Zobacz także

Park i góra Marjan: z widokiem na Split

Po zwiedzaniu miasta warto wybrać się z nadbrzeża na zachód, w stronę góry Marjan (178 m n.p.m.). To doskonały punkt do podziwiania panoramy miasta oraz okolicznych, przybrzeżnych miejscowości.

Park Marjan
fot. Shutterstock

Po dotarciu na miejscu czeka na odwiedzających niezwykle urokliwy i zielony teren ze spacerowymi alejkami i kilkoma niewielkimi, odnowionymi kapliczkami. To idealne miejsce, aby nieco ochłonąć od gwaru i tłumów turystów. Wejście na obszar parku i gór jest bezpłatne.

Galeria sztuki Mestrovic Gallery

To miejsce w całości poświęcone chorwackiemu rzeźbiarzowi. Galeria znajduje się w dawnej willi Ivana Meštrovicia, którą - wraz ze znajdującymi się tam rzeźbami - artysta kilka lat przed śmiercią przekazał na własność państwa. Muzeum jest udostępnione zwiedzającym - bilet wstępu upoważnia także do zwiedzenia kaplicy z drewnianymi płaskorzeźbami wykonanymi przez Meštrovicia.

Zobacz także

Najpiękniejsze plaże Splitu

Split może pochwalić się też kilkoma miejscami, które przypadną do gustu miłośnikom plażowania. Jednym z najpopularniejszych jest plaża Baćvice położona ok. 1 km od ścisłego centrum miasta. Ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i jest największą piaszczystą plażą w Splicie - nic dziwnego, że zdobyła popularność wśród turystów. Ciekawostka może być fakt, że właśnie w tym mieście powstała gra Picigin, której główną zasadą jest zapobieganie wpadnięciu piłki do morza. 

Warto odwiedzić też plażę Kastuni, która znajduje się w najbardziej wysuniętej na zachód części Splitu. Plaża została całkowicie odnowiona kilka lat temu - powstał tam m.in. bar, który w nocy staje się dyskoteką. 

Dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi jest zatoka i plaża Žnjan ciągnąca się w południowo-wschodniej części miasta. Łatwo dotrzeć tu samochodem, ponieważ niedaleko plaży znajduje się duży parking. Jako kolejną ciekawostkę można podać, że właśnie w dzielnicy Žnjan w 1998 roku odbyła msza sprawowana przez papieża Jana Pawła II podczas jego drugiej pielgrzymki do Chorwacji. 

Trudniej dostępna, choć warta zobaczenia, jest plaża Bene. Położona jest u podnóża wzgórza Marjan, przez co nie można dotrzeć tam samochodem (można jednak dojechać tam autobusem linii 12). Na plaży znajduje się restauracja, a nawet plac zabaw dla dzieci. 

Zobacz także

Zobacz także