Zamknij

Stoki narciarskie w Zakopanem - jak wybrać najlepszy dla siebie?

Marta Wilczkowska
06.12.2020 12:22
Stok narciarski
fot. Shutterstock

Zakopane to stolica sportów zimowych w naszym kraju. Miejscowość oferuje moc atrakcji dla fanów wszelkich aktywności. Szczególnie fani jazdy na nartach nie mają co narzekać - szlaki narciarskie są zróżnicowane pod względem długości czy stopnia trudności. Jak dopasować stok do swojego poziomu zaawansowania? Sprawdźcie, jak wybrać stok narciarski w Zakopanem.

Jeżeli wybieracie się na zimowy urlop do Zakopanego, warto, abyście wiedzieli, gdzie znajdują się stoki narciarskie dostosowane do waszych umiejętności. Nie wszystkie bowiem będą dla was odpowiednio łatwe. Z drugiej strony w okolicach Zakopanego jest też mnóstwo takich tras na narty i deskę snowboardową, które nie będą stanowiły dla was żadnego wyzwania.

Jakie stoki narciarskie w Zakopanem będą dla was najlepsze? Czy trasy w okolicach stolicy Tatr są atrakcyjne? Jaką mają długość i na co zwrócić uwagę, wybierając taką trasę? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Trasy narciarskie dzielą się na te dla początkujących - gdzie można śmiało stawiać pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie, na średniozaawansowane - po których jeżdżą osoby orientujące się w tych sportach, a także na zaawansowane - z tych korzystają sami "wyjadacze". Zanim udamy się na którąś z tras, powinniśmy sprawdzić, czy jest ona dostosowana do poziomu naszych umiejętności. Jaki stoki narciarskie znajdziemy w Zakopanem i okolicach?

Trasa dla zaawansowanych

Dla osób, które są dość już zaawansowane w jeździe na nartach, świetną okazją do przetestowania swoich umiejętności będzie jazda po Kasprowym Wierchu. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie naprawdę można rozwinąć skrzydła i poszusować jak w Szwajcarii czy Austrii. To niemała atrakcja i gratka dla fanów narciarstwa. Na Kasprowy Wierch wjedziemy koleją linową, a na dół prowadzą dwie, trudne trasy – Gąsienicowa i Goryczkowa. Bilet na wjazd na Kasprowy Wierch możemy kupić na jeden dzień, na jeden lub wiele wjazdów.

Trasa dla średniozaawansowanych

Kiedy spadnie pierwszy śnieg, nie tylko zagorzali fani jazdy na nartach mają chęć poszusować na stoku. Z myślą o takich osobach, powstały dwie 300-metrowe trasy na Polanie Gubałówce. Jest to świetna opcja dla osób, które swoje umiejętności narciarskie oceniają na poziom średniozaawansowany. Również osoby początkujące przy odpowiedniej determinacji poradzą sobie z tymi trasami. Na szczyt Gubałówki można się dostać za pomocą popularnej kolejki linowo-terenowej. Karnet na jeden dzień kosztuje 62 zł.

Trasa dla początkujących

Nosal to doskonałe miejsce dla początkujących i dzieci. Łagodne stoki i szerokie trasy (150-250 m) stwarzają idealne warunki do stawiania pierwszych kroków w tym sporcie i poprawiania swoich umiejętności. Do dyspozycji narciarzy jest 5 wyciągów orczykowych. Nosal to także szkoła narciarska, a co za tym idzie, jest to miejsce wprost wymarzone dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tym sportem.

Różne poziomy zaawansowania

Na Podhalu funkcjonują dwa ośrodki, które zapewniają trasy zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jest to Harenda i Polana Szymoszkowa. Pierwszy z nich posiada krótkie, łatwe i przyjemne trasy dla początkujących oraz trasy trudniejsze z czarną trasą FIS na czele. Do dyspozycji narciarzy są wyciągi orczykowe i kolej krzesełkowa. Podobnie sytuacja przedstawia się na Polanie Szymoszkowej. Mała kolej została stworzona z myślą o początkujących, z kolei  kolej duża daje możliwość zjechania trasą o długości 1291 m. Tam również funkcjonuje szkoła narciarska dla początkujących.

ZOBACZ TAKŻE: Narty w Polsce: dokąd warto się wybrać? 10 ciekawych propozycji na zimowy wypoczynek