Zamknij

Świąteczne drzewko stanęło w Nowym Jorku. Przebyło drogę 225 km, waży 12 ton

15.11.2021 15:05
Choinka w Nowym Jorku
fot. FR171853 AP/Associated Press/East News

Jedna z najsłynniejszych choinek na świecie - ta, która co roku zachwyca przy Rockefeller Center w Nowym Jorku - dotarła do docelowego miejsca i już niebawem będzie cieszyć oczy mieszkańców miasta i turystów. 24-metrowe drzewko o wadze 12 ton przebyło drogę ponad 220 km. Zobaczcie, jak się prezentuje.

Jednym z wielu powodów, dla których warto się wybrać do Nowego Jorku zimą, z pewnością jest majestatyczna choinka znajdująca się przy kompleksie budynków Rockefeller Center. Właśnie w tych okolicach co roku pojawia się drzewko będące symbolem świąt nie tylko dla nowojorczyków.

Wygląda na to, że tegoroczna choinka już dotarła na swoje docelowe miejsce w USA i niebawem zostanie przystrojona tysiącami ozdób i światełek, które wprawią wszystkich wokół w świąteczny nastrój. Przeczytajcie, jaką roślinę w tym roku będą mogli podziwiać zjeżdżający się do Nowego Jorku turyści.

Świąteczne drzewko stanęło w Nowym Jorku. Przebyło drogę 225 km, waży 12 ton

W tym roku na terenie kultowego kompleksu Rockefeller Center stanie wyjątkowa choinka, która przyjechała tutaj aż z posiadłości rodziny Price'ów w Elkton, w stanie Maryland. Wygląda na to, że majestatyczny świerk przebył do Nowego Jorku drogę ponad 220 km. I już 1 grudnia - całkowicie przystrojony i rozświetlony - będzie wprowadzał w świąteczny klimat każdego, kto znajdzie się w jego pobliżu.

Tegoroczne świąteczne drzewko mierzy aż 24 metry wysokości i waży 12 ton. Do jego ozdobienia potrzeba aż 50 tysięcy lampek LED w różnych kolorach, które rozmieszczone są na... 127 km kabli! Czubek 85-letniej rośliny zostanie z kolejny przystrojony wyjątkową gwiazdą Swarovskiego, która pokryta jest 3 mln kryształów i waży ponad 400 kg.

Jak podaje portal TVN Meteo, świerk norweski został ścięty w czwartek 11 listopada, a do Nowego Jorku przybył na przyczepie ciężarówki po 2 dniach podróży. Przewiezienie ogromnego drzewa wymagało nie lada logistyki - przez całą drogę było ono eskortowane przez policję. Wszystko przez jego olbrzymie wymiary.

Już 1 grudnia mieszkańcy Nowego Jorku i przebywający tu turyści będą mogli podziwiać ozdobioną choinkę w pełnej krasie. Będzie ona cieszyć oczy aż do połowy stycznia 2022 roku. Następnie drzewko zostanie wykorzystane jako budulec domu dla wybranej rodziny.

Przypominamy, że pierwsze zapalenie światełek na choince przy Rockefeller Center odbyło się w 1933 roku. Od tamtej pory jest coroczną tradycją. W tym roku będzie transmitowane przez telewizję NBC.

EN_01501855_0009
fot. Choinka przy Rockefeller Center
EN_01501855_0007
fot. Choinka przy Rockefeller Center

Źródło: TVN Meteo