Zamknij

Światowa Organizacja Turystyki zawiesiła Rosję w prawach członka

28.04.2022 12:37
Światowa Organizacja Turystyki zawiesiła Rosję w prawach członka
fot. SHUTTERSTOCK

"Członkowie Światowej Organizacji Turystyki postanowili zawiesić członkowsko Rosji" - oświadczył szef UNWTO Zurab Polilikaszwili na swoim profilu na Twitterze. Jest to pierwsza agenda ONZ, która zdecydowała się na taki krok.

Decyzję o zawieszeniu przynależności Rosji do organizacji podjęto w środę 27 kwietnia podczas spotkania w Madrycie, który jest siedzibą UNWTO. Głosowanie w sprawie Rosji zaplanowano już na początku marca.

Zobacz także: Rosyjskie lotnisko ma problemy przez sankcje. Pracownikom obcina się pensje, pracują krócej

Światowa Organizacja Turystyki zawiesiła Rosję w prawach członka

Szef Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) Zurab Polilikaszwili po spotkaniu w Madrycie napisał na Twitterze, że kraje należące do tej organizacji postanowiły zawiesić Rosję w prawach członka. 

Nasz statut jest jasny: promujemy turystykę dla pokoju i uniwersalnego poszanowania praw człowieka. Tylko ci nasi członkowie, którzy stosują się do tych zasad mogą być członkami UNWTO - podkreślił Polilikaszwili.

Warto w tym miejscu przytoczyć art. 3 statutu UNWTO, który stanowi, że podstawowe zasady organizacji to "promocja i rozwój turystyki w celu przyczynienia się do rozwoju gospodarczego, zrozumienia międzynarodowego, pokoju, dobrobytu oraz powszechnego poszanowania i przestrzegania praw człowieka".

Agencja Reuters podaje, że kilka godzin przed głosowaniem w tej sprawie Rosja sama poinformowała, że wycofuje się z UNWTO.

Zurab Polilikaszwili podał również w swoim tweecie, że Światowa Organizacja Turystyki jest pierwszą agendą ONZ, która zawiesiła członkostwo Rosji.

Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej, jeszcze 28 lutego Ministerstwo Sportu i Turystyki zwróciło się do UNWTO z prośbą o informacje na temat planowanych działań w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Z kolei 7 kwietnia Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki zwrócił się pismem do ministrów turystyki państw członkowskich UNWTO z prośbą o poparcie inicjatywy zawieszenia członkostwa Rosji w UNWTO, będąc tym samym inicjatorem działania w tej sprawie.

"Zawieszenie członkostwa Rosji w UNWTO jest przykładem na to, że zrzeszone w tej organizacji kraje nie zamierzają współpracować z przedstawicielami kraju agresora i stanowczo potępiają niesprowokowane działania zbrojne Rosji na Ukrainie. Jako członek tej organizacji nie mogliśmy przejść obojętnie wobec naruszania przez Rosję podstawowych praw ujętych w Karcie Narodów Zjednoczonych czy w statucie UNWTO" - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Światowa Organizacja Turystyki powstała w 1975 roku. To wyspecjalizowana organizacja ONZ, zajmująca się kwestiami związanymi z turystyką, m.in. statystykami ruchu turystycznego.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl