Zamknij

Sycylia: 8 najpiękniejszych plaż na wyspie

Nina Czochara
01.03.2019 14:42

Sycylia, jedna z najpopularniejszych włoskich wysp, przyciąga fantastyczną pogodą, urokliwymi miasteczkami oraz malowniczymi plażami ciągnącymi się wzdłuż ponad 100-kilometrowego wybrzeża. Które zakątki warto odwiedzić? Przedstawiamy 8 najpiękniejszych plaż na Sycylii.

Scopello - plaża Sycylii
fot. Shutterstock

Wzdłuż całego wybrzeża Sycylii ciągną się kurorty i nadmorskie kąpieliska. Plaże różnią się w zależności od rejonu, choć obecnie większość z nich nosi już znaczące ślady ingerencji człowieka. Niewiele pozostało już naturalnych, dziewiczych zakątków. Na Sycylii znajdzie się jednak sporo miejsc, które świetnie sprawdzą się jako miejsce wypoczynku. Podpowiadamy, które plaże na wyspie warto odwiedzić.

1. San Vito lo Capo, Trapani

To jeden z ulubionych punktów plażowiczów. San Vito lo Capo, położone w północno-zachodniej części wybrzeża Sycylii, wielokrotnie trafiało do światowych rankingów najpiękniejszych plaż na wyspie. Długa, piaszczysta, z łagodnym zejściem do krystalicznie czystej wody stwarza doskonałe warunki dla początkujących pływaków oraz rodzin z dziećmi. 

San Vito lo Capo
fot. Shutterstock

Z obu stron plaży znajdują się przystanie, przy których unoszą się zacumowane kutry rybackie. Po zachodniej strony zatoki widać 40-metrową latarnię, a na wschodzie masywy górskie. Kilka metrów od niej ciągnie się promenada z licznym hotelami i restauracjami serwującymi świeże ryby. Idealny punkt na długie spacery brzegiem morza. 

Zobacz także

2. Plaża w Cefalu 

Cefalu, położone na północnym wybrzeżu wyspy, to nie tylko średniowieczne miasteczko oraz urokliwy port, ale również ceniony kurort turystyczny z piaszczystymi plażami. 

Plaża Cefalu
fot. Shutterstock

Turyści chętnie wybierają to miejsce na wypoczynek ze względu na niesamowite krajobrazy. Leżąc na plaży lub zażywając morskich kąpieli, można podziwiać niezwykłą zabudowę miasta, skały La Rocca oraz królującą nad miastem XII-wieczną katedrę. 

3. Cala Rossa, wyspa Favignana

Ta zatoka kryje się na maleńkiej wyspie Favignana, położonej niedaleko zachodniego wybrzeża Sycylii, w okolicach Trapani. Cala Rossa to przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki i krystalicznie czysta woda. Będąc na wyspie, warto wypożyczyć rower i zwiedzić przecudną okolicę. 

Na Favignanę najszybciej dostaniemy się wodolotem z Trapani lub z Marsali. W sezonie letnim najlepiej jest zarezerwować bilety przynajmniej na dzień przed planowaną wycieczką. 

Zobacz także

4. Cala Beretta, Rezerwat Zingaro

Na terenie rezerwatu (Riserva Dello Zingar) znajduje się kilka bardzo przyjemnych plaż, ukrytych między skałami. Aby dotrzeć do rezerwatu, należy liczyć się z kilkudziesięciominutowym spacerem po dość wymagającym, skalnym terenie, ale zdecydowanie warto.

Rezerwat Zingaro
fot. Shutterstock

Im dalej od wejścia do rezerwatu, tym lepiej – bardziej spokojnie, kameralnie, dziewiczo. Rewelacyjne widoki i krystalicznie czysta woda to główne atuty tego miejsca. Warto wypożyczyć łódkę lub rowerek wodny, aby podziwiać zatoki również od strony morza.

5. Plaża Mondello

Ten urokliwy zakątek znajduje się w pobliżu Palermo. Plaża Mondello przyciąga za sprawą turkusowej wody, piaszczystego odcinka i pięknych widoków. Na krajobraz tego miejsca składają się skały masywu Monte Pellegrino i Monte Gallo otaczające plażę.

Plaża Mondello podzielona jest niejako na dwie strefy – prywatną (bardziej kameralną) oraz publiczną, gdzie w szczycie sezonu bywa bardzo tłoczno i głośno.

Zobacz także

6. Plaża na Isola Bella 

Rezerwat Naturalny Isola Bella obejmuje obszar, w skład którego wchodzi skalista, niezwykle urokliwa Isola Bella. Miejsce to wyróżnia się śródziemnomorską roślinnością. Wysepkę łączy z lądem wąski, piaszczysty przesmyk. 

Isola Bella
fot. Shutterstock

To właśnie ta piaszczysta, niemal rajska plażyczka jest znakiem rozpoznawczym panoramy wybrzeża Taorminy. Można się tu kąpać i plażować, podziwiać niezwykle widoki. Aby dotrzeć na miejsce, wystarczy zjechać kolejką linową z Taorminy do Mazzaró i zejść na plażę. 

7. Plaża Scopello

Położona w północno-zachodniej części Sycylii plaża Scopello cieszy się sporą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Choć jest niewielka i kamienista, zachwyca swym położeniem pośród zielonych wzgórz porośniętych śródziemnomorską roślinnością.

Scopello - Sycylia
fot. Shutterstock

Dużym atutem tego miejsca jest również krystalicznie czysta woda – wielbicielom snorkelingu ta plaża z pewnością przypadnie do gustu. Z ciekawostek warto podać, że właśnie w Scopello kręcono sceny do filmu „Ocean’s Twelve: Dogrywka”.

Zobacz także

8. Spiaggia dei Conigli, Lampedusa 

Plaża Królików, jak tłumaczy się nazwę tego miejsca, to perełka na niewielkiej wyspie Lampedusa, położonej na Morzu Śródziemnym. Miejsce to znalazło się na liście „Najpiękniejszych plaż świata 2019” według użytkowników portalu TripAdvisor. 

Spiaggia dei Conigli
fot. Shutterstock

Jak dostać się na wyspę Lampedusa z Sycylii? Można to zrobić na dwa sposoby. Dostępne są na przykład promy z Porto Empedocle w Agrigento, a w szczycie sezonu również wodoloty.

Zobacz także

Źródło: "Sycylia", Agnieszka Fundowicz, Agnieszka Masternak, Travelbook. Wydanie 3, 2018

___

RadioZET.pl/NC