Zamknij

Dokąd Polacy planują wyjechać na sylwestra? To najpopularniejsze kierunki wśród turystów

19.11.2021 14:26
Sylwester w Egipcie
fot. Shutterstock

Polacy już zaczęli planować sylwestra, o czym świadczy duży wzrost zainteresowania zagranicznymi podróżami na końcówkę grudnia 2021 roku. W tym sezonie pomysłów na świąteczno-noworoczne wyjazdy jest niemal tak dużo, jak przed pandemią. Wszystko dzięki temu, że kolejne kraje otwierają się na zagranicznych gości. Które kierunki cieszą się w tym roku największą popularnością wśród turystów? 

W minionym roku świętowanie sylwestra i nadchodzącego nowego roku upłynęły pod znakiem lockdownu – nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach na świecie. Obecnie coraz więcej państw otwiera się na zagranicznych turystów. Zaszczepieni i ozdrowieńcy do wielu miejsc mogą podróżować bez ograniczeń – wystarczy, że okażą unijny certyfikat Covid. Pomysłów na sylwestra za granicą jest wiele, a zainteresowanie wyjazdami z biurami podróży niemal tak duże, jak przed pandemią.

– Od kilku tygodni notujemy stały wzrost zainteresowania ofertą na bieżący sezon zimowy, w tym na święta i sylwestra. Sprzedaż jest już zbliżona do poziomów notowanych w analogicznym okresie przed pandemią, a w ostatnich tygodniach przekracza ją nawet o ponad 20-30 proc. To pokazuje, jak bardzo Polacy są spragnieni zagranicznych wojaży – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

Sylwester 2021. Dokąd Polacy planują wyjechać?

Najlepiej sprzedającym się kierunkiem jest Egipt – to właśnie tam przed zimą ucieknie najwięcej Polaków. W przypadku tego kierunku sprzedaż jest o ponad 11 proc. wyższa niż przed rokiem, a jego udział w całkowitej liczbie rezerwacji na zimę 2021/22 wynosi 23 proc.

– Na sylwestra do Egiptu można polecieć już od 2169 zł, ale nie warto odkładać decyzji o zakupie wycieczki na później, bo miejsca szybko się kończą, a w niektórych hotelach są już nawet niedostępne – informuje Anna Podpora, menedżer produktu w Wakacje.pl. 

Ze statystyk Wakacje.pl wynika, że kolejnym z bliskich kierunków cieszących się największą popularnością są Wyspy Kanaryjskie. Tu ceny kształtują się na podobnym poziomie – żeby powitać Nowy Rok nad Atlantykiem, w cieniu palm, trzeba przeznaczyć od 2189 zł za osobę. Do wyboru są pobyty na kilku wyspach – Gran Canarii, Teneryfie, Fuerteventurze czy Lanzarote.

Sylwester 2021
fot. Materiały prasowe Wakacje.pl

Wyjazd na przełomie roku nie musi oznaczać dużych wydatków. Za koszt zorganizowanej imprezy sylwestrowej wyjedziemy na przykład na Maltę – tu ceny zaczynają się od 969 zł za osobę. Wyspa, która słynie z ponad 300 słonecznych dni w roku i 365 kościołów, jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy lubią trochę pozwiedzać, a trochę poleniuchować. 

Innym krajem basenu Morza Śródziemnego, który warto wziąć pod uwagę, planując świąteczno-sylwestrowy wypad, jest Cypr. Nie rozczarują się tam miłośnicy zwiedzania, starożytności, piaszczystych plaż (na wschodnim krańcu), czy wyżynnych krajobrazów. Atrakcyjności oferty dodają ceny, które zaczynają się od 1079 zł za osobę.

Egzotyczny sylwester 2021. Najpopularniejsze kierunki

W tym roku dużą popularnością cieszą się też wyjazdy do dalekich krajów. W tym segmencie prym wiedzie Dominikana, która sprzedaje się pięć razy lepiej niż przed rokiem. W przypadku tego kierunku trzeba zapłacić od 6448 zł za tygodniowy wyjazd na sylwestra.

– Podróże egzotyczne będą hitem tegorocznej zimy – uważa Jolanta Kołodziejczyk. – W porównaniu z 2019 rokiem popyt na urlop w dalekich krajach jest o 55 proc. większy – dodaje.

Polacy chętniej wybierają też wyjazdy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – tu za tygodniowy pobyt zapłacimy od 3779 zł od osoby. 

Na liście znalazł się też Zanzibar – "kierunek, który zyskał na popularności w zeszłym roku i nadal nie schodzi z podróżniczych list przebojów". Pobyt na tej tanzańskiej wyspie kosztuje w tym roku od 5665 złotych za osobę.  Turyści z Polski, poza wspomnianymi kierunkami, chętnie wykupują też wakacje w Meksyku i na Malediwach

Nowy Rok w mieście lub na nartach

Z wielkich miast Europy turystów z Polski przyciągają głównie miejsca uchodzące za szczególnie atrakcyjne i romantyczne – Paryż, Wenecja, Wiedeń, Barcelona i Rzym. Jak podaje portal Wakacje.pl, za trzydniową wycieczkę do stolicy Francji zapłacimy od 339 zł, za Wenecję – od 419 zł za osobę, stolicę Austrii – od 729 zł, Barcelonę – od 875 zł, a za Rzym – od 949 zł.

Sylwester można też spędzić na stoku. – Na narty można wybrać się nie tylko w Alpy, ale też do mniej oczywistych miejsc, choćby do Turcji – zachęca Jolanta Kołodziejczyk.

Tygodniowe pobyty w tureckiej Kayseri z przelotem i trzema posiłkami dziennie zaczynają się od 3409 zł za osobę. Samolotem dolecimy też do Włoch (od 3854 zł) lub do Andory. Klienci zarezerwują również same pobyty w górach w opcji z dojazdem własnym – od Polski, przez Słowację, Czechy, Austrię, Niemcy, Francję, Szwajcarię aż po Włochy. Ceny wyjazdów świąteczno-sylwestrowych zaczynają się od 816 zł za tydzień.

Materiały prasowe Wakacje.pl