Zamknij

Polacy już rezerwują noclegi na sylwestra. Gdzie będą największe tłumy turystów?

29.09.2021 12:50
Sylwester w Zakopanem
fot. Shutterstock

Polacy już zaczęli planować sylwestra, o czym świadczy stale rosnąca liczba zapytań o noclegi na ostatnie dni grudnia 2021 roku. Stanowią one prawie 70 proc. ogółu wysyłanych przez turystów wiadomości z pytaniami o dostępne terminy w tym miesiącu – podaje portal Nocowanie.pl. Które miejsca w Polsce będą w tym roku przeżywały oblężenie? 

Ubiegłoroczny sylwester upłynął pod znakiem lockdownu i licznych obostrzeń. Ostatni dzień 2020 r. musieliśmy spędzać w domach, w gronie najbliższych osób. Trudno się zatem dziwić, że w tym roku turyści już teraz masowo planują sylwestrowy wypoczynek.

– Po letnim oblężeniu kurortów branża turystyczna przeżywa spokojniejszy moment? Nic bardziej mylnego! Z naszych obserwacji wynika, że Polacy nie tylko wydłużają wakacje na jesienne miesiące, ale coraz odważniej planują zimowe wyjazdy. Wrzesień to najlepsza pora na zarezerwowanie miejsca na sylwestra! – mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl.

Polacy już rezerwują pobyt na sylwestra 2021

Jak podaje portal, lawinowo rośnie liczba wyszukiwań noclegów na ostatnie dni tego roku – stanowią one około 70 proc. ogółu wysyłanych przez turystów zapytań o dostępne terminy w grudniu.

Warto przypomnieć, że w tym roku sylwester wypada w piątek. Można wtedy wziąć urlop, dzięki czemu zyskamy aż trzy dni na wypoczynek poza domem. Oczywiście można też przedłużyć pobyt, z czego Polacy również bardzo chętnie korzystają. Z danych portalu wynika, że część turystów zakwaterowania na sylwestra poszukuje już od 25 grudnia.

Najwięcej osób planuje jednak rozpoczęcie sylwestrowego wypoczynku w czwartek 30 grudnia. Ci wczasowicze rezerwują trzydniowe pobyty, z zamiarem powrotu do domu w Nowy Rok.

Sylwester 2021 w Polsce. Gdzie będą największe tłumy?

Już teraz widać, że w tym roku najbardziej oblegane będą góry. Zimą to oczywisty kierunek, można bowiem połączyć huczne zakończenie roku z szaleństwami na stoku.

Największym zainteresowaniem cieszy się województwo małopolskie, gdzie wysłano ponad połowę (55 proc.) wszystkich zapytań o wolne noclegi pomiędzy 27 a 31 grudnia 2022. Później na liście znalazło się województwo dolnośląskie (19 proc.) i śląskie (16 proc.). Właśnie tam znajdują się najpopularniejsze w Polsce kurorty narciarskie. Na czwartym miejscu znalazło się w województwo podkarpackie.

Sylwester 2021/22
fot. Materiały prasowe

W województwie małopolskim najwięcej rezerwacji przyjmują obiekty noclegowe w Zakopanem. Stolica polskich Tatr cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w skali całego kraju. Popularnymi miejscowościami są tu również Białka Tatrzańska, Kościelisko, Szczawnica, Krynica-Zdrój, Poronin, Bukowina Tatrzańska oraz Krościenko nad Dunajcem. To właśnie tam podczas tegorocznego sylwestra będzie najwięcej wczasowiczów.

W naszym rankingu dolnośląskie uplasowało się za województwem małopolskim. Tutaj najpopularniejszą lokalizacją na sylwestra jest Karpacz – w skali kraju miasto zajmuje drugie miejsce. Trudno się temu dziwić, turyści mogą korzystać ze świetnej infrastruktury narciarskiej, a także atrakcji dostępnych poza stokiem. Inne popularne sylwestrowe lokalizacje w województwie dolnośląskim to Szklarska Poręba, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Stronie Śląskie, Jelenia Góra, Świeradów-Zdrój, Szczytna oraz Zieleniec.

Turystów szukających noclegów na sylwestra w województwie śląskim interesuje przede wszystkim Szczyrk. Miasto jest popularne także w skali całego kraju – zajmuje trzecią lokatę w TOP 3 miejscowości na sylwestra. Szczyrk to typowy narciarski kurort z dużym ośrodkiem sportowym, skoczniami narciarskimi, trudno się więc dziwić, że turyści biorą go pod uwagę, gdy szukają najlepszego miejsca na sylwestra.

Tuż za Szczyrkiem ulokowała się Wisła, a inne miejscowości, które interesują turystów województwie śląskim to Żywiec, Brenna, Istebna, Ustroń, Korbielów, Międzybrodzie Bialskie, Zwardoń oraz Międzybrodzie Żywieckie.

Źródło: Materiały prasowe