Zamknij

Szczepienie albo zwolnienie. Pierwsza linia lotnicza stawia warunek swoim pracownikom

29.06.2021 09:51
Linia lotnicza
fot. Shutterstock

Linia Cathay Pacific wymaga od swoich pracowników szczepienia przeciwko Covid-19. – Wszyscy piloci oraz personel pokładowy muszą się zaszczepić najpóźniej do końca sierpnia – oznajmił przewoźnik z Hongkongu. Ci, którzy nie będą chcieli dostosować się do nowo ustalonych zasad, mogą stracić pracę. 

Chociaż tak naprawdę większość przewoźników chce jak najszybciej zaszczepić całą swoją załogę, nikt do tej pory nie postawił pracownikom ultimatum. Linia Cathay Pacific wyznaczyła nawet ostateczny termin, do którego personel pokładowy ma przyjąć szczepienia.

Cathay Pacific. Obowiązkowe szczepienie dola pracowników

Przedstawiciele linii z Hongkongu powiedzieli, że ci pracownicy, którzy nie zdążą się zaszczepić do 31 sierpnia, mogą zostać zwolnieni. Jak wyjaśniono, nowy wymóg jest związany z surowymi restrykcjami nakładanymi przez władze poszczególnych krajów.

– Tylko w pełni zaszczepiona załoga będzie mogła wrócić bez kwarantanny z większości miejsc na świecie. Co więcej, tylko w pełni zaszczepiony personel zostanie dopuszczony do wykonywania lotów do niektórych miejsc wysokiego ryzyka – powiedział Greg Hughes, dyrektor ds. operacji i świadczenia usług, cytowany przez Reuters. 

Chociaż zasady wprowadzone przez Cathay Pacific są bardzo surowe, okazuje się, że większość pracowników nie ma z tym problemu. Już 90 proc. pilotów i 65 proc. personelu pokładowego przeszło już pełny cykl szczepień albo przynajmniej ma zarezerwowany termin.

Przedstawiciele linii podkreślili, że rozumieją, iż niektóre osoby nie mogą przyjąć szczepienia przeciwko Covid-19. Dodali jednak, że muszą "przeanalizować przyszłe zatrudnienie tych osób i ocenią, czy mogą nadal pracować jako załoga lotnicza w Cathay Pacific”.

Wcześniej restrykcyjne zasady związane z Covid-19 wprowadziła m.in. linia Emirates. Przewoźnik dał jednak pracownikom wybór – albo się zaszczepią, albo będą musieli wykonywać regularne testy na własny koszt. Z kolei linia United Airlines poinformowała, że warunkiem przyjęcia dla nowych pracowników będzie właśnie potwierdzenie przyjęcia pełnego cyklu szczepień. 

Źródło: Reuters, Fly4free.pl