Zamknij

Kwarantanna w hotelu po wszystkich przyjazdach z zagranicy. Wielka Brytania zaostrza restrykcje

10.02.2021 09:20
Mieszkańcy w masce
fot. Shutterstock

Władze Szkocji poinformowały o zaostrzeniu restrykcji. Obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w hotelu będzie dotyczył wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, a nie tylko z państw z "czerwonej listy", tak jak to obowiązuje w Anglii – przekazał minister zdrowia Matt Hancock.

Brytyjski minister zdrowia przedstawił działania mające zapobiec przedostaniu się do Wielkiej Brytanii nowych wariantów koronawirusa, m.in. szczegóły zapowiedzianej już wcześniej kwarantanny we wskazanych hotelach. Od poniedziałku będą ją musieli odbywać obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii i Irlandii, przyjeżdżający do Anglii z 33 krajów z "czerwonej listy", czyli tych uznanych za kraje wysokiego ryzyka z powodu południowoafrykańskiego i brazylijskiego wariantu koronawirusa. Podróżni z państw uznanych za najbardziej niebezpieczne epidemicznie, jeśli nie są obywatelami czy rezydentami brytyjskimi, w ogóle nie mogą podróżować do Wielkiej Brytanii.

Okazuje się, że w przypadku Szkocji przepis dotyczące wjazdu do kraju będą jeszcze bardziej restrykcyjne. 

Szkocja. Kwarantanna w hotelu po powrocie z zagranicy

Rząd Szkocji oświadczył, iż obowiązek kwarantanny w hotelach będzie dotyczyć wszystkich przyjeżdżających z zagranicy, nie tylko z "czerwonej listy" 33 krajów (to m.in. niektóre kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki, Portugalia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Jak poinformował Matheson, koszt kwarantanny – obejmujący zakwaterowanie, transport i testy na obecność koronawirusa – będzie taki sam jak w Anglii, czyli wyniesie 1750 funtów od osoby i będą go pokrywać podróżni, choć rząd stworzy system pomocy dla osób, które nie są w stanie tego zapłacić. Dodał, że rząd szkocki zarezerwuje ok. 1300 pokoi w sześciu hotelach w pobliżu lotnisk w Edynburgu, Glasgow i Aberdeen.

Rząd Walii ogłosił, że dostosuje się do regulacji w Anglii, zaś rząd Irlandii Północnej na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie.

W Szkocji, tak samo jak w Anglii, od poniedziałku wejdzie w życie obowiązek wykonania, oprócz testu na obecność koronawirusa przed rozpoczęciem podróży, także dwóch kolejnych testów typu PCR - w drugim i ósmym dniu po przyjeździe. Ale ponieważ wszyscy przyjeżdżający do Szkocji bezpośrednio będą od razu kierowani na kwarantannę w hotelach, testy te będą zapewnione w ramach kwarantanny hotelowej. Szkocki rząd nie wyjaśnił natomiast, czy i w jaki sposób będą kontrolowane osoby, które przyjadą do Szkocji z krajów spoza "czerwonej listy" poprzez któreś z lotnisk w Anglii.

Brytyjski rząd podkreśla, że wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych lub rozrywkowych są zakazane. W ostatnim czasie władze tego kraju publicznie skrytykowały influencerów, którzy chwalą się w social mediach zdjęciami z egzotycznych podroży, tym samym zachęcając innych do zagranicznych wyjazdów. Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel podkreśliła, że to w dobie pandemii i drastycznego wzrostu zakażeń to niedopuszczalne. Ogłoszono też zaostrzenie restrykcji dla podróżujących. Każdy pasażer będzie musiał na lotnisku złożyć pisemną deklarację dotyczącą powodu, dla którego wyjeżdża. Deklaracje te będą sprawdzane przez pracowników linii lotniczych podczas odprawy.

Źródło: PAP