Zamknij

Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. Duże zmiany dla turystów od 14 maja

12.05.2022 12:35

Od soboty 14 maja zdecydowana większość tatrzańskich szlaków będzie zamknięta dla narciarzy. Dyrekcja TPN poinformowała, że decyzja ta została podyktowana względami przyrodniczymi.

Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. Duże zmiany dla turystów od 14 maja
fot. MIESZKO STANISLAWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli popularnych skiturów, którzy planowali wybrać się w weekend w Tatry, powinni zapoznać się z komunikatem zamieszczonym przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku. W sobotę TPN zamyka cały obszar Tatr dla wszelkich form narciarstwa, z wyjątkiem szlaku Morskie Oko - Rysy.

Zobacz także: Lawina w Tatrach porwała ojca i syna. Dziesięciolatkowi udało się wezwać pomoc

Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. Duże zmiany dla turystów 

Zamknięcie Tatr dla ruchu narciarskiego jest podyktowane budzącą się przyrodą - niedźwiedzie opuszczają swoje zimowe gawry, z nor wychodzą świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Szczególnego spokoju potrzebują również teraz kozice, które wydają na świat młode.

- Ze względów przyrodniczych od 14 maja br. zamyka się dla wszelkich form narciarstwa cały obszar Tatr (z wyłączeniem szlaku: Morskie Oko – Rysy). Zamknięcie dotyczy również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego. Zapraszamy na szlaki skiturowe w kolejnym sezonie zimowym. Dziękujemy za wsparcie naszych działań - informują pracownicy TPN.

Oznacza to, że miłośnicy skiturów w czwartek i piątek mają ostatnią szansę na wyjście na szlak w kończącym się sezonie.

Przypomnijmy, że niedługo wcześniej, bo 28 kwietnia, zostały zamknięte dla narciarstwa wszystkie szlaki w Tatrach Zachodnich - na zachód od Kasprowego Wierchu.

Tatry. Warunki na szlakach

Pracownicy TPN informują, że mimo rozpoczęcia sezonu wiosennego, w wyższych partiach Tatr nadal zalegają duże ilości śniegu. Miejscami jest on twardy i zmrożony, a po południu robi się mokry, grząski i przepadający. Można też natknąć się na wystające kamienie.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach gór wymaga dużego doświadczenia, znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu.

Zobacz także: Śmigłowiec TOPR szukał turysty w górach. Mężczyzna znalazł się w... pensjonacie

loader

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)/tpn.pl