Zamknij

Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. Duże zmiany dla turystów od 14 maja

12.05.2022 12:35
Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. Duże zmiany dla turystów od 14 maja
fot. MIESZKO STANISLAWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Od soboty 14 maja zdecydowana większość tatrzańskich szlaków będzie zamknięta dla narciarzy. Dyrekcja TPN poinformowała, że decyzja ta została podyktowana względami przyrodniczymi.

Miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli popularnych skiturów, którzy planowali wybrać się w weekend w Tatry, powinni zapoznać się z komunikatem zamieszczonym przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku. W sobotę TPN zamyka cały obszar Tatr dla wszelkich form narciarstwa, z wyjątkiem szlaku Morskie Oko - Rysy.

Zobacz także: Lawina w Tatrach porwała ojca i syna. Dziesięciolatkowi udało się wezwać pomoc

Szlaki w Tatrach zamknięte dla narciarzy. Duże zmiany dla turystów 

Zamknięcie Tatr dla ruchu narciarskiego jest podyktowane budzącą się przyrodą - niedźwiedzie opuszczają swoje zimowe gawry, z nor wychodzą świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Szczególnego spokoju potrzebują również teraz kozice, które wydają na świat młode.

- Ze względów przyrodniczych od 14 maja br. zamyka się dla wszelkich form narciarstwa cały obszar Tatr (z wyłączeniem szlaku: Morskie Oko – Rysy). Zamknięcie dotyczy również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego. Zapraszamy na szlaki skiturowe w kolejnym sezonie zimowym. Dziękujemy za wsparcie naszych działań - informują pracownicy TPN.

Oznacza to, że miłośnicy skiturów w czwartek i piątek mają ostatnią szansę na wyjście na szlak w kończącym się sezonie.

Przypomnijmy, że niedługo wcześniej, bo 28 kwietnia, zostały zamknięte dla narciarstwa wszystkie szlaki w Tatrach Zachodnich - na zachód od Kasprowego Wierchu.

Tatry. Warunki na szlakach

Pracownicy TPN informują, że mimo rozpoczęcia sezonu wiosennego, w wyższych partiach Tatr nadal zalegają duże ilości śniegu. Miejscami jest on twardy i zmrożony, a po południu robi się mokry, grząski i przepadający. Można też natknąć się na wystające kamienie.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach gór wymaga dużego doświadczenia, znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu.

Zobacz także: Śmigłowiec TOPR szukał turysty w górach. Mężczyzna znalazł się w... pensjonacie

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)/tpn.pl