Zamknij

Sztokholm: 6 rzeczy, które warto zrobić w tym mieście

Nina Czochara
02.01.2019 15:49
Sztokholm
fot. Shutterstock

Sztokholm, pełna przepychu i elegancji stolica Szwecji, potrafi zaskoczyć i zachwycić. Gamla Stan, czyli plątanina uliczek Starego Miasta. Muzeum Abby z pamiątkami po szwedzkim zespole. Niezwykła panorama miasta roztaczająca się z 155-metrowej wieży. To tylko początek atrakcji czekających w Sztokholmie.

Sztokholm to stolica Szwecji i największe miasto w kraju położone na 14 wyspach i stałym lądzie, w który z kolei wbija się zatoka Saltsjön i jezioro Melar. Ze 188 km² powierzchni szwedzkiej stolicy zaledwie jedną trzecią stanowi teren zabudowany, reszta to szlaki wodne, lasy i parki. Sztokholm może się też pochwalić najczystszym powietrzem ze wszystkich europejskich stolic. Co warto zobaczyć w stolicy Szwecji i z jakich atrakcji skorzystać? Podpowiadamy.

1. Przespaceruj się po Starym Mieście

Gamla Stan to jedna ulubionych dzielnic Sztokholmu nie tylko wśród turystów, ale też mieszkańców. Urokliwe Stare Miasto pełne wąskich uliczek (najwęższa Marten Trotzigs grand ma zaledwie 90 cm!), fantazyjnych domów, sklepików i restauracji żyje niemal całą dobę. W centrum starówki znajduje się przepiękna gotycka Katedra Sztokholmska z majestatycznym posągiem św. Jerzego zabijającego smoka.

Stare Miasto Sztokholmu
fot. Shutterstock

Warto zajrzeć również do pełnych przepychu wnętrz Zamku Królewskiego, który jest oficjalną siedzibą Króla Szwecji. Kompleks pałacowy jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Europie. W dzielnicy Gamla Stan znajduje się również Muzeum Alfreda Nobla, gdzie można zapoznać się z historią przyznawanych nagród oraz z życiem znanego naukowca.

Zobacz także

2. Odwiedź wyspę Djurgarden

Wyspa Djurgarden nazywana jest przez niektórych „szwedzką wioską” lub „zielonymi płucami miasta”. Większość obszaru stanowią bowiem tereny zielone, niegdyś królewskie tereny łowieckie. Właśnie dlatego to popularne miejsce spacerów i wycieczek, gdzie można odpocząć od zgiełku centrum stolicy. Ale nie tylko zielone krajobrazy i spokój przyciągają do tego miejsca. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Vasa (Vasamuseet) – jedno z najpopularniejszych w stolicy. Najważniejszym obiektem jest okręt Vasa, który zatonął w XVII wieku po 20 minutach rejsu, przepłynąwszy niecałą milę morską. Po 333 latach okręt został wyciągnięty z dna morskiego i zrekonstruowany. 

Wielbiciele bardziej ekstremalnych przeżyć mogą odwiedzić park rozrywki Gröna Lund. Znajduje się tam 31 różnorodnych atrakcji, w tym 7 kolejek górskich. Latem odbywają się tam również liczne koncerty.

3. Poznaj historię Abby

Wielbiciele muzyki powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Abby, które – jak sama nazwa wskazuje – poświęcone jest najbardziej znanemu szwedzkiemu zespołowi. Otwarty w 2013 roku obiekt to miejsce pełne dźwięków i kolorów, gromadzące różnego rodzaju pamiątki związane z Abbą. Na miejscu można nie tylko poznać historię zespołu, ale też wziąć udział w wirtualnym występie wraz z członkami zespołu w zaawansowanym show holograficznym.

Muzeum Abby w Sztokholmie
fot. Shutterstock

Muzeum Abby, położone na wyspie Djurgarden, otwarto w 2013 roku. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje ok. 250 SEK, czyli ponad 100 zł.

Zobacz także

4. Spójrz na Sztokholm z góry

Z góry, a dokładniej z królującej nad miastem wieży telewizyjnej Kaknästornet wznoszącej się na wysokość 155 metrów. Oglądana z tego miejsca panorama jest naprawdę wyjątkowa – widać nie tylko miasto, ale również cały Archipelag Sztokholmski. Na górę można dostać się pieszo lub skorzystać z szybkich wind. Na 28. piętrze (wieża ma 34 piętra) znajduje się restauracja, w której można spróbować fantastycznej kuchni. Specjalnie przystosowane szyby pochłaniają 75 proc. słonecznego żaru, dzięki czemu we wnętrzu można czuć się komfortowo.

Wybudowana w 1967 roku wieża Kaknästornet do 2000 roku była najwyższym budynkiem Skandynawii. Obecnie miano najwyższego obiektu w tej „kategorii” przypada konstrukcji Turning Torso w Malmö (południowej Szwecji).

5. Podziwiaj „królewskie” Drottningholm

Otoczone zielenią Drottningholm to królewska rezydencja położona na przedmieściach Sztokholmu (ok. 11 km od centrum). Architektura XVIII-wiecznych zabudowań nawiązuje do Wersalu i zachwyca turystów z całej Europy.

Drottningholm
fot. Shutterstock

Na terenie Drottningholm oprócz samej rezydencji można zwiedzić także piękne pałacowe ogrody oraz XVII-wieczny teatr, w którym obecnie mieści się muzeum. To pierwszy szwedzki obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp dla osoby dorosłej to ok. 80 SEK (34 złote).

Zobacz także

6. Zobacz leśny cmentarz Skogskyrkogarden

Skogskyrkogarden to nieco ponad 100 sto hektarów powierzchni, na której znajduje się około stu tysięcy grobów. Budowę leśnego cmentarza wraz z kaplicami rozpoczęto w 1917 roku w dzielnicy Gamla Enskede. W niezwykły sposób zintegrowane zostały tutaj przyroda, architektura oraz przestrzeń cmentarza.

Cmentarz leśny Skogskyrkogarden
fot. Shutterstock

Skogskyrkogarden uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł skandynawskiego modernizmu i stanowi szczególny twór w skali świata, jeśli chodzi o ukształtowanie miejsc pochówku. Cmentarz leśny w 1994 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC