Zamknij

Szwajcaria Kaszubska. 6 najpiękniejszych miejsc w sercu Kaszub

18.03.2020 18:51

Szwajcaria Kaszubska uznawana jest za najbardziej atrakcyjny region Kaszub. Nic dziwnego. Tu tutaj znajduje się kilkaset jezior, rezerwaty, dzikie bory i malownicze wzgórza. Oprócz bogactwa przyrodniczego ten region Polski zachwyca zabytkami, oryginalnym folklorem i żywą do dziś kulturą. Odkrywamy najpiękniejsze miasta i zakątki Szwajcarii Kaszubskiej.

Szwajcaria Kaszubska - Chmielno
fot. Shutterstock/na zdj. Chmielno

Szwajcaria Kaszubska to centralna, najwyżej położona część Pojezierza Kaszubskiego – ciągnie się od Kartuz po Kościerzynę. Kaszuby to nie tylko piękna przyroda, ale też – albo nawet przede wszystkim – niepowtarzalna kultura kaszubska. Swoistą atrakcją jest pielęgnowany przez mieszkańców język kaszubski (od 2005 roku ma status prawny języka regionalnego - można w nim nawet zdawać maturę). Amatorzy turystyki aktywnej znajdą setki kilometrów szlaków – przez region prowadzą czerwony Szlak Kaszubski oraz Droga Kaszubska. Szwajcaria Kaszubska to niesamowity punkt na mapie Polski.

Kartuzy – serce Kaszub

Kartuzy położone są w centrum Kaszub, nad czterema „jeziorami kartuskimi”. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast w tym regionie. Mnóstwo zieleni, urokliwe uliczki, ciekawa architektura z XIX i XX wieku tworzą niezwykły krajobraz.

Kaszuby - Kartuzy
fot. Shutterstock

Miasto swoją nazwę zawdzięcza zakonowi Kartuzów, których sprowadzono tu w XIV wieku. To właśnie wybudowany przez mnichów klasztor jest najważniejszym zabytkiem w Kartuzach – dach budynku wyróżnia się charakterystycznym kształtem wieka trumny. W Kartuzach warto odwiedzić też Muzeum Kaszubskie, w którym znajdują się eksponaty związane z Kaszubami i zamieszkującą je grupą etniczną.

Zobacz także

Wieżyca – „kaszubski Olimp”

Wieżyca (329 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie pasma Wzgórz Szymbarskich. Znajduje się w centrum rezerwatu przyrody porośniętego 150-letnim lasem bukowym. Trasa na szczyt jest dobrze przygotowana i niezbyt stroma. 

Wieżyca
fot. Shutterstock

Na samym szczycie Wieżycy znajduje się 35-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II. Rozpościera się stąd fantastyczny widok na zielone krajobrazy Kaszub.

Chmielno – kaszubska wioska turystyczna

Kolejnym niezwykłym punktem na mapie atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej jest Chmielno. To obecnie duża wioska turystyczno-letniskowa. Znajdziemy tu liczne ośrodki wypoczynkowe, kameralne pensjonaty oraz prywatne kwatery. Przepiękne widoki w tym miejscu serwują jeziora Białe i Kłodno. 

Chmielno - jezioro
fot. Shutterstock

Pasjonaci tutejszej kultury powinni odwiedzić Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. Pochodzące stąd wyroby cieszą się sławą na całym świecie. Zwiedzający mogą podziwiać ceramiczne naczynia, a nawet... ulepić własny garnek.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji 

Szymbark – dom do góry nogami

To urokliwa wioska znajduje się w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Każdego roku Szymbark przyciąga tłumy turystów. Największą „sławą” cieszy się oczywiście domek do góry nogami, który niejako stoi na dachu. Wnętrze domku również zadziwia – fotele, stół, łóżko i telewizor zwisają z sufitu. Podobno nawet krótki pobyt w tym osobliwym miejscu powoduje zaburzenie zmysłu równowagi. 

Dom do góry nogami - Szymabrk
fot. Wojciech Strozyk/East News

W Szymbarku zapewniono wiele innych atrakcji turystycznych, a wszystkie w ramach Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Oprócz odwróconego domku można zobaczyć również największy fortepian na świecie, bunkier z czasów II wojny światowej czy najdłuższą deskę świata wpisaną na listę rekordów Guinnessa.

Zobacz także

Węsiory – „polski Stonehenge"?

Kaszubskie Węsiory słyną z kamiennych kręgów, które wciąż są owiane tajemnicą. Najprawdopodobniej zbudowali je Goci, choć nie brakuje takich, którzy wskazują na przybyszów z odległych galaktyk. W latach 50. XX wieku na tym terenie odkryto ponad 100 grobów, a w nich doskonale zachowane ozdoby i biżuterię.

Węsiory
fot. Shutterstock

Jednak najbardziej tajemniczo prezentują się cztery kamienne kręgi – obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Niektórzy są zdania, że powstały we wcześniejszej epoce niż kultura Gotów. To miejsce pozwala odkryć tajemnice Szwajcarii Kaszubskiej. 

Kościerzyna – „stoi na stacji lokomotywa"

Kościerzyna położona jest na niewielkim wzniesieniu i otoczona przez trzy jeziora Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko. Dzięki walorom krajobrazowym miasto stało się popularnym centrum turystycznym.

Popularną atrakcją w Kościerzynie jest Muzeum Kolejnictwa. Można tam zobaczyć halę parowozowni oraz zabytkowe pociągi – począwszy od przełomu XIX i XX wieku. Muzeum znajduje się przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Miejsce to odwiedzane jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.

Szwajcaria Kaszubska: atrakcje dla dzieci

Szwajcaria Kaszubska jest bardzo dobrym kierunkiem na rodzinny urlop. Warto odwiedzić okolice Mirachowa. Oprócz rozległych kompleksów leśnych, idealnych na wycieczki rowerowe, region ten oferuje aż trzy parki rozrywki - Kaszubski Park Gigantów, Kaszubski Park Miniatur (ze znanymi zabytkami w pomniejszonej wersji) oraz Kaszubski Gracik (gdzie można poznać początki motoryzacji). 

Ciekawym miejscem dla rodzin z dziećmi jest też położony poza turystycznymi szlakami Park Labiryntów (w okolicy miejscowości Bliziny). Atrakcję tę tworzy główny labirynt wytyczony w polu kukurydzy oraz liczne mniejsze labirynty. Wizyta w tym parku będzie niezwykłą przygodą dla całej rodziny. 

Popularnymi w Szwajcarii Kaszubskiej miejscami dla rodzin z dziećmi są też okolice wyżej wspomnianego Szymbarku i Ostrzyc. Przyjezdni mogą nie tylko wypoczywać nad jeziorem i wędrować po okolicznych wzgórzach, ale też wybrać się w rejs statkiem "Stolem" lub do parku linowego.

Warto odwiedzić też Muzeum Volkswagena w Pępowie - znajduje się tam kolekcja miniaturowych pojazdów z różnych epok oraz wystawa zabytkowych automobili. 

Źródło: "Kaszuby i Bory Tucholskie", Travelbook, Wydanie 1, 2019

ZOBACZ TAKŻE:

•  Bory Tucholskie na weekend. Najpiękniejsze miejsca i szlaki

•  Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

•  Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

___

RadioZET.pl/NC