Zamknij

Szwajcaria łagodzi restrykcje wjazdowe. Zaszczepieni turyści bez testów na COVID-19

21.01.2022 15:06
Szwajcaria.
fot. SHUTTERSTOCK

Szwajcaria zmienia zasady dla podróżujących. Od najbliższej soboty zaszczepieni turyści i ozdrowieńcy nie będą już musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa przed wjazdem do kraju. Sprawdź szczegółowe informacje.

Pandemia koronawirusa nie ustaje, ale coraz więcej państw łagodzi restrykcje wjazdowe wprowadzone w związku z pojawieniem się nowego wariantu COVID-19 Omikronu. O zniesienie lub poluzowanie międzynarodowych obostrzeń w podróżowaniu zaapelowała nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jednym z państw, który zdecydował się na taki krok, jest Szwajcaria. Nowe zasady dla podróżujących do tego kraju zaczną obowiązywać od najbliższej soboty 22 stycznia.

Szwajcaria łagodzi restrykcje wjazdowe. Zaszczepieni turyści bez testów na COVID-19

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby, które posiadają ważny certyfikat covidowy (są zaszczepieni przeciw koronawirusowi lub przeszli infekcję) nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Szwajcarii. Wcześniej badania te były wymagane od wszystkich podróżujących do tego kraju, niezależnie do tego, czy przyjęli szczepionkę. 

Z kolei osoby, które nie mają ceryfikatu covidowego, podlegają obowiązkowi posiadania negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Akceptowany jest zarówno test PCR - musi zostać wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin przed przyjazdem do Szwajcarii - jak i antygenowy (badaniu należy poddać się w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy). Z powodu ograniczonej liczby testów nie trzeba jednak go powtarzać w okresie od czwartego do siódmego dnia pobytu w kraju, jak to było do tej pory.

Zobacz także: Wielka Brytania zniesie obostrzenia wprowadzone w związku z omikronem. Znamy datę

To jednak nie koniec zmian. Od soboty obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego mają wyłącznie osoby podróżujące do Szwajcarii samolotem lub autokarem. Oznacza to, że turyści przyjeżdżający prywatnymi samochodami bądź pociągiem nie muszą rejestrować swojego pobytu.

RadioZET.pl/gov.pl/rp.pl