Zamknij

Europejski kraj luzuje restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni przeciw COVID-19

21.12.2021 14:01
Szwajcaria luzuje restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni przeciw COVID-19
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd Szwajcarii na krótko przed świętami Bożego Narodzenia postanowił poluzować przepisy przeciwepidemiczne dotyczące wjazdu do kraju. Z wprowadzonych zmian skorzystają przede wszystkim osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi.

Czwarta fala koronawirusa nie ustaje, a nowy wariant COVID-19 Omikron rozprzestrzenia się na świecie w błyskawicznym tempie. W związku z tym coraz więcej państw zaostrza restrykcje wjazdowe. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Austria, Cypr oraz Finlandia. Z kolei Szwajcaria, jako jeden z nielicznych krajów w Europie, postanowiła złagodzić zasady wjazdu. 

Szwajcaria łagodzi zasady wjazdu. Skorzystają zaszczepieni przeciw COVID-19

Nowe przepisy weszły w życie w poniedziałek 20 grudnia. Zgodnie z nimi, podróżujący przy przekraczaniu granicy nie będą już musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego metodą PCR. Zamiast tego turyści będą mogli okazać wynik szybkiego testu antygenowego, który jest znacznie tańszy. Badanie musi zostać przeprowadzone w ciągu 24 godzin przed przyjazdem do Szwajcarii (w przypadku testów PCR okres ten wynosi 72 godziny).

Warto w tym miejscu podkreślić, że obowiązek wykonania testu dotyczy wszystkich podróżnych powyżej 16. roku życia, także zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Zobacz także: Nie tylko szczepienie, ale też test. Coraz więcej krajów zaostrza restrykcje dla podróżujących [LISTA]

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, osoby posiadające certyfikat covidowy nie będą już musiały powtarzać testu między czwartym a siódmym dniem pobytu w Szwajcarii. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie niezaszczepionych oraz tych, którzy nie mają zaświadczenia o przebyciu infekcji. 

Nadal wszyscy podróżni przed przekroczeniem granicy muszą zarejestrować się za pomocą specjalnego formularza elektronicznego. 

Szwajcaria. Rząd zaostrza restrykcje obowiązujące w kraju

Rząd Szwajcarii łagodzi zasady wjazdu, ale jednocześnie zaostrza restrykcje obowiązujące w kraju. Władze zakazują spotkań powyżej 10 osób, jeśli ktokolwiek w grupie nie został zaszczepiony lub nie przeszedł infekcji. Ponadto rekomendowana jest praca zdalna.

Wszystkie instytucje publiczne, a także organizatorzy imprez zamkniętych i plenerowych, otrzymali możliwość ograniczenia dostępu tylko do osób zaszczepionych i ozdrowieńców oraz zniesienia w tej grupie wymogu noszenia maseczek. Władze zaleciły również używanie maseczek w firmach, w których pracują co najmniej dwie osoby.

Zobacz także: Wizz Air nie wpuścił na pokład 95 pasażerów. Zamieszanie na europejskim lotnisku

RadioZET.pl/gov.pl/PAP