Zamknij

Szwajcaria znosi kwarantannę dla Polaków. Pozostawia też otwarte stoki narciarskie

21.12.2020 10:03
Szwajcaria narty
fot. Shutterstock

Szwajcaria łagodzi obowiązujące restrykcje. Od 19 grudnia osoby przyjeżdżające z Polski do Szwajcarii nie muszą przechodzić kwarantanny ani przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Co więcej, władze europejskiego kraju zdecydowały się na pozostawienie otwartych stoków i ośrodków narciarskich.

W Szwajcarii obowiązkowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z krajów wysokiego ryzyka zakażenia, w tym również z Polski, obowiązywała od 14 grudnia. Za złamanie tych zasad groziły wysokie kary - nawet 40 tys. zł. Co więcej, władze Szwajcarii nie brały pod uwagę zwolnienia z kwarantanny na podstawie negatywnego wyniku testu na Covid-19 czy zaświadczenia o przebyciu choroby. 

Teraz jednak rząd europejskiego kraju podjął decyzję o złagodzeniu obowiązujących restrykcji. To dobra wiadomość szczególnie dla narciarzy. 

Szwajcaria znosi obowiązkową kwarantannę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło tę informację.

 – Od 19 grudnia w Szwajcarii obowiązywać będzie zaktualizowana wersja listy państw i regionów wysokiego ryzyka, po przyjeździe z których należy poddać się 10-dniowej kwarantannie. Polska, która od 14 grudnia znajdowała się na tej liście, została z niej usunięta, a zatem osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski 19 grudnia i później nie będą już podlegały obowiązkowej kwarantannie – czytamy w komunikacie. 

Dodano, że o obowiązku kwarantanny decyduje data wjazdu na terytorium Szwajcarii. To oznacza, że osoby, które przyjechały z Polski od 14 grudnia do 18 grudnia są zobowiązane dokończyć rozpoczętą w tym okresie 10-dniową kwarantannę.

Zobacz także

Szwajcaria nie zamyka stoków narciarskich

Wiadomość o zniesieniu kwarantanny ucieszy z pewnością narciarzy. Część ośrodków narciarskich w Szwajcarii działa już od kilku tygodni. Otwarte są też hotele i pensjonaty. Wszędzie należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa. 

W kolejkach do wyciągów i na samych wyciągach obowiązkowe są maseczki. Kolejki mają być tak zorganizowane tak, aby zapobiegać bliskiemu kontaktowi między narciarzami. W gondolach będzie mogło przebywać w jednym momencie dwie trzecie normalnie mieszczących się tam osób. 

Prezydent Szwajcarii, Simonetta Sommaruga, poinformowała jednak, że jeśli sytuacja epidemiologiczna w ich kraju się nie poprawi, restrykcje będą musiały zostać zaostrzone, co oznacza również zamknięcie ośrodków narciarskich.

Źródło: gov.pl, rp.pl