Zamknij
Jezioro Lac des Brenets wyschło
  • mid-epa10125433
  • mid-epa10125435
  • mid-epa10125434
  • 5 Zobacz
fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Niemal całą Europę nękają rekordowe upały i susze. Ich skutki widać między innymi na zdjęciach ukazujących wyschnięte jezioro w Szwajcarii. Dawny wielki zbiornik wodny po prostu zniknął. Łodzie stoją teraz na terenie przypominającym polanę.

O wielu tygodni Europa zmaga się z ekstremalnie wysokimi temperaturami, które niosą za sobą także susze. Zdaniem ekspertów tegoroczna susza jest najgorszą, jaka nawiedziła nasz świat w ciągu ostatnich 500 latach. Powoduje to wysychanie rzek i jezior, co stanowi jednocześnie ogromne zagrożenie dla żyjących tam zwierząt i roślin. Oprócz tego niski poziom wody w niektórych miejscach niesie ze sobą problemy w pracach elektrowni wodnych czy transporcie towarów — statki nie są w stanie przepłynąć.

Jezioro Lac des Brenets w kantonie Neuchâtel w Szwajcarii już kilka razy było zagrożone wyschnięciem. Teraz niestety spełnił się ten czarny scenariusz.

Susza w Europie. Jezioro Lac des Brenets zniknęło

Lac des Brenets, mające powierzchni 80 ha, było niegdyś głębokie na 18 metrów. Jak podaje "Onet", cytując portal SFR, w ubiegłym miesiącu woda miała już tylko 1,20 metra głębokości i wówczas konieczne był wstrzymanie żeglugi po jeziorze.

Szwajcarskie jezioro zaczęło mocno tracić powierzchnię od 2018 roku. Według pomiarów Federalnego Urzędu Środowiska w ostatnich latach poziom wody spadł niemal siedmiokrotnie.

Na zdjęciach, które trafiły ostatnio do sieci, można zobaczyć, że Lac des Brenets niemal całkowicie wyschło. W miejscu wielkiego zbiornika wodnego widać teraz polanę, gdzie stoją opuszczone łodzie. W niektórych punktach zachowały się jedynie większe kałuże.

loader