Zamknij

Szwecja: co warto zobaczyć? 7 najciekawszych atrakcji i zabytków

17.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022 15:20
Szwecja
fot. Shutterstock

Szwecja jest krajem, który kryje wiele niezwykłych miejsc i atrakcji. Sztokholm nazywany „Wenecją Północy”. Wyspa Gotlandia z zabytkowym miastem Visby widniejącym na liście UNESCO. Skania przyciągająca bogactwem zamków. I malownicze miasto Karlskrona uznawane za jeden z najpiękniejszych regionów w kraju. Co jeszcze warto zobaczyć w Szwecji? Oto 7 największych atrakcji tego kraju. 

Szwecja, czyli "nasz sąsiad" rozłożony po drugiej stronie Bałtyku, to prawdziwa duma Skandynawii. Jest krajem, który urzeka swoją historią, dziewiczością przyrody oraz otwartą przestrzenią dla wszystkich. Chociaż nie jest typowy kierunek wakacyjny, bez wątpienia warto się tu wybrać choćby na city break. Chcesz wybrać się do Szwecji i zastanawiasz się, co warto zobaczyć? Oto 7 miejsc, których nie można przegapić.

Sztokholm: z wizytą w stolicy Szwecji

Sztokholm, pełna przepychu i elegancji stolica Szwecji, potrafi zaskoczyć. To miasto położone na 14 wyspach i wysepkach połączonych 53 mostami. W Sztokholmie przepięknie prezentuje się Stare Miasto, Gamla Stan. To właśnie w tej historycznej części miasta wznosi się Kungliga Slottet, czyli okazały, barokowy Zamek Królewski. Oprócz tego można zobaczyć zabytkowe kościoły, gmach Poczty Królewskiej czy Muzeum Alfreda Nobla. 

Sztokholm
fot. Shutterstock

Na terenie całego Sztokholmu znajduje się około 70 muzeów. Życie nocne stolicy koncentruje się wokół Medborgarplatsen i dzielnicy SoFo. Cały obszar stołeczny miasta obejmuje tzw. archipelag sztokholmski, czyli ponad 20 tys. wysp i wysepek. Właśnie ze względu na swoje położenie i uwarunkowania miasto bywa nazywane „Wenecją Północy”.

Skania: kraina zamków w Szwecji

To najbardziej wysunięty na południe region Szwecji połączony mostem z duńską wyspą Zelandią. Skania nazywana jest krainą zamków. Skąd takie określenie? Na powierzchni prawie 11 tys. km2 znajduje się ponad 200 zamków i dworków otwartych dla zwiedzających. Na bogactwo tego regionu składają się również trzy niezwykłe przyrodniczo parki narodowe Dalby Soderskog, Soderasen i Stenshuvud. To coś dla miłośników wypoczynku na łonie natury i… rowerzystów. Na terenie Soderasen National Park znajdują się bowiem liczne szlaki rowerowe.

Skania - Szwecja
fot. Shutterstock

Największym miastem Skanii jest portowe, tętniące życiem Malmö. Wśród najcenniejszych zabytków tego miejsca trzeba wymienić kościół św. Piotra, renesansowy ratusz Radhuset oraz Muzeum Malmo.

Göteborg: miasto kanałów

Göteborg to drugie co do wielkości miasto Szwecji, położone w zachodniej części kraju. Wizytówką tego miejsca, a zarazem największą jego atrakcją, są kanały, po których pływają specjalne łodzie. W czasie zorganizowanego rejsu przepływa się pod licznymi mostami – szczególnie ciekawie prezentuje się tzw. Fryzjer.

Göteborg
fot. Shutterstock

W samym centrum miasta dumnie wznosi się posąg Posejdona autorstwa Carla Millesa. Wielbicieli motoryzacji z pewnością zaciekawi Muzeum Volvo, a miłośników dobrej kuchni zachęcą restauracje serwujące doskonałej jakości owoce morza. W Göteborgu znajduje się też największy w Skandynawii park rozrywki Lieseberg uznany w 2005 przez magazyn „Forbes” za najlepszy park rozrywki na świecie.

Gotlandia: „Wyspa Wikingów”

To nie tylko największa wyspa Bałtyku, ale również jedna z większych atrakcji turystycznych w Szwecji. Gotlandia zachwyca przede wszystkim naturalnym, dziewiczym pięknem krajobrazu. Znajdziemy tu piaszczyste plaże, skaliste klify, zielone rezerwaty przyrody czy doskonale zachowane jaskinie. Świetnie odnajdą się tu zarówno miłośnicy leniwego wypoczynku, jak i aktywni wielbiciele rowerowych i pieszych wędrówek po wyjątkowo malowniczych terenach.

Visby - Gotlandia
fot. Shutterstock

Ci, którzy interesują się historią, powinni koniecznie zwiedzić Visby – miasteczko z doskonale zachowaną średniowieczną zabudową, murami obronnymi i licznymi wieżyczkami. To miejsce usiane licznymi muzeami i galeriami z królującą, gotycką katedrą Najświętszej Maryi Panny. Najstarsza część Visby w 1995 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Icehotel: urlop w igloo

Co jeszcze warto zobaczyć w Szwecji? W niewielkiej miejscowości Jukkasjärvi, w szwedzkiej części Laponii, znajduje się legendarny już Icehotel, czyli po prostu lodowy hotel. To najstarszy tego typu obiekt na świecie. Każdego roku dziesiątki rzeźbiarzy buduje ten oryginalny gmach na nowo, by zobaczyć, jak wiosną... topnieje.

Icehotel
fot. Shutterstock

Na stworzenie 60 lodowych pokojów każdego roku potrzebne jest 3 tys. ton lodu i śniegu. Hotel Jukkasjärvi jest naprawę imponujący – krzesła, stoliki, łóżka, sofy, barek – wszystko powstaje z bloków lodowych. Można wybrać „mroźny” nocleg w temperaturze -5°C lub skorzystać z ogrzewanych pokojów. Miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród turystów ze względu na możliwość ujrzenia zorzy polarnej.

Zobacz także

Karlskrona: piękno i spokój

Karlskrona, położone w południowej części Szwecji, jest stolicą regionu Blekinge rozciągającego się na kamienistym wybrzeżu Bałtyku. To jeden z najcieplejszych i najpiękniejszych obszarów w tym kraju. Znajdziemy tu ponad 900 jezior i 12 rzek. Miasto najbardziej malowniczo prezentuje się od strony morza – właśnie dlatego warto wybrać się na dłuższy rejs po tutejszych wodach.

Karlskrona
fot. Shutterstock

Nazwę Karlskrona tłumaczy się jako „korona Karola”. Miasto wzniesione na trzydziestu trzech wyspach połączonych mostami i mostkami założył król Karol XI. Wysepki leżą tak blisko siebie, że nie wiadomo, kiedy przechodzi się z jednej na drugą. Centrum miasta znajduje się na wyspie Trosso – na tamtejszym rynku znajduje się ratusz, dwa barokowe kościoły oraz pomnik króla Karola.

Park Narodowy Abisko: w oczekiwaniu na zorzę

To idealne miejsce dla tych, którzy chcą zobaczyć zorzę polarną. Park Narodowy Abisko położony jest przy norweskiej granicy, ok. 200 kilometrów od północnego koła podbiegunowego. Mieści się tam znany ośrodek sportów zimowych. Tam również znajduje się Aurora Sky Station – specjalny taras, z którego można podziwiać niesamowite, podniebne zjawisko – zorzę polarną. Latem Abisko zachęca wielbicieli miłośników dzikiej przyrody. Na miejscu można wybrać się na pieszą wyprawę licznymi kanionami, wzdłuż pięknych górskich potoków.